Domů     Historie
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Zdroj: Pixabay

Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo.

Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď..

Snah o spojení krajiny zachycené na obraze s tou reálnou proběhlo hned několik, nejčastěji zmiňovanými městy bylo Arezza a Bobbio. Ovšem Ann Pizzorussoová opírá své argumenty o znalosti geologie. Podle ní výjev špičatých skal, části řeky a hladiny jezera odpovídá severoitalské provincii Lecco.

Jezerem je pak Garlate, kterým protéká řeka Adda. Obloukový most, zachycený da Vincim, potom odpovídá mostu Azzoneho Viscontiho, který ve 14. století zajišťoval lepší spojení s Milánem.

Vodítkem byly vápencové skály

„Když jsem přijela do Lecca, uvědomila jsem si, že zde namaloval Monu Lisu,“ vysvětluje Pizzorussoová. Nápovědou jí nebyl zdejší most, jakých existují v Itálii stovky, ale šedobílá skaliska, jejichž barva naznačuje, že jsou z vápence, stejně jako skály v Leccu.

Tato oblast byla totiž před 250 miliony lety zatopena oceánem. Postupně se zdejší korály přeměnily ve vápencové horské hřebeny a tající ledovce vyhloubily jezera. „Most je zaměnitelný, musíte ho spojit s místem, na kterém Leonardo pobýval, a s geologií,“ dodává Pizzorussoová.

Zdroj: WikiCommons by Stan Shebs

K tomuto závěru dospěla už před dvaceti lety, přišel ji však tak samozřejmý, že si neuvědomovala jeho význam, dokud se na ni s dotazem ohledně míst, vyobrazených na nejznámějších obrazech Leonarda da Vince, neobrátil kolega, historik umění Jacques Franck.

Ten to komentuje: „Ani na vteřinu nepochybuju o tom, že má ve své teorii pravdu vzhledem k jejím dokonalým znalostem geologie Itálie a přesněji míst, kde Leonardo cestoval.“ Pizzorussoová se totiž vydala po stopách da Vinciho na základě jeho zápisků.

Da Vinci věrně zachycoval krajinu

Geoložka vysvětluje: „Z jeho zápisků víme, že strávil hodně času průzkumem v oblasti Lecca a území dále na sever.“ Ostatně, není první osobou, která obraz Mony Lisy spojila právě s oblastí Lecca. Riccardo Magnani, odborník na Leonarda da Vinciho, na to poukázal v místních novinách už v roce 2016. „Hypotéza o spojení města Lecco s velkým umělcem je známa již několik let.

Méně známé jsou historické a kulturní motivy, které vedly Leonarda k tomu, aby ve svých dílech uváděl krajiny Lecca,“ píše v článku Magnani.

Podle Pizzorussoové nevypovídá zachycená krajina tolik o díle samotném jako spíše o jeho autorovi. Má za to, že se da Vinci projevil jako pečlivý student geologie. „Jakákoliv skála, kterou namaloval, je přesná,“ oceňuje jeho tvorbu geoložka.

Britský historik Martin Kemp se domnívá, že v da Vinciho obrazech nelze identifikovat konkrétní místa, protože načerpanou inspiraci si umělec přetvářel k obrazu svému. Pizzorussoová s ním ale nesouhlasí, když říká:

„Kunsthistorici říkají, že Leonardo vždycky používal svou představivost, ale tento obraz můžete dát kterémukoli geologovi na světě a řekne to, co říkám o Leccu. Dokonce i ne-geolog teď může vidět podobnosti.“.

Štítky:
Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz