Domů     Příroda
Tajemná zkamenělá rostlina patří do stejné rodiny jako kadidlo a myrha
Zdroj: Steven Manchester

Zkameněliny podobné korálkům zasazené do šedého rohovce, sedimentární horniny, objevili paleontologové v Indii už v 70. letech 20. století, ale netušili, k jakému druhu rostlin je přiřadit. I když jich v následujících letech bylo objeveno více, teprve nyní se vědcům podařilo přijít záhadě na kloub..

Vyhynulý druh rostliny, které patřila nalezená semena, vědci rezignovaně označili jako Enigmocarpon. Nebyli totiž schopni určit, do jaké rostlinné čeledi skutečně náležela. Nedávno se ale situace změnila.

Steven Manchester, kurátor paleobotaniky ve Floridském muzeu přírodní historie, vytvořil pomocí technologie CT skenování 3D snímky původních fosilních vzorků a ukázal je kolegovi Walterovi Juddovi. Ten mu po jejich podrobném prozkoumání řekl: „To nejsou semena, to jsou pecky.“.

Pecky představují tvrdou část oplodí, která chrání semena před poškozením. Najdeme je například v třešních, broskvích či datlích, zabraňují strávení semen spolu se zbytek ovoce. Jelikož fosilie měly velikost sněhových vloček, bylo v nich velmi obtížné odlišit semena od pecek.

Tradiční metody paleobotaniky, které zahrnují postupné rozpouštění fosilie v kyselině a pozorování každé nové vrstvy pod mikroskopem, se ukázaly jako nedostatečné.

Záhadný původ rostliny odhalen

Vědci na to proto šli jinak. Existuje totiž jen několik skupin rostlin, které obsahují pecky, navíc takové, které mají pět semen uspořádaných do pentagramu. Na základě jednoduchého procesu eliminace dospěli Manchester a Judd k závěru, že fosilie patří mezi březulovité (Burseraceae), konkrétně se jedná o vyhynulý druh kadidlovníku.

Ten disponuje tak zvanou pseudotobolkou, modifikovanou pukavou peckovicí, ze které vypadávají semena obalená tvrdou peckou.

Zdroj: WikiCommons

Tento nález by mohl odborníkům pomoci s objasněním toho, jaké je původní rodiště této čeledi rostlin. Většina druhů nyní roste na jižní polokouli. Jenže dávné druhy Burseraceae, pocházející z doby po dopadu tak zvaného Chicxulubského asteroidu, byly hojně nacházeny v jižní Anglii, u nás i v části Severní Ameriky.

Vědci se proto domnívali, že ke změně preference hemisféry u těchto rostlin došlo až zhruba před 50 miliony lety, kdy se začalo ochlazovat klima, což vyústilo v poslední dobu ledovou.

Odkud pochází kadidlovník?

Fosilie objevené v 70. letech v Indii souvisí s jednou z největších erupcí v historii Země. Indie byla původně ostrovem, odtrženým od Antarktidy, který se s euroasijskou deskou srazil před 55 miliony lety, což mělo za následek vytvoření Himalájí a indického subkontinentu.

Zhruba ve stejné době, kdy dopadl Chicxulubský asteroid, tedy před 66 miliony lety, se Indie nacházela u jihovýchodního pobřeží Afriky. Když míjela Madagaskar, došlo k porušení tenké vrstvy zemské kůry, což mělo za následek obří sopečnou erupci, jež následně vedl ve vzniku tak zvaných Dekkánských trap.

Tyto erupce probíhaly přerušovaně téměř milion let a opakovaně zabíjely veškerou vegetaci, která v mezidobí vyrostla. „Fosilie byly zachovány v dobách klidu mezi erupcemi,“ říká Manchester. „Na relativně čerstvých lávových proudech se vytvořily rybníky a jezera, do kterých byla naplavena vegetace včetně dřeva a semen a pokryta sedimentem,“ dodává.

Fosilie Burseraceae nalezené v Indii jsou tak zřejmě starší než ty nalezené jinde na planetě, z čehož by mohlo plynout, že jižní polokoule mohla být skutečným rodištěm této čeledi rostlin, do níž vedle kadidlovníku patří i myrhovník.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz