Domů     Medicína
Povrch jazyka každého člověka je jedinečný, odhalila umělá inteligence
Zdroj: Pixabay

Na povrchu jazyka se nachází mnohovrstevný dlaždicový epitel, jehož výběžky, pupeny zvané papily, pomáhají rozlišovat různé chutě, užitečné jsou také při mluvení a polykání. Britským vědcům se nyní, s využitím umělé inteligence, podařilo prokázat, že povrch jazyka je u každého člověka jedinečný, stejně jako třeba otisk prstu..

Jazyk se vyvinul u obratlovců po přechodu a souš, ve vodě nebyl potřeba, protože potravu nadnášela voda. U člověka jeho velká obratnost umožňuje vytváření celé škály zvuků, díky čemuž se tvoří řeč. Obsahuje mnoho chuťových receptorů, zvaných chuťové pohárky, pomocí nichž člověk rozlišuje čtyři základní chutě:

slanou, sladkou, kyselou a hořkou. Uznávaná je i pátá chuť umami a hovoří se i o dalších. Sliznice jazyka je kryta papilami různého typu.

Různé funkce papil na jazyku

Nitkovité papily, které tvoří naprostou většinu jazykových papil, pomáhají jazyku ve vnímání hmatových podnětů, teploty a bolesti, a zároveň umožňují účinný přesun potravy v ústní dutině směrem k hltanu.

Jsou to tak zvané mechanické papily. Dále se na jazyku nacházejí různé typy chuťových papil, které obsahují chuťové pohárky, odpovídají tedy za vnímání chuti. Rozlišujeme houbovité, listovité a hrazené chuťové papily.

Zdroj: Pixabay

Jejich funkce při vnímání chuti byla popsána velmi dobře, málo se však ví o rozdílech ve tvaru, velikosti a vzoru obou typů papil mezi jednotlivci. A právě na to se zaměřil tým výzkumníků z University of Edinburgh’s School of Informatics ve spolupráci s vědci z University od Leeds.

Trénovali počítačové modely umělé inteligence na trojrozměrných mikroskopických skenech lidského jazyka, aby byly schopné porozumět individuálním rysům papil každého jednotlivce a na jejich základě odhadnout věk a pohlaví daného jedince.

Identifikace člověka z jediné papily

Trénink probíhal na více než dvou tisících podrobných skenech jednotlivých papil, pořízených ze silikonových odlitků jazyků patnácti lidí, a to v kombinaci s významným využitím topologie – oblasti matematiky, která studuje, jak jsou určité prostory strukturovány a propojeny.

To umožnilo umělé inteligenci předpovídat typ papil s přesností 85 % a zmapovat polohu vláknitých a houbových papil na povrchu jazyka každého jednotlivce. Díky tomu mohl být jedinec identifikován z jediné papily s přesností 48 %. Zjištění byla publikována v časopise Scientific Reports.

Hlavní autor studie, profesor Rik Sakar z University of Edinburgh, k tomu řekl: „Tato studie nás přibližuje k pochopení složité architektury povrchu jazyka. Byli jsme překvapeni, jak jedinečné jsou papily každého jednotlivce.“ A dodává:

„Tato znalost by nám mohla umožnit navržení personalizovaného jídla, přizpůsobeného konkrétním lidem, případně zranitelným populacím, a tak zajistit, že budou mít správnou výživu a zároveň si jídlo budou moci opravdu vychutnat.“ Nyní plánuje využít tuto techniku k identifikaci drobných prvků na jiných biologických površích, což by mohlo pomoci například při včasné detekci a diagnostice neobvyklých výrůstků na lidských tkáních.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz