Domů     Příroda
Vůně jako naděje pro lidi s depresí
Zdroj: Pixabay

Čichové vjemy v lidech vyvolávají jasnější a pozitivnější vzpomínky, to je dobře známý fakt. Díky tomu jim mohou zlepšit náladu. Nyní však americké vědce napadlo, že by se tohoto efektu dalo využít při léčbě lidí s depresemi..

Hned několik studií prokázalo, že si lidé i po roce mohou pamatovat vůni s 65 % přesností, zatímco vizuální vzpomínka zapadne už po několika měsících. Vůně tak zásadně ovlivňují naše vzpomínky, ukládáme si je přitom nevědomě.

Čich je naším nejstarším smyslem, který zůstával dlouho neprobádaným, protože, na rozdíl od situace u jiných živočichů, rozhodně není naším nejdůležitějším smyslem. Jeho význam pro člověka však není zanedbatelný, jak se ukazuje.

Při vývoji si totiž čich zachoval své spojení s nejstarší, tak zvaně plazí částí našeho mozku. Lidský mozek se vyvíjel ve třech fázích, nejprve vznikl primární neboli plazí mozek, tvoří ho mozkový kmen.

Ten nám pomáhá detekovat a reagovat na nebezpečí. Dále je to savčí neboli emocionální mozek, limbický systém spojen s emocemi, pamětí a motivací. Tvoří ho amygdala a hypotalamus. Poslední částí je pak mozkový neokortex, přední část mozku jedinečná primátům, a ještě více rozvinutá u lidí, která nám umožňuje myšlení, analýzu, řeč, porozumění a podobně.

Silná vzpomínka spojená s vůní

Plazí mozek vedle rozhodování o tom, zda máme utéct či bojovat, řídí také pozornost a soustředění na důležité události. Při vyhodnocování situací pracuje rovněž se vzpomínkami, na jejichž základě posuzuje povahu a míru nebezpečí, na které reaguje.

Díky kratší cestě vzruchů vnímaných čichem se snáze vytváří asociace. Asociace mezi pachy a ostatními vjemy tak mají silnější emocionální obsah, což podporuje jejich pevnější ukotvení v paměti.

Zdroj: Pixabay

Závan pachu tedy stačí k oživení vzpomínky, kterou jsme dávno z úmyslného vzpomínání vytlačili a ani jsme ji nemohli považovat za ztracenou, protože v naší vědomé mysli neexistovala. Toto charakterizuje čichovou paměť a odlišuje ji tak od ostatních smyslových soustav.

Lidé s depresí si však obtížně vybavují konkrétní vzpomínky ze své minulosti. Neurovědkyně Kymberly Youngové se domnívá, že by jim s tím mohly pomoci právě vůně.

Vůní proti depresi

Říká k tomu: „Vlastně mě překvapilo, že nikoho přede mnou ještě nenapadlo zkoumat vybavování vzpomínek u depresivních lidí pomocí pachových signálů.“ V rámci studie předložila dobrovolníkům řadu neprůhledných lahviček, které obsahovaly známé pachy, jako je například vůně mleté kávy, pomerančů či krému na boty.

Po přivonění si měli účastníci vybavit nějakou konkrétní vzpomínku. Pachová stopa pomohla vybavit si nějakou událost v největší míře právě lidem, kteří v dotazníku uvedli, že trpí depresí. Vůni si spojili s konkrétním zážitkem, který byl ve většině případů pozitivní.

Studie ukázala, že vůně jsou při vyvolávání vzpomínek na konkrétní událost účinnější než slova, což znamená, že se silně podceňuje jejich využití v klinickém prostředí. Podle hlavní autorky výzkumu, Kymberly Youngové, by tyto čichové vjemy mohly pomoci depresivním lidem dostat se z negativních myšlenkových cyklů a přeladit jejich myšlenkové vzorce, což by napomohlo jejich rychlejšímu a hladšímu uzdravení. Navíc bez chemické medikace.

Štítky:
Související články
Příroda 1.12.2024
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmosféra, tam je i její proudění. A to dokáže leckdy nabýt až pekelných rozměrů. Například na Neptunu jsou větry schopné překročit i rychlost […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz