Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka..
Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale v nedávném experimentu provedeném v Sensory Science centru na Washington State University prokázal, že co do svých dovedností ten lidský snadno předčí.
Vědci pod vedením profesorky Carolyn Rossové zkoumali, zda je toto zařízení schopno detekovat škodlivé mikroby v různých lahvích Rieslingu dříve než lidé. Když je elektronický jazyk ponořen do kapaliny, může ji „ochutnat“ tím, že zanalyzuje přítomnost určitých sloučenin v ní.
Lidské a strojové testování kvality vína
Mikrobi, kteří kontaminují lahve bílého vína způsobí jeho zkažení a nepříjemný zápach, který připomíná odlakovač na nehty, pelargónie či „myšinu“. Na Washington State University vyvinul a naprogramoval vědecký tým pod vedením profesorky Rossové elektronický jazyk tak, aby byl schopen vnímat jedinečnost každého vzorku vína a shromažďovat o něm informace, které by mohly být podstatné pro vinaře, a to včetně kontaminace nežádoucími mikroby.
Vědci také vyškolili skupinu 13 dobrovolníků, aby dokázali posoudit různé aspekty kvality vína, včetně těchto nepříjemných pachů. Tito dobrovolníci následně hodnotili kvalitu vzorků nekontaminovaného vína i kontaminované vzorky, které byly skladovány 7 až 42 dní.
Elektronický jazyk měl stejný úkol a uspěl v něm. Ve všech kontaminovaných vzorcích odhalil přítomnost nežádoucích mikrobů už po sedmi dnech, zatímco lidé detekovali kontaminaci některých vzorků až po 35 dnech. Tedy o 28 dní později než elektronický jazyk.
Jasno už po týdnu!
Tomu se to dokonce podařilo dříve, než důkaz o přítomnosti mikrobů ve víně potvrdilo jejich pěstování v Petriho misce. „Při testování vzorků vína pomocí elektronického jazyka, se můžeme už po jednom týdnu dozvědět, zda došlo k jejich kontaminaci nebo jinému problému s kvalitou vína, oproti čtyřem týdnům čekání na pouhé senzorické testování,“ vyzdvihuje přínos elektronického jazyka Rossová. „Je to opravdu užitečný nástroj pro detekci kvality vína.“.
Rossová a její kolegové dříve prováděli obdobné testy na červeném víně, v současné době hledají vinaře, kteří by byli ochotni elektronický jazyk otestovat na svých produktech. „Poskytuje dobré informace o holistické kvalitě vín,“ vysvětluje Rossová.
A zároveň se domnívá, že tento typ analýzy bude ideálním doplňkem, nikoli nahrazením jiných metod posuzování kvality vína. Její studie bílého vína získala podporu od Washingtonského fondu pro výzkum vína a hroznů a amerického ministerstva zemědělství.