Domů     Příroda
Kdy se stala z obávaných predátorů, jeskynních medvědů, kořist předchůdců člověka?
Zdroj: Pixabay

Jeskynní medvědi měřili přes tři metry a vážili kolem 750 kilogramů. Disponovali ostrými zuby i drápy, které pro pravěké předchůdce člověka, vybavené jen primitivními nástroji, představovaly smrtící hrozbu. Postupem času se ale jejich role obrátily, co k tomu přispělo?.

Nejstarší nálezy kosterních pozůstatků jeskynních medvědů pocházejí z dob, kdy naši planetu obývali neandertálci a člověk heidelberský. Většina těchto medvědích kostí je nepoškozená, což svědčí o tom, že je předchůdci člověka lovili jen opravdu výjimečně, spíše se naopak často stávali jejich kořistí.

Tato situace panovala zhruba čtvrt milionu let, pak ovšem došlo ke změně. Medvědí kosti pocházející z doby před asi 40 000 lety totiž již nesou poškození, způsobená řezáním a rýpáním, což svědčí o tom, že se tito predátoři stali kořistí lidí.

Z Davida Goliášem

Německá paleontoložka Susanne Münzelová nalezla již před 20 lety důkaz svědčící o tom, že byl pravěký člověk schopný zabít jeskynního medvěda. Nedaleko Ulmu našla kamenný hrot kopí zaražený do obratle medvěda.

Souboj mezi předchůdcem člověka a jeskynním medvědem se odehrál před 29 000 lety a vítězně z něj vyšel člověk. Paleontoložka pátrala po dalších důkazech společných soubojů, na území Německa jich objevila překvapivě velké množství. Zpravidla se však jednalo jen o drobná poranění na tlapách a lebkách.

Zdroj: WikiCommons by Sergiodelarosa

Naznačují, že došlo k odstranění kůže a nalomení kostí, aby se z nich dal dostat morek. Ten obsahuje spoustu živit a je i bohatým energetickým zdrojem. Škrábance na dlouhých kostech zase svědčí o tom, že z nich bylo odstraněno všechno maso.

Důkazy nejsou průkazné s ohledem na to, zda tato poranění vedla ke smrti medvěda, nebo předchůdci člověka už našli mrtvé tělo medvěda a opracovali ho až poté. Doktorka Münzelová se nicméně domnívá, že nepřímé důkazy hovoří ve prospěch zabití medvěda člověkem.

Medvědí mršina nesnesitelně zapáchá

Ještě dnes existují lovecké skupiny, které se živí lovem živých medvědů. Mrtvých si nevšímají, protože medvědí mršiny už den po smrtí nesnesitelně páchnou. Pokrok v budování loveckých nástrojů a organizovaný lov mohly přispět k tomu, že se z medvědů lovců nakonec stala kořist.

Během poslední doby ledové se lov medvědů předchůdci člověka stal systematickým, následně je během pouhých sedmi tisíc let zcela vyhubili, byť nebyli jedinou příčinou.

Medvědi trávili příliš chladné zimy hibernací v jeskynních, kvůli čemuž se stali až příliš snadnou kořistí pro lovecko-sběračské skupiny lidí. V jeskyních je mohli bez většího rizika pobíjet a získávat tak nejen jejich maso a morek, ale i medvědí kožešiny a další materiály, ke kterým by se jinak nedostali.

Vyráběli z nich nejrůznější kulturní artefakty, například přívěsky z medvědích zubů. Z obávaného lovce, který byl pro lidi hrozbou, se stala snadná kořist.

Štítky:
Související články
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími… Halsey a jeho kolegové využili […]
Příroda 23.1.2025
Severně od Brna se rozkládají rozsáhlé lesy patřící Mendelově univerzitě, které slouží jako unikátní přírodní laboratoř pro studenty Lesnické a dřevařské fakulty. Tento jedinečný areál o rozloze 10 500 hektarů, známý jako Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, otevírá své brány široké veřejnosti v rámci Dne otevřených dveří. Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí nahlédnout […]
Dlouhověkost je nyní fenoménem, na který se vědci ve svých výzkumech často zaměřují. Snaží se přijít na to, co umožňuje některým organismům žít déle než jiným. Ačkoliv na tom lidé nejsou špatně, žralok malohlavý ho hravě strčí do kapsy. Není proto divu, že se o něj zajímá velká řada výzkumných týmů. Jaké je tajemství dlouhověkosti […]
Zima a mráz představují pro většinu volně žijících zvířat výzvu. K přečkání této drsné části roku volí každé z nich zpravidla jednu ze tří základních strategii přežití, případně jejich kombinaci, která mu pomůže se s nástrahami plynoucími z chladu vypořádat. Změna klimatu nutí zvířata k příklonu ke té strategii, která je vzhledem ke změněným podmínkách, […]
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christensena, byl poprvé zaznamenán již před dvěma desetiletími v okolí města Newcastle. Atrax christenseni, známý také pod přezdívkou „Big Boy“ (Velký chlapec), dosahuje délky těla až 9 centimetrů, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz