Domů     Medicína
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Zdroj: Pixabay

Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy.

Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu..

Trapézový sval je široky sval v horní části zad, který spojuje hlavu s krční páteří, lopatkou a s hrudní páteří. Má tvar nepravidelného čtyřúhelníku, jeho jednotlivé části pak mají tvar trojúhelníku. Protože ty mohou být zapojovány do činností izolovaně, může právě u trapézu často docházet k rozvoji svalových dysbalancí a tenzí.

Trapézový sval bývá nejvíce zatěžovaným, a proto i nejvíce bolestivým svalem zad. Z toho důvodu je potřeba jej pravidelně relaxovat a celostně posilovat, zejména po celodenní práci v sedě.

Tenzní bolest hlavy versus migréna

Pokud k tomu nedochází, mohou ztuhlé svaly šíje vyvolávat tenzní bolest hlavy a u náchylných jedinců i migrény. Tenzní bolesti hlavy se zpravidla sdružují do oblasti kolem temene, někdy se ale projeví i jako bolest přední části hlavy a očí.

Tyto bolesti trvají delší dobu, většinou 12 hodin, a objevují se častěji než migrény. Jejich spouštěčem vedle dlouhotrvající práce u počítače může být i stres, únava, změny počasí či dehydratace.

Migréna oproti tomu postihuje cévy mozku, kdy nejprve dojde k jejich nadměrnému stažení v oblasti zrakového centra v týlní části hlavy. Silná bolest hlavy se však dostavuje až v okamžiku, kdy dojde k rozšíření cévního řečiště v oblasti krkavice.

Záchvaty pak mohou trvat až tři dny, zpravidla jimi bývá postižena jen polovina hlavy. Migrénami častěji trpí ženy, nejvíce migreniků je ve věku mezi 30 až 40 lety věku.

Zdroj: WikiCommons

Spojitost mezi ztuhlými svaly šíje a hlavy

Odborníci z Technické univerzity v Mnichově a univerzity v Ulmu provedli magnetickou rezonanci trapézového svalu u 50 osob trpících migrénami či tenzními bolestmi hlavy, aby u nich skeny odhalily jemné změny tohoto svalu, které mohou pocházet ze zánětu trapézu.

„Zjistili jsme také významnou korelaci mezi těmito svalovými změnami a počtem dní, po které jedince trápily bolesti hlavy i krku, v průběhu měsíce před zahájením snímkování,“ říká k tomu Nico Sollmann, radiolog přidružený k univerzitní nemocnici v Ulmu a pokračuje:

„Tyto nálezy mohou poskytnout objektivní důkazy o vzájemném vztahu mezi oblastí krku a mozkem při bolestech hlavy.“.

Není zcela jasné, zda bolest krčních svalů skutečně vede ke spuštění bolesti hlavy, či spolu tyto dvě bolesti jen koexistují „Někdy si lidé myslí, že spouštěčem migrény je bolest krčních svalů, ale jejich bolest je spíše znamením, že započala aktivita nervového systému, která bude pokračovat záchvatem migrény,“ vysvětluje Dawn C. Buseová, profesorka klinické neurologie na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku.

„Je to signál, že se má začít léčit migréna,“ dodává. Jedno je však jisté. „Lidé s migrénou mají častěji bolesti krku, i když nemají záchvat migrény,“ říká Jessica Ailaniová, profesorka klinické neurologie a ředitelka Centra pro bolesti hlavy v Medstar Georgetown University Hospital ve Washingtonu.

Co pomůže od bolesti?

Až 75 % lidí s migrénou trpí bolestmi krční páteře. Společným jmenovatelem mnoha bolestí hlavy je trojklanný nerv, který se napojuje na mozkový kmen a sestupuje do horní krční páteře. Přenáší signály bolesti, dotyku a teploty do různých částí obličeje a hlavy.

Navíc, při dlouhotrvající bolesti zůstává nervový systém člověka v chronicky aktivovaném stavu, snižuje jeho práh prožívání bolesti a činí ho přecitlivělým na bolest. Unikátní řešení neexistuje, postižení musí sami zjistit, co jim v boji s bolestí nejvíce pomáhá.

U některých to mohou být masáže hyperpodrážděných krčních svalů, nejrůznější protahovací cviky, například z jógy, u jiných aplikace tepla či naopak ledu. Všem prospěje ergonomičtější pracoviště, zvláště pokud mají sedavé zaměstnání, i ergonomičtější polštář na spaní.

Od bolesti mohou pomoci také volně prodejné léky, neměly by však být používány příliš často, protože jejích nadměrná aplikace může naopak bolest hlavy zhoršovat. Možností jsou u chronické migrény i botoxové injekce či užívání některých antidepresiv. Užitečné mohou být i relaxační techniky a techniky na zmírnění stresu.

Štítky:
Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz