Domů     Medicína
Proč traumatické poranění mozku zvyšuje riziko demence?
Mozkový organoid, zdroj: Josh Berlind

Minimozky vypěstované v laboratoři pomáhají vědcům studovat poškození buněk způsobené traumatickým poraněným mozku a dávají odpověď na otázku, proč úraz hlavy a otřesy zvyšují riziko rozvoje demence u lidí..

Jako minimozky jsou označovány mozkové organoidy, shluky mozkových buněk o velikosti špendlíkové hlavičky. Nejedná se tedy o dokonale miniaturizované verze lidských mozků. Jsou však schopné zachytit aspekty lidské biologie, které se obtížně studují na laboratorních zvířatech, například myších.

Mohou být pěstovány tak, aby zahrnovaly specifické typy buněk z různých oblastí mozku, uspořádané do vrstev, jako by byly v hlavě člověka.

Zkoumání mozkových buněk

Vědci z University of Southern California, pod vedením docenta biologie kmenových buněk a regenerativní medicíny Justina Ichida, se rozhodli otestovat, zda traumatické poškození mozku, které simulovali tím, že mozkové organoidy „ostřelovali“ ultrazvukovými vlnami o vysoké intenzitě, zvyšuje riziko rozvoje demence u lidí.

Závěry svého výzkumu zveřejnili v časopise Cell Stem Cell. Při něm využili k pěstování mozkových organoidů jak buňky od zdravých lidských dárců, tak i od těch, kteří trpí dvěma typu neurodegenerativních onemocnění.

Konktrétně se jednalo o ALS neboli amyotrofickou laterální sklerózu, což je neurosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky (motoneurony) v mozku a míše. Pokud tyto odumřou, mozek nedokáže ovládat svaly a jejich pohyby, proto svaly postupně slábnou a atrofují.

Další je pak frontotemporální demence neboli Pickova choroba, kterou trpí i slavný americký herec Bruce Willis. Ta na rozdíl od známější Alzheimerovy choroby postihuje zejména čelní oblast mozku, která ovlivňuje chování a některé povahové rysy člověka, přičemž paměť a myšlení zůstávají dlouhou dobu nepostiženy.

Zdroj: WikiCommons by Gage Skidmore

Nebezpečný protein TDP-43

Vědci zjistili, že mutace v genu zvaném C9orf72 zvyšují riziko obou onemocnění, všichni dárci tak nesou mutantní kopii tohoto genu. Odebrané buňky byly upraveny v laboratoři tak, že se vrátily do stádia kmenových buněk, z nichž je možné vypěstovat jakýkoliv typ buňky.

Výsledné organoidy vědci ostřelovali ultrazvukovými pulzy, aby napodobili účinky traumatického poškození mozku včetně smrti mozkových buněk a změn v proteinu tau, který se zřejmě podílí na rozvoji Alzheimerovy choroby.

Mimo to zaznamenali vědci změny v proteinu zvaném TDP-43, který se obvykle nachází v jádře zdravých buněk a podílí se na řízení toho, jak se instrukce v DNA používají k výrobě proteinů. U neurodegenerativních onemocnění se tento protein vyskytuje ve shlucích.

Poté, co člověk utrpí traumatické poranění mozku, špatně fungující proteiny TDP-43 začnou poškozovat a zabíjet mozkové buňky.

Koho ohrožuje traumatické poškození mozku?

Častěji k těmto škodlivým změnám proteinu TDP-43 docházelo v organoidech vypěstovaných z buněk lidí s ALS či demencí než v těch od zdravých dárců, což naznačuje, že poškození mozku může být obzvláště nebezpečné pro ty, kteří již mají genetické riziko demence.

Tým se rovněž věnoval hledání cesty, jak dopady traumatického poranění mozku zvrátit. Justin Ichida k tomu říká: „Otestovali jsme každý gen v lidském genomu, abychom zjistili, zda můžeme dopady zranění mozku zvrátit potlačením jakéhokoliv jednotlivého genu.“.

Vědecký tým identifikoval protein na povrchu buněk, zvaný KCNJ2, který po vypnutí poskytoval ochranu před účinky traumatického poškození mozku. Vědci to vyzkoušeli na mozkových organoidech i na laboratorních myších a našli konzistentní účinky tohoto proteinu.

„Zacílení na KCNJ2 může snížit smrt mozkových buněk po traumatickém poškození mozku,“ vysvětluje Ichida. A dodává: „To by mohlo mít potenciál při léčbě zranění mozku či jako prevence například u sportovců či dalších osob s vysokým rizikem traumatického poškození mozku.“.

Štítky:
Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz