Domů     Vesmír
Modul Psyche zabodoval s kočičím videem!
Zdroj: NASA

Laserové zařízení na palubě modulu Psyche se v polovině prosince postaralo o technologickou senzaci. Ze vzdálenosti 31 milionů kilometrů totiž na Zemi odeslalo krátké video, jehož hlavní aktérkou se stala zrzavá kočička Taters honící světlo z laserového ukazovátka..

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) šlo o testování technologií přenášejících data ze vzdáleného vesmíru, které usnadní budoucí mise s lidskou posádkou do vesmíru.

Základ nové komunikace

Kočičí video v ultra vysokém rozlišení bylo na Zemi vysláno 11. prosince zařízením Deep Space Optical Communications (DSOC), které dokáže vysílat i přijímat signály v blízké infračervené vlnové délce.

Maximální přenosová rychlost dosahovala 267 megabitů za sekundu. Signálu přitom trvalo urazit přibližně osmdesátinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem 101 vteřin. Příjem videa se uskutečnil v observatoři Palomar v Kalifornii, konkrétně na Haleově teleskopu.

„Tento úspěch podtrhuje náš závazek rozvíjet optickou komunikaci jako klíčový prvek pro budoucí potřeby přenášení dat,“ prohlásila zástupkyně vedoucího NASA, Pamela Melroyová. Zároveň dodala, že rozšíření komunikačního pásma je pro dosažení „budoucích objevů a vědeckých cílů“ zásadní.

Vstříc budoucnosti

Hlavním cílem mise Psyche, která odstartovala letos v říjnu, je výzkum na kovy bohaté stejnojmenné planetky, jež obíhá okolo Slunce mezi Marsem a Jupiterem.

Zařízení DSOC je přitom pouze jedním ze zařízení na palubě modulu, avšak navržené tak, aby data z hlubokého vesmíru přenášelo desetkrát až stokrát rychleji, než je tomu u nejmodernějších radiofrekvenčních systémů.

Pokud se experimentální vysokorychlostní komunikace osvědčí, mohla by podle NASA připravit půdu pro odesílání komplexních vědeckých dat poté, co lidstvo zamíří na Mars.

Zábavné testování

V rámci testovacího vysílání však vědci aktuálně přenáší především náhodně generovaná data. „Abychom ale tuto významnou událost učinili ještě významnější, rozhodli jsme vytvořit zábavné video,“ vysvětlil Bill Klipstein z Laboratoře tryskového pohonu (JPL).

Kromě technických údajů obsahuje krátká sekvence také tepovou frekvenci kočky, její barvu a dokonce i zbývající počet životů. A proč, že zrovna Taters? Odpověď je jednoduchá. Zrzavá kráska je totiž domácím mazlíčkem jednoho ze zaměstnanců JPL.

Celé video je možné zhlédnout zde.

Související články
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz