Domů     Historie
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Kromě meteorologie se Lewis Fry Richardson (foto) zabýval také matematickou analýzou válek. Přišel například s teorií, podle které pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu mezi dvěma národy určuje délka jejich společné hranice. FOTO: NOAA / Creative Commons / volné dílo

Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat.

To se mělo změnit až s příchodem první světové války. .

Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a v roce 1880 došlo k založení Mezinárodní meteorologické organizace (IMO).

Ke spolehlivosti ovšem měly denní předpovědi daleko. Objevovaly se časté chyby vlivem lidského faktoru i nejasně formulovaných pravidel. Vědecká obec se navíc k celému konceptu počasí „předpovídat“ stavila dlouho pohrdavě, částečně i z toho důvodu, že samo slovo evokovalo ezoterické praktiky šarlatánů.

Národní meteorologická služba Dánska, založená roku 1872, se proto omezovala jen na tři typy předpovědí – pěkné, proměnlivé a špatné počasí. Švédská služba, založena o rok později, se předpovědí úplně zdržela až do roku 1905.

První počítačová předpověď bez počítače

Myšlenku propojit předpověď počasí a matematiku, kterou už v roce 1904 předestřel norský meteorolog Vilhelm Bjerknes (1862–1951), převedl do praxe anglický matematik Lewis Fry Richardson (1881–1953).

Zatímco sloužil jako řidič sanitky během první světové války, věnoval volné chvíle vyčerpávajícím výpočtům. Věřil, že pomocí složitých matematických postupů, vycházejících z mnohaletých meteorologických pozorování, bude možné předvídat vývoj povětrnostních vlivů.

Jeho první testovací předpověď ovšem selhala. Porovnání vypočtených hodnot s těmi skutečně naměřenými se jednoduše neshodovalo. O správnosti své metody byl Richardson nicméně pevně přesvědčený. V roce 1922 publikoval dílo „Předpovídání počasí číselným postupem“, přelomové dílo o předpovídání počasí pomocí číselného procesu.

Mimo jiné v něm představuje vizi „továrny na předpovědi“, obrovské arény, kde by na 64 000 lidských „počítačů“ provádělo výpočty pro přidělenou část zeměkoule.

O krok před dobou

Jeho metoda našla uplatnění až s rozšířením vhodné technologie. První elektronická předpověď vypočtená počítačem spatřila světlo světa v americkém armádním zařízení Aberdeen Proving Ground roku 1950 pod vedením meteorologa Jula Charneyho (1917–1981).

To spolu s nástupem éry počítačových simulací v 50. letech 20. století a prvních meteorologických satelitů v 60. letech vyústilo v jediné – na předpovědi počasí se konečně začalo dát spoléhat.

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz