Domů     Historie
Vittrupský muž dostal osm ran do hlavy, nyní vědci objasnili proč!
Zdroj: Vendsyssel Historical Museum

V rašeliništi na severozápadě Dánska objevili zemědělci před více než sto lety kostru muže, který zemřel před asi 5 200 lety. Podle místa nálezu dostal jméno Vittrupský. Je na něj nahlíženo jako na méně známého Ötziho.

Výzkumníkům se nyní podařilo zjistit, odkud pocházel a proč musel zemřít tak násilnou smrtí..

Vittrupský muž má se slavnějším Ötzim mnoho společného. Oba žili v době, když společnost přecházela z lovecko-sběračského způsobu života k usedlému, kdy se lidé živili zemědělstvím. Oba zemřeli za zvláštních okolností.

Vzhledem k tomu, že lebka Vittrupského muže byla prakticky rozdrcena na padrť několika silnými údery, aby jeho tělo poté skončilo v rašeliništi, není pochyb o tom, že zemřel velmi násilnou smrtí. Dlouhou dobu však nebylo jasné, proč. Nyní se zdá, že odborníci našli odpověď.

Dánský Ötzi nebyl Dán

Vědci z Göteborské univerzity ve Švédsku pod vedením Anderse Fischera znovu zkoumali tělo Vitrrupského muže, a to prostřednictvím všech moderních metod, které má nyní archeologie k dispozici. Analýza jeho DNA, stejně jako izotopů a proteinů obsažených v jeho zubech odhalila genetický původ i migraci tohoto muže z doby kamenné.

Díky tomu známe střípky z jeho života. Izotopy stroncia, uhlíku a kyslíku z jeho zubní skloviny svědčí o tom, že muž nepocházel z Dánska, naopak ukazují na dětství strávené podél pobřeží Skandinávského poloostrova.

Zdroj: Arnold Mikkelsen

To potvrdila i genetická analýza, která prokázala úzký vztah mezi Vittrupským mužem a starověkými lidmi obývajícími Norsko a Švédsko. Zatímco v raném věku konzumoval především mořské savce a ryby, jak ukázala další izotopová a proteinová analýza jeho kostí a zubů, v době dospívání se jeho strava změnila na zemědělské plodiny a maso domestikovaných zvířat, jako byly kozy a ovce.

To naznačuje, že zatímco dětství strávil na severu Evropy a vyrůstal v lovecko-sběračské společnosti, během dospívání se přestěhoval do Dánska, kde žil mezi zemědělci.

Proč přišel do Dánska a jak zemřel?

Z analýzy zubů vyplývá, že se zemědělskými plodinami živil delší dobu, takže zavražděn nebyl hned po svém příchodu do Dánska. Jaký byl důvod jeho stěhování není jasné, odborníci se domnívají, že mohl být obchodník, případně zajatec, nucený se začlenit do místní společnosti.

To bylo pro vědce překvapivým zjištěním, protože dosud se předpokládalo, že dánská společnost byla velmi homogenní a pro cizince v ní nebylo místo.

Studie rovněž podpořila starší teorii, podle které byl Vittrupský muž rituální obětí. V neolitické Evropě bylo rituální obětování běžnou praxí. Brutální povaha smrti, kterou představovalo osm smrtících úderů kyjem do lebky, se shoduje s dalšími archeologickými nálezy, svědčícími o rituálním obětování, v tomto regionu.

Ačkoliv je život Vittrupského muže i nadále obestřen řadou záhad, moderní vědě se jich již řadu podařilo objasnit. Autoři studie k tomu říkají: „Pokud je nám známo, je to poprvé, co byl výzkum schopen zmapovat životní historii severoevropského obyvatele v tak vysokém stupni detailů a v tak velké časové vzdálenosti.“.

Štítky:
Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz