Domů     Zajímavosti
Skutečně sní člověk ekvivalent platební karty týdně?
Veronika Tyrková 12.6.2024
FOTO: Unsplash

Pět gramů mikroplastických částic, tedy podobně, kolik váží platební karta – tolik má podle opakovaně se objevujícího tvrzení člověk požít, případně vdechnout, každý týden. Jak se ale ukazuje, skutečnost je opět trochu zašmodrchanější..

Zjistit, s čím se musejí vypořádat plíce průměrného Dána, si v roce 2019 dali za cíl výzkumníci z této skandinávské země. V rámci experimentu, publikovaného v časopise Nature, umístili lidskou figurínu do třech různých bytů v Dánsku, a nechali ji „dýchat“, tedy nasávat okolní vzduch.

Drtivou většinu vdechnutých částic, kolem 90 %, tvořily kožní šupinky, zbylá procenta si mezi sebou rozdělily celulózové částice pocházející z papíru nebo bavlny a syntetické fragmenty a vlákna, mezi nimi i mikroplasty.

Hlavní autor studie, Alvise Vianello, uvedl, že podle jeho odhadu by mohla figurína vdechnout 33 000 nanogramů mikroplastů (miliardtin gramu) týdně. Při tomto tempu by vdechnutí množství odpovídající 5 g kreditní kartě trvalo asi 3 000 let.

Jak uvedl: „Upřímně řečeno, tahle věc s platební kartou nám připadá trochu jako vtip.“.

Malý důvod k radosti

Možný zdroj této zavádějící informace by mohl směřovat k několik let staré zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Na základě rozsáhlé metaanalýzy došla organizace k závěru, že člověk průměrně pozře mezi 0,1 až 5 gramy mikroplastů za týden.

Z toho vyvodila a uveřejnila chytlavý titulek, že: „Průměrný člověk by mohl pozřít průměrně 5 gramů plastů za týden, ekvivalent jedné kreditní karty.“ Podmiňovací způsob se v průběhu let vytratil a zůstala jen alarmující a dobře zapamatovatelná, zato ale zavádějící statistika.

Mikroplasty jsou skutečně všudypřítomné, a lidé je absorbují ze vzduchu, potravy i vody. I když vědci zatím nedokázali s určitostí spočítat, kolik přesně jich zkonzumujeme, množství v řádech gramů týdně považují za značně nadhodnocené.

Není se ale proč radovat, samotná váha nemusí být průkazná. Ty nejmenší, a díky své schopnosti procházet bariérami orgánů těla také nejnebezpečnější, téměř nic neváží.

Související články
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.   Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz