Domů     Vesmír
Sonda Psyché umožnila úspěšné testování optické komunikace ve vesmíru
Zdroj: NASA by Ben Smegelsky

Ke komunikaci mezi Zemí a zařízeními vyslanými do hlubokého vesmíru se používá radiová komunikace, založená na elektromagnetickém vlnění. Nyní byl však úspěšně vyzkoušen zcela nový způsob komunikace, a to pomocí laserů, který umožňuje přenos až stonásobného množství informací..

V říjnu 2023 odstartovala do vesmíru sonda Psyche americké vesmírné agentury NASA. Jejím cílem je stejnojmenný asteroid, který se nachází v pásu mezi Marsem a Jupiterem. Jedná se o dosud nejtěžší popsaný asteroid v tomto pásu, který měří v průměru přibližně 220 kilometrů a skládá se převážně z železitých rud.

Sonda má k asteroidu dorazit přibližně v dubnu 2029 po téměř šesti letech cesty vesmírem. Psyche je veliká přibližně jako osobní automobil a váží dvě tuny. Elektrickou energií ji zásobují solární panely s rozpětím téměř 25 metrů, které napájí nejen její systémy, ale i její hlavní iontový motor a manévrovací motorky.

Jedná se o první meziplanetární sondu, která používá tento druh pohonu. V porovnání s tradičními raketovými motory je iontový motor mnohem slabší, ale může být v provozu velmi dlouho. Sondu tedy zvládne urychlovat po celou dobu jejího více něž pětiletého přesunu k asteroidu, ta v konečném důsledku tedy dorazí na místo rychleji.

Motor, a především jeho pohonné látky, zabírají na sondě podstatně méně místa než u raketového motoru potřebného pro stejný let. Díky tomu zbývá více prostoru pro vědecké přístroje.

Přijímač a vysílač laserových paprsků

Sonda Psyche nese i unikátní zařízení zvané Deep Space Optical Communications (DSOC) od americké společnosti Jet Propulsion Laboratory (JPL). DSOC nebude sloužit k průzkumu asteroidu, jedná se o komunikační zařízení zcela nové generace, které se na sondě pouze „veze“, aby se dostalo do hlubokého vesmíru, až za oběžnou dráhu Marsu, a bylo ho možné vyzkoušet.

DSOC má potenciál nahradit radiový přenos mezi vesmírnými loděmi a planetou Zemí. Jedná se o vysílač a přijímač laserových paprsků, který pracuje ve spektru blízkém infračervenému, pro lidské oko tedy neviditelném.

Zdroj: NASA&JPL

DSOC byl poprvé vyzkoušen 14. listopadu 2023, kdy se sonda nacházela ve vzdálenosti 16 milionů kilometrů od Země. Tedy zhruba 40krát dále, než je náš Měsíc. Světlu trvalo urazit tuto vzdálenost necelých 50 sekund.

Laserový paprsek ze Země směrem k sondě byl nejprve vyslán z kalifornské Laboratoře optické komunikace patřící JPL. To vyžadovalo velmi přesné zaměření, které muselo zohlednit i chvění vzduchu při průchodu atmosférou a vzájemný pohyb Země a sondy s ohledem na dobu, kterou světlo bude potřebovat na překonání této vzdálenosti. Jednalo se velmi výkonný laser.

Spojení úspěšně navázáno

Signál byl sondou zachycen a zařízení DSOC vyslalo zpět na Zemi odpověď dalším laserovým paprskem, který byl poté přijat Haleovým dalekohledem na kalifornské observatoři Palomar, nacházející se necelých 130 kilometrů od místa vyslání původního paprsku.

Jedná se o první úspěšný pokus na takovou vzdálenost. Veškeré dosavadní pokusy o komunikaci pomocí laserů se odehrály jen na orbitě Země, popřípadě na povrchu Měsíce.

Limitujícím faktorem je především výkon laseru, který může sonda nést a který má v porovnání s těmi na Zemi jen zlomek jejich výkonu. Optická komunikace má v porovnání s radiovou potenciál k přenosu až stonásobně většího množství informací, i když fotony světla cestují stejnou rychlostí jako elektromagnetické vlnění.

To by v budoucnu mohlo umožnit například streamování živého videa z povrchu Marsu.

Štítky:
Související články
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Ve vzorcích odebraných na čínské vesmírné stanici Tchien-kung posádkou mise Šen-čou 15 byl po návratu na Zemi identifikován nový druh bakterie, který dostal jméno Niallia tiangongensis. Podle všeho je tato bakterie odolná vůči radiaci i stresu a schopná vyrobit si ochranný biofilm. Může být hrozbou pro astronauty? Vesmírná stanice Tchien-kung, česky Nebeský palác, je čínská […]
Technika Vesmír 5.6.2025
Nová studie naznačuje, že nejen černé díry, ale i další husté objekty ve vesmíru, jako jsou neutronové hvězdy a bílí trpaslíci, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Vědci nedávno představili teorii, podle níž všechny husté objekty ve vesmíru, včetně neutronových hvězd a bílých trpaslíků, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Tento proces, dosud […]
Vesmír 1.6.2025
Nové výzkumy ukazují, že Mars skrývá obrovské zásoby vod. To je bezesporu dobrá zpráva. Tou horší je, že tyto rezervoáry se nacházejí příliš hluboko pod povrchem, aby je případná pilotovaná mise efektivně vytěžit. Vědecké analýzy dat z misí, jako jsou NASA’s InSight a Perseverance, poskytly překvapivé důkazy o existenci velkých podzemních rezervoárů kapalné vody. Tato […]
Objevy Vesmír 29.5.2025
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu měsíčního […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz