Ojedinělou publikaci „Science Communication: Úvod do komunikace vědy“ s předmluvou od populárního moderátora Daniela Stacha vydává MatfyzPress, nakladatelství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
V patnácti kapitolách se zde vysvětluje, proč je důležité komunikovat vědu široké veřejnosti, a jak to dělat co možná nejlépe..
Atraktivní knižní příručka je dílem čtveřice autorů: dvou vědeckých novinářů Pavly Hubálkové a Martina Rychlíka, proděkana FTVS UK Aleše Vlka a vědeckého atašé Britského velvyslanectví v ČR Otakara Fojta, nositele Řádu Britského impéria, jenž napsal originální pasáž o vědecké diplomacii.
Možná je i pro vás
Knihu ocení především doktorandi, vědci, novináři, PR pracovníci nebo administrátoři projektů, ale i středoškolští učitelé a v podstatě každý, kdo fandí vědě a chce o ní mluvit nebo psát.
Čtenář se nemusí obávat suché směsi teorie a abstraktních konceptů, naopak se seznámí s mnoha příklady dobré i špatné praxe jak z Česka, tak ze zahraničí. Kapitoly obsahují kazuistiky, stovky fotografií a původní rozhovory s experty, kteří se dané problematice věnují z rozličné perspektivy.
„Jsem rád, že kniha vznikla, a že v ní mluví lidé ze zahraničí, protože český rybník je strašně malý,“ píše v předmluvě Daniel Stach.
Obor budoucnosti
Výsledných 228 stran připomíná „kuchařku“ sui generis: tedy přehled zkušeností, jak věci dělat a nedělat. Komunikace vědy se v České republice za poslední roky hodně zlepšila, ale k dokonalosti má ještě daleko.
Cílem knihy, která je k dostání v síti knihkupectví Kosmas nebo v e-shopu MatfyzPressu, je povzbudit všechny zájemce o tento zajímavý a do budoucna čím dál důležitější obor.