Domů     Příroda
Plaz přezdívaný „tank z triasu“ byl bratrancem dnešního krokodýla
Zdroj: Márcio L. Castro

V roce 1989 objevil dnes již zesnulý paleontolog Bill Mueller, spolu s amatérským sběratelem Emmettem Sheddem, ve formaci Cooper Canyon v severozápadním Texasu fosilie, které patřily novému druhu aetosaura, archosaurního plaza, který žil v období pozdního triasu (před 233 až 201 miliony let).

Nepodařilo se jim však rozluštit jeho evoluční historii. Až nyní vědci přichází s tím, čí příbuzný to vlastně byl..

Druh, kterému nalezené fosilie patří, nyní vědci pod vedením Williama Reyese, působícího na Texaské univerzitě v Austinu, pojmenovali Garzapelta muelleri. Jméno rodu kombinuje „Garza“ podle místa, kde byl nalezen, s „pelta“, což v latině znamená „štít“.

Druhové jméno ctí nálezce Muellera. Aetosauři se po Zemi proháněli během pozdního triasu, podle všechno obývali všechny kontinenty kromě Austrálie a Antarktidy. Byli to všežravci. Jejich dnešní nejbližší příbuzní, krokodýli, jsou přitom striktně masožraví.

Unikátní tvar pancíře

Charakteristikou aetosaurů byl „pancíř“, vytvořený ze zkostnatělých destiček osteodermů, který je chránil před útoky predátorů. Díky němu se jim přezdívalo „tanky triasu“. Většina aetosaurů patří do jedné ze dvou hlavních skupin:

Aetosaurinae a Stagonolepidoidea. Ovšem Garzapelta muelleri měl na zádech osteodermy, které se podobaly druhu Aetosaurinae zvaného Rioarribasuchus chamaensis, ale i laterální osteodermy (středové hroty), které se nacházely u rodu zahrnutém do druhu Stagonolepidoidea, zvaného Desmatosuchus.

Zdroj: William Reyes

William Reyes k tomu říká: „Máme k dispozici velkou část hřbetního krunýře neboli zadního pancíře, sahající od zadní části krku pře oblast ramena až po špičku ocasu.“ Což je podle něj velmi neobvyklé, protože většinou je nalezena jen malá část fosilie.

Na základě zkoumání pancíře došli vědci k závěru, že G. muelleri má celkově více společného s Aetosaurinae. Jeho hroty se zřejmě vyvinuly nezávisle v procesu zvaném konvergentní evoluce, kdy si dva nepříbuzné či vzdáleně příbuzné druhy nezávisle na sobě vyvinou podobné vlastnosti.

Obrněný krokodýl

„Konvergence osteodermů u vzdáleně příbuzných aetosaurů byla zaznamenána již dříve, ale krunýř Garzapelta muelleri je toho nejlepším příkladem a ukazuje, do jaké míry se to může stát a jaké problémy to způsobuje v našich fylogenetických analýzách,“ vysvětluje Reyes.

Fosilie tohoto aetosaura vyniká mezi ostatními díky řadě unikátních vlastností, včetně právě dosud nevídané kombinaci kostěných plátů.

Garzapelta muelleri byl obrovský obrněný „bratranec“ dnešního krokodýla, který měl kostěné pláty zapuštěné do kůže a podél boků se mu táhly po celé délce těla postranní osteodermy, připomínající zakřiveného hroty.

„Vezměte moderního krokodýly a proměňte ho v pásovce,“ komentuje vzhled tohoto aetosaura Reyes. Po naší planetě chodil asi před 215 miliony lety. Měl silné končetiny a na délku měřil asi 5 metrů.

Štítky:
Související články
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám […]
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily… E.coli produkuje řadu látek, které brání […]
Vlastně je to hned několik různých signálů. Jedna jediná aromatická látka funguje jako rozpoznávací znamení pro řadu organismů včetně člověka. A v biotechnologii by se dala využít i pro sledování případné kontaminace pitné vody. Stačí, aby venku lehce sprchlo a krajinou se začne šířit podmanivě krásná vůně vlhké půdy. Patrně není člověka, který by ji nevdechoval […]
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilateralis přeměňuje mravence v zombie. Jsou ale i jiné a výstřednější druhy. Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) je druh houby, která napadá mouchy. Postup je jednoduchý. Nejprve oběť nakazí, pak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz