Domů     Medicína
Proč je nyní tolik mladých lidí s rakovinou?
Zdroj: Pixabay

Rakovina je považována za nemoc spojenou s vyšší věkem, přesto však v posledních letech přibývá případů rakoviny i u mladých lidí mezi 18 a 49 lety věku. Odborníci napříč specializacemi se snaží přijít na to, co je příčinou tohoto nárůstu a jak se tyto případy rakoviny s časným nástupem liší od těch „klasických“..

Statistiky rakoviny pro rok 2024, které zpracovává American Cancer Society, uvádějí, že mezi roky 1995 a 2020 došlo k nárustu případů rakoviny ve věkové skupině 18 až 49 o 1 až 2 % každý rok. Nejčastější je to rakovina postihující trávicí ústrojí, včetně kolorektálního karcinomu, dále rakovina kůže, následovaná rakovinou prsu u žen, následně rakovina reprodukčních orgánů, včetně rakoviny děložního čípku, prostaty či endometria. Nejrychleji pak přibývá případů rakoviny průdušnice, průdušek a plic.

Cesta k diagnóze rakoviny je u mladších lidí zdlouhavější, zejména kvůli jejich věku, který si s nádorem většina lékařů nespojí. Navíc jsou ještě příliš mladí pro preventivní screening, který by jejich obtíže mohl včas zachytit.

Mamografický screening prsů je například prováděn až od 45 let věku ženy, preventivní kolonoskopie od 50 let věku. Rakovina je tak u mladých dospělých často odhalena až v pozdějším stádiu, kdy už se demonstruje obtěžujícími příznaky, což komplikuje léčbu.

Příliš brzy na rakovinu

O tak zvaném „early-onset“ tedy časném nástupu se u různých druhů rakoviny hovoří v různém věku. „O časném výskytu rakoviny prsu hovoříme u žen před 45 rokem života, zatímco u kolorektálního karcinomu je to u osob mladších 50 let“, vysvětluje Vera Giriová, onkoložka v Yale Medicine, zdravotnickém zařízení spadajícím pod Yale School of Medicine.

„Problémem také je, že některé druhy rakoviny, jako například rakovina prsu, jsou u mladších žen agresivnější,“ dodává Mariya Rozenblitová, která rovněž působí jako onkoložka v Yale Medicine.

Také onkolog Jeremy Kortmansky, který se v Yale Medine specializuje na rakovinu gastrointestinálního traktu, vidí rozdíly v tom, když je kolorektální karcinom diagnostikován u mladšího a staršího člověka.

Říká k tomu: „Některé molekulární charakteristiky toho, z čeho se nakonec vyvine rakovina, jsou odlišné u různých věkových skupin. Mladí dospělí většinou mají agresivněji vypadající rakovinu v mnohem pokročilejším stádiu vzhledem k příznakům, což se nedá vysvětlit jen tím, že u nich byla diagnóza stanovena později. Co za tím stojí však nevíme jistě.“.

Zdroj: Pixabay

Proč je rakovina u mladých na vzestupu?

Ač se nejrůznější odborníci snaží odpovědět na otázku, proč jsou případy rakoviny s časným nástupem na vzestupu, definitivní odpověď nemají. Vědci z University of Edinburgh a Čeťiangské univerzity v Chang-čou v Číně, kteří stojí za nejnovější studií týkající se rakoviny u mladých dospělých, se obávají, že za tím stojí velkou měrou špatná strava a životní styl.

Nadměrná konzumace červeného masa a soli, nízký příjem ovoce a zeleniny, málo fyzické aktivity, kouření a konzumace alkoholu. Roli mohou podle nich sehrávat i genetické faktory.

Nejvyšší míra rakoviny mezi lidmi mladšími 50 let byla podle studie prokázána u obyvatel Severní Ameriky, Oceánie a západní Evropy, proto se vědci domnívají, že zejména u rakoviny gastrointestinálního traktu k tomu přispívá vysoce zpracovaná západní strava bohatá na tuky a cukry, ale chudá na vlákninu a vitaminy.

Ashleigh Hamilton a Helen Coleman z Queen’s University Belfast k tomu dodávají: „Zkoumá se rovněž vliv užívání antibiotik, znečištění ovzduší a přítomnosti mikroplastů ve všech složkách životního prostředí. Velký vliv má zřejmě zejména raná expozice všem těmto faktorům.“.

Rodinná anamnéza zachraňuje životy

Při prevenci rozvoje rakoviny se tak mladí lidé mohou zaměřit na zdravý životní styl, život jim však může zachránit i znalost rodinné anamnézy. U člověka, jehož příbuzný prvního stupně (rodiče, sourozenci) trpěl kolorektálním karcinomem či polypy, mohou lékaři zahájit kolonoskopický screening o 10 až 15 let dříve, něž je věk, kdy byla tato rakovina příbuznému diagnostikována.

Doktor Kortmansky k tomu říká: „Pokud byl karcinom konečníku diagnostikován rodiči ve 45 letech věku, u jeho dítěte můžeme preventivní kolonoskopii provádět od 30 let.“.

Obdobné je to i u rakoviny prsu, pokud má žena v rodinné anamnéze výskyt nádoru, může se u ní mamografický screening zahájit i o deset let dříve, než je věk výskytu u blízkých příbuzných. U jiných typů rakoviny lze prováděn preventivní magnetické rezonance a další vyšetření.

Genetické testování zase může odhalit, zda osoba netrpí mutacemi, které zvyšují její náchylnost k určitému typu rakoviny. Dobrou zprávou je, že míra úmrtnosti na rakovinu v mladém věku je velmi nízká.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 6/2024, které vyšlo 16. května.

Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz