Domů     Příroda
Pravá podoba dinosaurů: Jak opravdu vypadali?
Veronika Tyrková 31.1.2024
Rekonstrukce vzhledu anchiornise. FOTO: Nobu Tamura / Creative Commons / CC BY 3.0

Mezi dosud objevenými 700 druhy dinosaurů, rozdělených mezi 11 000 fosilií, najdeme širokou škálu zvířat od drobných jedinců s blanitými křídly až po dlouhokrké býložravce, kteří byli největšími suchozemskými živočichy.

V posledních letech se tempo objevování nových fosilních druhů vyšplhalo na 50 druhů za rok. .

Dnešní kresby a vyobrazení dinosaurů ve filmech ovlivnil Charles R. Knight jeho prací Rohatí a masožraví dinosauři (v originále Horned and Carnivorous Dinosaurs) zobrazující souboj Tyrannosaura a Triceratopse, ale i dalšími díly.

Mezi jeho obdivovatele patřil i Zdeněk Burian, jehož díla byla uznávaná světovou odbornou veřejností. Staré paleoumění se dnes ovšem z výstav a galerií vyřazuje, jelikož je překonané vědeckými objevy.

 

Anchiornis – proměna jeho zobrazení v čase

Hezkým příkladem změny ve vnímání fosilních druhů díky moderním vizualizačním technikám je Anchiornis huxleyi. První zkameněliny se našly v roce 2009 v severovýchodní Číně. Od té doby jsme získali více než 200 exemplářů tohoto pozdně jurského druhu a víme, že měl 4 křídla a hodně peří.

Z melanosomů získaných z jeho peří víme, že měl černo-šedé tělo s bílými prvky a červenou chocholkou. Když to zjednodušíme, vypadal jako kříženec velociraptora a datla. Jeho vzezření bylo hodně podobné ptačímu, a také byl zprvu popisován jako pták.

Od té doby se ovšem objevily důkazy o tom, že byl buď jedním z bazálních druhů ptáků nebo ptákům podobný teropodní dinosaurus z čeledi Troodontidae.

Zobrazení laserem

Nejen u Anchiornise byly odhaleny další detaily ze skrytých tkání pomocí laserem stimulované fluorescence. Většinou se měkké tkáně, jako svaly a kůže nedochovají. Přesto jsou někdy ve fosiliích přítomné, ale pro oko neviditelné.

Tento nový typ laseru funguje na principu výkonného laseru směřujícího na fosilii v tmavé místnosti, a zaznamenává se, které vlnové délky se od fosilie odrážejí. Odkrývají se tak takové rysy a úrovně detailů, které nejsou za jiných podmínek viditelné.

Pro ověření správnosti vyobrazení 3D struktur tímto laserem by ovšem bylo potřeba otestovat jej na recentních druzích jako jsou moderní ptáci a krokodýli. Přesto, že ne každá fosilie je zachovaná tak, aby mohla podstoupit laserovou analýzu, bude v paleontologii nejspíše významným pomocníkem při vyšetřovaní vzorků, protože z fosilie dokáže získat informace, aniž by ji poškodil.

Dilophosaurus – filmy mohou klamat

Ve filmu Jurský svět z roku 1993 byl Dilophosaurus vyobrazen jako přibližně 1,5–1,7 metru vysoký, zvědavý, ale nebezpečný druh, který při útoku roztahoval velký krční límec a plival jed.

Ve skutečnosti to ale byl šestimetrový silný predátor a jeden z největších suchozemských živočichů Severní Ameriky brzkého jurského období (před 201–174 miliony lety). Jeho fosilie zahrnují kompletní nohu a několik dříve neobjevených částí těl jako mozkovnu a část pánve.

Kosti ukazují, že měl silnou čelist se silnými svaly. Dilophosaurus žil v období, kdy u více druhů náhle vzrostla velikost těla, časově vsazená do hranice mezi křídou a jurou, a která se kryla s vymřením velké krokodýlí linie.

Dilophosauři s několika dalšími druhy pak nejspíš obsadili jejich ekologickou niku, a v důsledku toho došlo ke zvětšování těl.

Více se dočtete v čísle 2/2024.

Autorka: Marika Davídková

Související články
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Mízní neboli lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nezbytný. Je součástí imunitního systému a podílí se na obraně těla. Vědci z Uppsalské univerzity zkoumali nejjemnější lymfatické cévy, aby zjistili, co jim umožňuje plnit jejich roli při odvodu tekutin z tkání a zároveň odolávat změnám objemu těchto tekutin a jejich tlaku. Úkolem lymfatického systému […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz