Domů     Medicína
Vakcíny, roušky a espresso? Nečekaný spojenec proti Covidu-19
Veronika Tyrková 14.2.2024
FOTO: Unsplash

Ranní rituál, zasloužená siesta či spolehlivý životabudič – milovníci kávy si jistě najdou mnoho záminek, proč si dopřát o jeden šálek navíc. Nyní si k nim mohou připsat i jeden zásadní. Nová studie naznačila, že pití kávy může pomoci snížit riziko onemocnění, které v posledních letech obrátilo svět vzhůru nohama..

Výzkum z posledních let ukázal, že k odolnosti proti nákaze novým koronavirem výrazně přispívá pravidelná fyzická aktivita a strava bohatá na polyfenoly. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným? Právě káva představuje bohatý zdroj jak antioxidantů, typu trigonelin, melanoidin, cafestol, tak i polyfenolů, mezi které patří kyselina kávová (CAA) a kyselina chlorogenová (CGA).

Jídlo jako lék

Už v roce 2020 britští vědci z Northwesterské univerzity na datech od téměř 38 000 osob zjistili, že pití jednoho nebo více šálků kávy denně je spojeno s průměrně o 10 % nižším rizikem onemocnění covidem v porovnání s těmi, kteří vypijí méně než jeden šálek kávy.

Jak shrnula hlavní autorka studie, docentka Marilyn Cornelisová: „Výživa člověka ovlivňuje imunitu. A imunitní systém hraje klíčovou úlohu v náchylnosti a reakci jedince na infekční onemocnění, včetně covidu-19.“.

 

Baristé prominou

Nejnovější studie tchajwanských vědců, zveřejněná v listopadu 2023 v odborném periodiku Cell and Bioscience, si dala za cíl tato zjištění ověřit. Zásobili se laboratorními kulturami, pseudovirem SARS-CoV-2, který je neškodnou obdobou opravdového viru a dostatečnou zásobu kávových zrn nejrůznějšího původu.

Výsledky byly slibné. „Zjistili jsme, že mletá káva v koncentraci 6 mg na 1 ml vody má vliv na snížení vstupu viru SARS-CoV-2 do hostitelských buněk s inhibičním účinkem přibližně 60-81 %, v závislosti na dávce,“ uvedli autoři.

Podobně dobře si vedla i káva instantní, a to u variant Alfa, Delta i Omikron, a dokonce i káva bez kofeinu, která si zachovává obsah CGA.

 

Hořká pilulka

V dalším kroku výzkumníci přistoupili k testu na lidských dobrovolnících. K tomu účelu bylo 64 osob ve věku 21-40 let rozděleno do skupin, ve kterých se buď věnovali, nebo nevěnovali konzumaci kávy. Nejvýraznější účinek potlačení vstupu pseudoviru varianty Omikron do buněk přitom nastal do 6 hodin od vypití kávy.

Jak se zatím zdá, káva může tvořit štít proti viru blokováním interakce spike proteinu a enzymu ACE2 na membráně buněk. Přesný mechanismus ovšem zůstává nejasný a bude předmětem dalších výzkumů.

Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz