Domů     Historie
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Zdroj: Pixabay

Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo.

Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď..

Snah o spojení krajiny zachycené na obraze s tou reálnou proběhlo hned několik, nejčastěji zmiňovanými městy bylo Arezza a Bobbio. Ovšem Ann Pizzorussoová opírá své argumenty o znalosti geologie. Podle ní výjev špičatých skal, části řeky a hladiny jezera odpovídá severoitalské provincii Lecco.

Jezerem je pak Garlate, kterým protéká řeka Adda. Obloukový most, zachycený da Vincim, potom odpovídá mostu Azzoneho Viscontiho, který ve 14. století zajišťoval lepší spojení s Milánem.

Vodítkem byly vápencové skály

„Když jsem přijela do Lecca, uvědomila jsem si, že zde namaloval Monu Lisu,“ vysvětluje Pizzorussoová. Nápovědou jí nebyl zdejší most, jakých existují v Itálii stovky, ale šedobílá skaliska, jejichž barva naznačuje, že jsou z vápence, stejně jako skály v Leccu.

Tato oblast byla totiž před 250 miliony lety zatopena oceánem. Postupně se zdejší korály přeměnily ve vápencové horské hřebeny a tající ledovce vyhloubily jezera. „Most je zaměnitelný, musíte ho spojit s místem, na kterém Leonardo pobýval, a s geologií,“ dodává Pizzorussoová.

Zdroj: WikiCommons by Stan Shebs

K tomuto závěru dospěla už před dvaceti lety, přišel ji však tak samozřejmý, že si neuvědomovala jeho význam, dokud se na ni s dotazem ohledně míst, vyobrazených na nejznámějších obrazech Leonarda da Vince, neobrátil kolega, historik umění Jacques Franck.

Ten to komentuje: „Ani na vteřinu nepochybuju o tom, že má ve své teorii pravdu vzhledem k jejím dokonalým znalostem geologie Itálie a přesněji míst, kde Leonardo cestoval.“ Pizzorussoová se totiž vydala po stopách da Vinciho na základě jeho zápisků.

Da Vinci věrně zachycoval krajinu

Geoložka vysvětluje: „Z jeho zápisků víme, že strávil hodně času průzkumem v oblasti Lecca a území dále na sever.“ Ostatně, není první osobou, která obraz Mony Lisy spojila právě s oblastí Lecca. Riccardo Magnani, odborník na Leonarda da Vinciho, na to poukázal v místních novinách už v roce 2016. „Hypotéza o spojení města Lecco s velkým umělcem je známa již několik let.

Méně známé jsou historické a kulturní motivy, které vedly Leonarda k tomu, aby ve svých dílech uváděl krajiny Lecca,“ píše v článku Magnani.

Podle Pizzorussoové nevypovídá zachycená krajina tolik o díle samotném jako spíše o jeho autorovi. Má za to, že se da Vinci projevil jako pečlivý student geologie. „Jakákoliv skála, kterou namaloval, je přesná,“ oceňuje jeho tvorbu geoložka.

Britský historik Martin Kemp se domnívá, že v da Vinciho obrazech nelze identifikovat konkrétní místa, protože načerpanou inspiraci si umělec přetvářel k obrazu svému. Pizzorussoová s ním ale nesouhlasí, když říká:

„Kunsthistorici říkají, že Leonardo vždycky používal svou představivost, ale tento obraz můžete dát kterémukoli geologovi na světě a řekne to, co říkám o Leccu. Dokonce i ne-geolog teď může vidět podobnosti.“.

Štítky:
Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz