Domů     Technika
Pocta prezidentu Fordovi za 13 miliard dolarů
Zdroj: Wikimedia Commons

Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO..

Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009.

Slanost moře posléze gigant nesoucí jméno bývalého amerického prezidenta Geralda R. Forda (1913–2006) poprvé okusil o čtyři roky později. A to za přítomnosti nejmladší dcery bývalé hlavy státu, Susan Fordové Balesové (*1957).

Susan Fordová Balesová u nejmodernější letadlové lodi nesoucí jméno jejího otce. Zdroj: Wikimedia Commons

Pořádný kolos

Pozici námořní jedničky mu zaručila nejen délka, která činí 337 metrů, ale především výbava v podobě elektromagnetických katapultů EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System) a záchytných systémů AAG (Advanced Arresting Gear).

Oba systémy by měly zajistit výrazně větší provozní aktivitu na palubě, posílat a zachycovat letadla nejrůznějších hmotnostních kategorií, a snižovat provozní zatížení letadel při startu a přistání.

Vždy připravena

Zároveň se USS Gerald R. Ford může pochlubit 25 palubami, přičemž ta o rozloze 2 hektary disponuje hned dvěma vzletovými dráhami s celkem čtyřmi akceleračními elektromagnetickými katapulty.

Každých 45 vteřin tak může odstartovat jeden z 90 bojových nebo transportních letounů, dronů či helikoptér včetně nejlepších stíhaček Lockheed Martin F-35 Lightning II. Ve chvílích bojové pohotovosti by mohlo jít až o 220 vzletů za den.

Na horší časy

Největší prostory se však ukrývají v podpalubí, do kterého vedou tři vysokokapacitní výtahy na dočerpání paliva. Zásoby letecké pohonné hmoty jsou přitom tak velké, že vystačí klidně i na nepřetržitou třítýdenní misi.

Na lodi se rovněž nachází dvě úpravny mořské vody dimenzované na permanentní zásobování až 10 tisíc osob. Samozřejmostí je také náležitá ochrana. V tomto případě je 337 metrů dlouhý kolos chráněn neviditelnou technologií Stealth.

Vymazlený arzenál

Za povšimnutí rovněž stojí palubní křídlo CVW 8, které je postavené kolem čtyř letek víceúčelových stíhaček F/A-18E/F Super Hornet. Úderné stroje doplňuje letka s letouny pro vedení elektronického boje EA-18G Growler a letka s námořními letouny včasného varování a řízení letového provozu E-2D Advanced Hawkeye.

Logistické služby obstarává letka s dopravními letouny C-2A Greyhound. Z paluby také působí námořní vrtulníky MH-60R Seahawk a MH-60S Knighthawk.

Více se dočtete v čísle 5/2024, které vychází 15. dubna!

Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz