Domů     Ostatní
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Veronika Tyrková 13.3.2024
FOTO: Unsplash

Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu.

Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. .

Lidé s břišním tyfem údajně páchnou po pečeném chlebu, lidé se žlutou zimnicí po řeznictví a žlázové onemocnění skrofulóza zanechává na těle pach zatuchlého piva. Podle některých lékařů by lidé mohli brzo pouhým čichem identifikovat i takové stavy, jako je rakovina nebo poranění mozku.

 

Nemoc nám nevoní

Studie z ledna 2014 vedená Matsem Olssonem z Institutu Karolinska ve Švédsku se zaměřila na to, jak tuto změnu dokáže člověk vycítit. V rámci studie skupina 40 dobrovolníků očichávala trička, která propotilo dalších 8 dobrovolníků.

Za nejvíce nelibě zapáchající byly označeny ty oděvy, které byly nošeny po aplikaci endotoxinu. O tomto lipopolysacharidu je známo, že nastartuje imunitní systém podobně jako po napadení těla virem nebo bakterií.

Zajímavé je, že rozdíly v tělesném pachu byly zjistitelné již po 4 hodinách od aplikace látky. Čím silnější reakci v organismu vyvolal, tím více nepříjemně jejich tělesný zápach působil. „Toto byla první experimentální studie, která ukázala, že když jste nemocní, jste cítit jinak,“ uvedl Olsson.

Chvála štítivosti

 

V tomto případě změna pachů představovala spíše varování před tím, že někomu patrně není dobře, protože jeho imunitní systém je zmobilizován. Z novějších studiích ale vyplývá, že odpor, který lidé pociťují při čichání nepříjemných pachů, aktivuje vlastní imunitní reakci.

Olsson testoval imunitní reakce u lidí vystavených řadě nechutných pachů, včetně sýra, zkvašených ryb nebo zkažených kvasnic. Zjistil mírné zvýšení imunitní aktivity – tělo se připravovalo na útok a hodlalo se bránit.

K detekování potenciálního zdroje nákazy jsou lidé obzvláštně efektivně naprogramováni. Jak uvedla Valerie Curtisová z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM): „Známky nemoci patří k některým z věcí, které lidé shledávají nejvíce odpudivými“ – sem patří například hlen, zvratky či hnis.

Samotný pocit odporu pak není nic jiného, než způsob, jak se vyhnout věcem, které by mohly člověku uškodit.

Středně dobří čichači

Co se citlivosti čichu týče, na základě prostého počtu neuronů v čichových cibulkách uložených v mozků si lidé ve třídě savců nevedou špatně. Ačkoliv zaostávají za psy, mohou být lepšími „čichači“ než krysy a myši.

Jak ukázala studie z časopisu Chemical Senses, trénované myši prokázaly schopnost vyčmuchat traumatické poranění mozku, které způsobilo změnu zápachu moči. Největší překážkou v plném rozvoji potenciálu může představovat fakt, že nejsme zvyklí čichu věnovat tolik pozornosti.

Řešením by mohly být tzv. elektronické nosy, technologické řešení, které se v posledních letech vyvíjí mílovými kroky, a už nyní se osvědčuje v praxi.

Více se dočtete v čísle 4/2024. 

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz