Domů     Technika
Pocta prezidentu Fordovi za 13 miliard dolarů
Zdroj: Wikimedia Commons

Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO..

Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009.

Slanost moře posléze gigant nesoucí jméno bývalého amerického prezidenta Geralda R. Forda (1913–2006) poprvé okusil o čtyři roky později. A to za přítomnosti nejmladší dcery bývalé hlavy státu, Susan Fordové Balesové (*1957).

Susan Fordová Balesová u nejmodernější letadlové lodi nesoucí jméno jejího otce. Zdroj: Wikimedia Commons

Pořádný kolos

Pozici námořní jedničky mu zaručila nejen délka, která činí 337 metrů, ale především výbava v podobě elektromagnetických katapultů EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System) a záchytných systémů AAG (Advanced Arresting Gear).

Oba systémy by měly zajistit výrazně větší provozní aktivitu na palubě, posílat a zachycovat letadla nejrůznějších hmotnostních kategorií, a snižovat provozní zatížení letadel při startu a přistání.

Vždy připravena

Zároveň se USS Gerald R. Ford může pochlubit 25 palubami, přičemž ta o rozloze 2 hektary disponuje hned dvěma vzletovými dráhami s celkem čtyřmi akceleračními elektromagnetickými katapulty.

Každých 45 vteřin tak může odstartovat jeden z 90 bojových nebo transportních letounů, dronů či helikoptér včetně nejlepších stíhaček Lockheed Martin F-35 Lightning II. Ve chvílích bojové pohotovosti by mohlo jít až o 220 vzletů za den.

Na horší časy

Největší prostory se však ukrývají v podpalubí, do kterého vedou tři vysokokapacitní výtahy na dočerpání paliva. Zásoby letecké pohonné hmoty jsou přitom tak velké, že vystačí klidně i na nepřetržitou třítýdenní misi.

Na lodi se rovněž nachází dvě úpravny mořské vody dimenzované na permanentní zásobování až 10 tisíc osob. Samozřejmostí je také náležitá ochrana. V tomto případě je 337 metrů dlouhý kolos chráněn neviditelnou technologií Stealth.

Vymazlený arzenál

Za povšimnutí rovněž stojí palubní křídlo CVW 8, které je postavené kolem čtyř letek víceúčelových stíhaček F/A-18E/F Super Hornet. Úderné stroje doplňuje letka s letouny pro vedení elektronického boje EA-18G Growler a letka s námořními letouny včasného varování a řízení letového provozu E-2D Advanced Hawkeye.

Logistické služby obstarává letka s dopravními letouny C-2A Greyhound. Z paluby také působí námořní vrtulníky MH-60R Seahawk a MH-60S Knighthawk.

Více se dočtete v čísle 5/2024, které vychází 15. dubna!

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz