Domů     Zajímavosti
Efekt přihlížejícího: Jaké je to umírat před diváky?
FOTO: Unsplash

Dne 13. března 1964 byla Kitty Genovesová zavražděna rukou Winstona Moseleyho. Přestože volání o pomoc slyšelo 38 svědků, nikdo jí nepomohl a dokonce ani pomoc nezavolal. O tomto příběhu jste už možná slyšeli.

Málokdo ale ví, že takto se ve skutečnosti nikdy nestal. Později se totiž zjistilo, že počet nečinně přihlížejících si vymyslel a přibarvil senzacechtivý novinář. .

Zkreslená zpráva ale zaujala Bibba Lataného a Johna Darleyho, kteří však o nepravdivém základu nevěděli. Dva sociální psychologové přemýšleli nad tím, jak je možné, že přestože volání o pomoc slyšelo tolik lidí, nikdo z nich nehnul ani prstem. Napadlo je, že možná právě proto, že svědků bylo tolik, nikdo pomoc nezavolal.

 

Experiment na život

Aby ověřili své tušení, vymysleli chytrý experiment. Vypadal následovně. Mladý student přichází na diskuzi o osobních problémech, které mohou studenty při jejich studiu potkávat. Dozví se, že pro zachování anonymity budou účastníci diskutovat v oddělených kójích, nebudou na sebe tedy vidět a dorozumívání bude probíhat skrze sluchátka a mikrofony.

V diskuzi pak slyší hlasy ostatních studentů, které jsou ale ve skutečnosti pouštěné z magnetofonové pásky. Díky tomu si student vytvoří (mylnou) představu o tom, kolik lidí je přítomno. Jeden z údajně zúčastněných studentů se zmíní, že má slabší srdce a občas trpí záchvaty.

Diskuze pokračuje. Najednou student se slabším srdcem začne panikařit a mluvit o tom, že jeho problémy se vrací a přichází na něho záchvat. Začne volat o pomoc. Po chvíli z mikrofonu zní už jen ohlušující ticho.

 

Čím víc lidí kolem, tím menší šance na záchranu

Zvedne se jediný skutečně přítomný student ze židle a vydá se zjistit, co se stalo? Pokusí se zavolat pomoc? Právě to zajímalo Lataného s Darlym. Tito autoři pro různé participanty měnili počet hlasů, které byly slyšet z magnetofonových nahrávek a tedy i počet lidí o kterých si student myslel, že jsou přítomni.

A ukázalo se, že když si pokusné osoby mysleli, že o situaci ví větší počet lidí, klesala pravděpodobnost, že půjdou pomoci a rostla doba, která uběhla do chvíle, než pomoc zavolali. Když účastníci výzkumu věřili, že o incidentu ví společně s jedním dalším člověkem, pomohli přibližně v 60 % případů.

Při čtyřech přihlížejících již toto číslo kleslo na přibližně 30 %. Díky falešnému novinovému článku se tak podařilo dospět k jednomu z nejdůležitějších objevů sociální psychologie.

Autor: Martin Burget

Související články
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími… Halsey a jeho kolegové využili […]
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství… Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty […]
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz