Domů     Zajímavosti
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Veronika Tyrková 22.5.2024
FOTO: Unsplash

Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“

V Japonsku se prý říká spíše: „Vzpomeň si na farmáře, který tvrdě pracoval, aby rýži vypěstoval. Když ji nebudeš jíst, bude se cítit špatně, protože jeho úsilí přijde na zmar.“

Na tomto anekdotickém příkladu si můžeme ukázat vliv kultury na to, jak vnímáme sami sebe. Čeští rodiče by více kladli důraz na odlišnost dítěte od jiných dětí, na jeho individuální identitu, zatímco Japonští rodiče více na vztahy mezi lidmi, na zodpovědnost vůči druhému a smysl pro povinnost.

Zatímco na západě klademe důraz na svoji individualitu, výjimečnost, na to, čím se vymykáme, ve východních kulturách jako například v Číně či Japonsku více zdůrazňují potřebu harmonického soužití s ostatními.

Vidět to je i na jiném příkladu, který tentokráte už používají i vědci k výzkumům po celém světě. Můžete si to sami vyzkoušet…

Já jsem…

Vezměte si papír a desetkrát dokončete větu: Já jsem… Až budete mít hotovo spočítejte si věty, které mluví o vašich neměnných vlastnostech a schopnostech (jako například: Jsem kreativní, jsem dobrý pianista a podobně) a které vypovídají spíše o vašich rolích a vztazích (například:

Jsem partner, jsem syn a podobně). Které charakteristiky převážili?

A které charakteristiky byste čekali, že budou převažovat u lidí ze západu a které u lidí z východu? Tušíte správně, že v naší civilizaci lidé častěji vypovídají o sobě ve smyslu vnitřních, stabilních charakteristik, které se vztahují k člověku jako k jednotlivci, zatímco na východě častěji používají takové charakteristiky, které člověka umísťují do sítě jeho vztahů, rolí a snad i povinností vůči druhým lidem.

Nezávislé já a vztahové já

Západnímu způsobu vnímání, nebo by snad bylo lepší říci konstruování sebe sama, říkáme „nezávislé já“ a východnímu způsobu „vztahové já“. O západních kulturách máme ve zvyku mluvit jako o individualistických kulturách, kde jak už bylo řečeno se vlastní já vnímá jako stabilní a je dávána přednost jednotlivci před skupinou.

Důraz je kladen na soběstačnost. Na východě je tomu jinak. Vnímání sebe sama je proměnlivé v závislosti na kontextu, ve kterém se člověk pohybuje, a zájmy skupiny mají přednost před zájmy jednotlivce. Důraz je kladen na společné cíle.

Kde máme limity?

Charakteristikou rozdělení na kolektivistické a individualistické kultury také nechceme říct, že by lidem ze západu nezáleželo na vztazích. Záleží, jen se nepromítají tolik do toho, jak vnímáme sami sebe, a tlak na dodržování dostání svým očekáváním plynoucích z různých sociálních rolí není tak velký.

Teď, když jsme si ujasnili limity našeho způsobu uvažování o kultuře, můžeme se pustit dále. Ukazuje se také, že na západě lidé více vnímají vlastní charakteristiky jako nepodléhající změně. Jsou více přesvědčeni o tom, že své schopnosti a dovednosti má člověk vrozené, nebo dané okolím a dají se jen málo změnit vlastním úsilím.

Nejsem dost inteligentní? Tak to se s tím budu muset nejspíše smířit. Na východě lidé naopak více vnímají svoje vlastnosti jako podléhající změně a to zejména změně vlastním úsilím. Nejsem dost inteligentní?

Když se budu více učit, jednou budu chytřejší, než moji nadaní, ale líní spolužáci.

Více se dočtete v čísle 6/2024.

Autor: Martin Burget 

Související články
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
Dlouhověkost je nyní fenoménem, na který se vědci ve svých výzkumech často zaměřují. Snaží se přijít na to, co umožňuje některým organismům žít déle než jiným. Ačkoliv na tom lidé nejsou špatně, žralok malohlavý ho hravě strčí do kapsy. Není proto divu, že se o něj zajímá velká řada výzkumných týmů. Jaké je tajemství dlouhověkosti […]
Vesmír Zajímavosti 18.1.2025
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orbitu. Vojenský satelit byl do kosmu vynesen 14. ledna a od té doby bez problémů komunikuje. Je určen ke snímkování Země, na palubě má kameru s vysokým […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz