Domů     Příroda
Silvestrovský ohňostroj na dlouho mění chování ptáků
FOTO: Unsplash

Zatímco si my lidé rozjařeně připíjíme, propuká mezi ptáky obrovská panika. Splašeně krouží a létají nezvykle vysoko, což zachycují i meteorologické radary.

V následujících dnech až týdnech pak nastane v ptačí říši nezvyklý útlum. Mnohem méně se pohybují, více se krmí a nevracejí se na místo, kde je panika zastihla. Obrovský stres, který ohňostroj pro ně znamenal, si zjevně pamatují dlouho.

Jednou z příčin takové reakce je i horší zrak ve tmě. Až na pár nočních druhů vidí většina ptáků v noci stejně špatně jako lidé. Pokud je vyplaší rachejtle, tak se obtížně orientují. Naráží do sebe navzájem i do různých překážek v cestě, což může být smrtelné.

Ohroženější jsou ptáci žijící ve městech, jak ukázaly například oslavy příchodu roku 2021 v Římě, během kterých se v ulicích objevily stovky uhynulých ptáků. O 10 let dříve byl zaznamenán podobný případ s více než tisícovkou ptačích obětí v americkém Arkansasu.

A někteří si možná ještě vzpomenou na novoroční ohňostroj v Praze v roce 2013, během kterého padaly mezi diváky stojícími na Mánesově mostě zraněné labutě.

Půlnoc vyvolává paniku

Monitorováním chování ptáků pomocí meteorologických radarů se už od roku 2007 zabývají vědci z Nizozemí a Belgie. Ukázalo se, že i v odlehlejších místech, kde nejsou oslavy nijak bujaré, ptáci o půlnoci vzlétají.

Většinou se pohybují v mnohem větších výškách, než je pro ně typické. To vede ke stresu a masivnímu spotřebovávání energetických zásob. Situace se podle radarů obvykle vrací k normálu až po jedné hodině ranní.

Sledování GPS vysílači

Vědci z Institutu Maxe Plancka pro behaviorální biologii v Kostnici a z Nizozemského ekologického institutu se rozhodli sledovat reakci ptáků na novoroční oslavy pomocí GPS vysílačů. Studie probíhala osm po sobě jdoucích let, a to vždy od 19. prosince do 12. ledna.

Nakonec se jim podařilo zaznamenat chování 347 arktických hus, které tráví zimu v severním Německu, Nizozemí a Dánsku. Ze záznamů vyplynulo, že za klidných nocí se husy skoro nepohybují. Během silvestrovských oslav jsou mimořádně aktivní a létají až o 150 metrů výše, než je obvyklé.

Některá zvířata dokonce urazila stovky kilometrů. Pro husy v zimě je přitom typické, že přečkávají noci na určitém místě a jenom pozvolna se přesouvají dále.

Přicházejí o energii

V první polovině ledna se sledované husy chovaly tak, jako kdyby potřebovaly načerpat spoustu energie. Podle GPS vysílačů se pohybovaly mnohem méně než obvykle. Vědci navíc zjistili, že spořádaly mnohem víc potravy než během prosince.

Závěry jsou tedy celkem jednoznačné, panika vyvolaná zábavní pyrotechnikou husy připravuje o významné množství energie. A samozřejmě se to netýká jen sledovaných hus, ale i ostatních ptačích druhů.

Hledají čistší místa

Vědci si všimli také toho, že husy měly sklon se po silvestrovské noci stahovat na území, která jsou dál od lidských obydlí. Zvířata se tím zřejmě snaží vyhnout prostředí s horší kvalitou vzduchu. Po novoročních oslavách průměrně narůstá znečištění jemným prachem o 650 %, a to nejen ve vzduchu, ale i ve vodě, což je pro husy a další vodní ptáky zásadní.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Související články
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz