Domů     Vesmír
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Veronika Tyrková 6.12.2023
Mezinárodní vesmírná stanice se chystá do křemíkového nebe. FOTO: NASA / Creative Commons / volné dílo

Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačního výzkumu konec.

Evropa se rozhodla svůj přístup na nízkou oběžnou dráhu Země dostatečně pojistit..

NASA provozuje Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) už 26tým rokem, nelehký úkol uvést jejího nástupce má ale v úmyslu přenechat jiným. V soukromém sektoru tím odstartoval závod o nahrazení ISS vlastním konceptem.

Nové stanice na obzoru

V roce 2021 se NASA rozhodla vývoj příspěvkem více než 415 milionů dolarů rozděleným mezi trojici soukromých společností. Vedle leteckého giganta Northrop Grumman, který ze hry nakonec odpadl, a Blue Origin Jeffa Bezose s projektem „orbitálního útesu“ k nim patřila také Nanoracks, dceřiná společnost Voyager Space.

Nanoracks plánuje uspět se svým konceptem orbitální stanice Starlab. Co se partnerství týče, od začátku připomíná projekt škatulata. Firmu Lockheed Martin, která byla od prvopočátku uváděna jako součást Starlabu, nahradila francouzská společnost Airbus Defence and Space, zatímco se tým rozrostl o svého někdejšího konkurenta, Northrop Grumman.

Ze správce zákazníkem

NASA by se nově měla stát klientem Starlabu a dalších orbitálních laboratoří, jedním z mnoha zákazníků platících za využívání jejich služeb. Svůj přístup na nízkou oběžnou dráhu Země si chce v předstihu pojistit také ESA. Už v říjnu 2023 uzavřela Evropská kosmická agentura dohodu s firmou Axiom Space.

Začátkem listopadu pak podobnou dohodu, tzv. Memorandum o porozumění, podepsala na Kosmickém summitu ve španělské Seville také s firmami Airbus a Voyager Space.

Evropa nebude sedět v koutě

Tento krok by měl umožnit přístup ESA a jejím 22 členským státům k budoucí Starlab pro mise astronautů, dlouhodobou výzkumnou aktivitu i rozvoj komerčních činností. Zahrnuje také vytvoření „kompletního ekosystému“ pro přijímání kosmické lodi s posádkou nebo nákladem vyvinutou ESA. Tím by měl být zajištěn hladký přechod jejích aktivit z ISS na novou vesmírnou laboratoř.

Jak uvedl prezident společnosti Voyager Space Matthew Kuta: „Těšíme se na spolupráci s Airbusem a ESA, abychom rozšířili evropskou stopu ve vesmíru a zajistili, že Evropa zůstane lídrem i v další generaci komerčního průzkumu vesmíru.“ Starlab tak získá stálého zákazníka a ESA základnu pro provádění výzkumu na oběžné dráze.

reklama
Související články
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku planet. Dosud se nám však nikdy nepodařilo zmapovat, jak je voda rozložena ve stabilním chladném disku – tedy v takovém typu […]
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chyběly. V případě Odyssea jde navíc o vůbec první lunární dosednutí soukromé společnosti. Přistávací modul, který je něco větší než telefonní budka, dorazil […]
Spadnout přes palubu v bodě Nemo znamená připravit se na urputný plavecký výkon. Z nejizolovanější části oceánu je to vzdušnou čarou 3x blíž na Mezinárodní vesmírnou stanici než k nejbližší pevnině. Ačkoliv hostí minimum mořského života, o společnost zde není nouze – postarají se o ni trosky vesmírných lodí a tuny plastového odpadu. Kolem bodu na souřadnicích 48°52′ […]
Zatímco Venuši a zejména Marsu věnovaly vědecké týmy po dobu kosmického věku velkou pozornost, Merkur stál tak trochu stranou. První planeta Sluneční soustavy a nejmenší z terestrických planet je přitom přinejmenším stejně pozoruhodná její sourozenci. Dosud Merkur zkoumaly jen tři sondy. V sedmdesátých letech kolem něj prolétla americká sonda Mariner, pak až v roce 2011 […]
Slunce bývá často opěvováno jako matka pozemského života. To je samozřejmě do značné míry pravda, ale nelze zároveň zapomínat na to, že jednou bude jeho hrobařem. A do té doby navíc může života na planetě Zemi pořádně zkomplikovat. Ostatně, v minulosti už to několikrát dokázalo. Slunce je celkem průměrná hvězda patřící do skupiny žlutých trpaslíků. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz