Domů     Historie
Mayská šlechta obětovala vlastní krev, aby během zatmění Slunce posílila umírajícího slunečního boha
Zdroj: Pixabay

Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa..

Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. K této situaci může dojít, jen pokud je Měsíc v novu. Při úplném zatmění dojde na zastíněné části Země k výraznému setmění a ochlazení.

Kolem Měsíce, který zakrývá Slunce, je vidět výrazná záře sluneční koróny, na obloze se objeví hvězdy i některé planety. Jev mohou doprovázet neobvyklé reakce zvířat.

Zatmění Slunce ohrožuje mayský svět

V minulosti některé kultury, třeba právě Mayové, přisuzovaly těmto událostem mystický význam a spojovaly s nimi některé události svého náboženství. Mayové byli dokonalí matematici, prováděli systematická pozorování pohybu Slunce, planet i hvězd a na jejich základě vytvořili komplexní kalendářní systém, jeden z nejpřesnějších v předmoderní době, který řídil jejich svět.

Rovněž mayské pyramidy a další monumentální stavby byly konstruovány tak, aby pracovaly se slunečním světlem v době slunovratů a rovnodennosti.

Drážďanský kodex, zdroj: WikiCommons

Mayští písaři vedli záznamy o astronomických pozorováních v kodexech, hieroglyfických skládaných knihách vyrobených z papíru z kůry fíkovníku. Mnoho se jich však bylo zničeno během španělské conquisty.

Nejznámějším dochovaným kodexem je Drážďanský kodex pocházející z 11. století, který poskytuje důkazy o tom, že Mayové byli schopni předpovídat i zatmění Slunce. Slunce sehrávalo důležitou roli v jejich náboženství.

Každodenní skon a zrození slunečního boha

Západy slunce spojovali Mayové se smrtí a rozkladem. Podle nich sluneční bůh Kinich Ahau podnikal každý večer nebezpečnou cestu přes mayské podsvětí zvané Xibalba, aby se znovu narodil při východu slunce.

Kinich Ahau byl spojován s blahobytem a dobrým pořádkem, kdežto jeho bratr Chak Ek, kterého na nebi představovala planeta Venuše, byl spojován s válkou a nesváry. Bojovali mezi sebou o nadvládu. Při správném umístění na obloze zářila Venuše vedle zatmělého Slunce, což interpretovali jako útok Chak Eka na Kinich Ahaua.

Zatmění Slunce vnímali Mayové jako poruchu, znamení možné kataklyzmatické destrukce. Měli za to, že při něm Kninich Ahau umírá. Proto bylo třeba obnovovacích rituálů ke znovunastolení jeho rovnováhy. Mayská šlechta, a především král se proto uchylovali ke krvavým rituálům.

Propichovali si části těla a sbírali kapky krve, aby je spálili jako oběť slunečnímu bohu. Krev králů byla nejvyšší formou oběti, která měla posílit Kinich Ahaua. Mayové věřili, že bohové stvořili první lidi tak, že smíchali svoji krev s kukuřičným těstem. Šlechta proto měla obětovat malou část své vlastní životní síly na výživu bohů.

Štítky:
Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz