Domů     Zajímavosti
Placenta: Fascinující a komplexní orgán i vědecký zázrak
Jan Zelenka 2.5.2024
foto: iStock

Placenta je často označovaná jako plodové nebo mateřské lůžko. Jedná se o jedinečný, komplexní orgán, který hraje zásadní roli během těhotenství. Její role a funkce jsou klíčové pro zdravý vývoj plodu a úspěšné těhotenství, ačkoli se o ní často mluví jen okrajově. V moderní medicíně je ovšem důležitým objektem zájmu.

Placenta – přestože je zcela novým, dočasně vytvořeným sorgánem peciálně pro podporu a živobytí plodu – hraje klíčovou roli ve výživě a ochraně plodu. Zásobuje ho živinami, kyslíkem a odstraňuje odpadní látky z krevního oběhu matky.

Produkujete také hormony nezbytné pro udržení těhotenství a regulaci jeho průběhu. Placenta je skutečně úžasným příkladem adaptace ženského těla na podporu nového života. Obsahuje největší a zároveň nejširší spektrum perinatálních buněk.

Struktura a funkce placenty

Placenta se skládá ze dvou hlavních částí: fetální část, která je tvořena buňkami z embrya, a matčiny části, která je utvořena z tkání dělohy. Mezi těmito dvěma částmi probíhá intenzivní výměna látek a signálů.

Fetální část placenty obsahuje cévy, které přinášejí živiny a kyslík z matčina krevního oběhu do plodu a odvádějí zplodinu a odpadní látky zpět do matčina oběhu k vyloučení. Tato síť krevních cév je velmi efektivní v přenosu látek mezi matkou a plodem.

Matčina část placenty, nazývaná decidua, je bohatá na cévy a umožňuje výměnu látek mezi matčinou a fetální částí placenty. Tato část produkuje také hormony, jako je například progesteron, který je nezbytný pro udržení těhotenství.

foto: Shutterstock

Význam placenty pro vývoj plodu

Placenta není jen zásobárnou živin, ale obsahuje také hormony, železo, vitamíny a bílkoviny. Spojena s plodem je pupečníkem (pupeční šňůrou), a vytváří tenkou vrstvu mezi matčinou plodovou krví, což umožňuje výměnu živin a kyslíku, aniž by došlo k přímému smíšení krve.

Kromě toho se stará o odvod odpadních látek, produkci hormonů klíčových pro těhotenství a plní imunologickou funkci tím, že brání imunitnímu systému matky v napadení plodu.

Placenta, která je geneticky shodná s dítětem, nikoli s matkou, říká matce, kdy je čas začít produkovat mateřské mléko. Unikátní je tím, že je jediným orgánem navrženým k životu jen po dobu devíti měsíců, po kterých je po splnění své role vypuzen.

Slouží jako plíce a ledviny pro dítě během těhotenství, kdy okysličuje krev a filtruje odpadní látky. Její průměrná váha při narození je asi 0,5 kg a v průměru má přibližně 20 cm.

foto: Shutterstock

Po porodu

Po porodu se placenta obvykle považuje za biologický odpad. V moderní medicíně je ovšem placenta objektem výzkumu, především kvůli svému potenciálu v oblasti imunomodulační léčby jako zdroj buněk, které mohou být využity k léčbě širokého spektra onemocnění, včetně několika druhů rakoviny, neurodegenerativních a metabolických poruch.

Základem terapií těchto onemocnění jsou kmenové buňky, přičemž placenta je jedním z jejich nejbohatších zdrojů, což může být klíčové pro vývoj léčebných strategií. „Mnoho výzkumníků a také lékařů říká, že placenta je naším zlatým grálem pro regenerativní účely.

Ve srovnání s pupečníkovou krví je placenta mnohem více obohacena o specifické formy kmenových buněk, které mají silnou proliferační a regenerativní schopnost,“ popisuje specialista na interní medicínu, hematologii a onkologii z Mnichova PD Dr. med.

Nils H. Theonnissen, aktuální přístup lékařských pracovníků. „Za posledních 10 let jsou stovky klinických studií, které se zaměřují na pozitivní účinky buněk placenty a jejich regenerativní účinky. Hlavním zájmem jsou neurodegenerativní onemocnění včetně dětské mozkové obrny, mozkové mrtvice či Alzheimerovy choroby.

Dalším dobrým příkladem jsou například metabolická onemocnění včetně cukrovky, problémy s klouby včetně chronické artritidy, stejně jako chronické problémy se střevem, jako například kolitida či Crohnova choroba, a také plicní fibróza – chronické onemocnění plic,“ specifikuje další nemoci, kterých se výzkumy placenty týkají.

Výzkum placenty umožní vědcům a lékařům lepší pochopení její struktury a funkce, což je klíčové pro zlepšení péče o těhotné ženy a prevenci komplikací.

Související články
Zajímavosti 4.4.2025
Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vlastně čeká a zda jsou na něj dobře připravené. Učitelé zdůrazňují, že je hlavně důležité sebe ani dítě příliš nestresovat, […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz