Domů     Historie
Vittrupský muž dostal osm ran do hlavy, nyní vědci objasnili proč!
Zdroj: Vendsyssel Historical Museum

V rašeliništi na severozápadě Dánska objevili zemědělci před více než sto lety kostru muže, který zemřel před asi 5 200 lety. Podle místa nálezu dostal jméno Vittrupský. Je na něj nahlíženo jako na méně známého Ötziho.

Výzkumníkům se nyní podařilo zjistit, odkud pocházel a proč musel zemřít tak násilnou smrtí..

Vittrupský muž má se slavnějším Ötzim mnoho společného. Oba žili v době, když společnost přecházela z lovecko-sběračského způsobu života k usedlému, kdy se lidé živili zemědělstvím. Oba zemřeli za zvláštních okolností.

Vzhledem k tomu, že lebka Vittrupského muže byla prakticky rozdrcena na padrť několika silnými údery, aby jeho tělo poté skončilo v rašeliništi, není pochyb o tom, že zemřel velmi násilnou smrtí. Dlouhou dobu však nebylo jasné, proč. Nyní se zdá, že odborníci našli odpověď.

Dánský Ötzi nebyl Dán

Vědci z Göteborské univerzity ve Švédsku pod vedením Anderse Fischera znovu zkoumali tělo Vitrrupského muže, a to prostřednictvím všech moderních metod, které má nyní archeologie k dispozici. Analýza jeho DNA, stejně jako izotopů a proteinů obsažených v jeho zubech odhalila genetický původ i migraci tohoto muže z doby kamenné.

Díky tomu známe střípky z jeho života. Izotopy stroncia, uhlíku a kyslíku z jeho zubní skloviny svědčí o tom, že muž nepocházel z Dánska, naopak ukazují na dětství strávené podél pobřeží Skandinávského poloostrova.

Zdroj: Arnold Mikkelsen

To potvrdila i genetická analýza, která prokázala úzký vztah mezi Vittrupským mužem a starověkými lidmi obývajícími Norsko a Švédsko. Zatímco v raném věku konzumoval především mořské savce a ryby, jak ukázala další izotopová a proteinová analýza jeho kostí a zubů, v době dospívání se jeho strava změnila na zemědělské plodiny a maso domestikovaných zvířat, jako byly kozy a ovce.

To naznačuje, že zatímco dětství strávil na severu Evropy a vyrůstal v lovecko-sběračské společnosti, během dospívání se přestěhoval do Dánska, kde žil mezi zemědělci.

Proč přišel do Dánska a jak zemřel?

Z analýzy zubů vyplývá, že se zemědělskými plodinami živil delší dobu, takže zavražděn nebyl hned po svém příchodu do Dánska. Jaký byl důvod jeho stěhování není jasné, odborníci se domnívají, že mohl být obchodník, případně zajatec, nucený se začlenit do místní společnosti.

To bylo pro vědce překvapivým zjištěním, protože dosud se předpokládalo, že dánská společnost byla velmi homogenní a pro cizince v ní nebylo místo.

Studie rovněž podpořila starší teorii, podle které byl Vittrupský muž rituální obětí. V neolitické Evropě bylo rituální obětování běžnou praxí. Brutální povaha smrti, kterou představovalo osm smrtících úderů kyjem do lebky, se shoduje s dalšími archeologickými nálezy, svědčícími o rituálním obětování, v tomto regionu.

Ačkoliv je život Vittrupského muže i nadále obestřen řadou záhad, moderní vědě se jich již řadu podařilo objasnit. Autoři studie k tomu říkají: „Pokud je nám známo, je to poprvé, co byl výzkum schopen zmapovat životní historii severoevropského obyvatele v tak vysokém stupni detailů a v tak velké časové vzdálenosti.“.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz