Domů     Medicína
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Jan Zelenka 30.11.2023
3D render of a medical background showing virus cells in male figures lungs

Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic. .

Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových snímcích a byl následně aplikován na 17 407 pacientech s průměrným věkem 63 let.

Z těchto pacientů bylo 28 % označeno modelem jako vysoce rizikoví a u 2,9 % z nich byla během následujících šesti let diagnostikována rakovina plic. To je více než dvojnásobek ve srovnání s pacienty ve skupině s nízkým rizikem. .

Jakým způsobem mohl AI nástroj mohl identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vývoje rakoviny plic v následujících šesti letech? „Prohlížel“ existující rentgenové snímky hrudníku, které byly získány z běžných důvodů, jako je kašel nebo horečka.

Hlavním cílem tohoto přístupu je získat více informací z existujících rentgenových snímků hrudníku a umožnit pacientům učinit více personalizovaná rozhodnutí o svém zdraví. .

foto: Pixabay

Studie může přinést nové možnosti detekce pro nekuřáky, kteří se často nedostanou do běžného screeningu na rakovinu plic. Onemocnění je sice u nekuřáků stále častější, ale v současnosti existuje jen málo nástrojů, které by pomohly určit, kdo je ohrožen rakovinou plic a kdo by mohl mít prospěch z dalších testů, jako jsou CT snímky hrudníku. .

Hlavním omezením studie bylo, že šlo o retrospektivní studii, což znamená, že výzkumníci zkoumali lidi, kteří měli v minulosti rentgen hrudníku. Toto bylo nezbytné, aby bylo možné zjistit, kdo byl později diagnostikován s rakovinou plic v šesti letech po rentgenovém snímku.

Výzkumníci uvedli, že je nutné přínos technologie potvrdit v rámci klinické studie. .

„Jediným vstupem do tohoto AI modelu je rentgen hrudníku,“ dodává Lu a vysvětluje, že tým ukázal AI nástroji desítky tisíc rentgenových snímků pacientů, spolu s tím, co se s danou osobou stalo v následujících 6-12 letech.

„Tímto způsobem můžete tyto nástroje naučit předpovídat, jaká je pravděpodobnost, že člověk dostane rakovinu plic.“.

foto: Pixabay

V ČR se v současnosti mohou na riziko rakoviny plic nechat zdarma preventivně vyšetřit kuřáci (současní i bývalí) ve věku 55 – 74 let, kteří již vykouřili takzvaných 20 balíčkoroků (balíček cigaret denně po dobu 20 let, nebo půl balíčku po dobu 40 let a obdobně).

Jedná se o národní program časného záchytu rakoviny plic (více na www.prevenceproplice.cz). V rámci programu je pacient pravidelně vyšetřován, aby bylo možné pomocí nízkodávkového CT odhalit případný nádor v časném stádiu. .

Platí totiž, že pouze pacienty s nádory do určité velikosti a bez metastáz je v současnosti možné úspěšně operovat. V současnosti také do léčby operovatelných případů vstupuje neoadjuvantní léčba imunoterapií (v určitých případech kombinovaná s chemoterapií).

Je podávána před operací s velmi dobrými výsledky co se týče zmenšení nádoru a tím snížení nutného rozsahu operace a zlepšení celkové prognózy.  .

reklama
Související články
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využívá ve vlastní prospěch, protože mu chybí empatie a pocit viny. Může se empatii naučit? Empatií se rozumí schopnost porozumět a vcítit se do toho, co prožívá […]
Pro degeneraci části mozku, která vede k poruše pohyblivosti zvané Parkinsonova choroba, medicína stále ještě nemá přesné vysvětlení. Navíc příčin, které ji dokážou vyvolat, je více než se čekalo. Novým podezřelým se staly nanočástice plastu, které se do mozku dostávají s krví. Plasty jsou ve své nejzáludnější podobě nanočástic všudypřítomné. Předpona nano znamená, že jde […]
S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy. To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, […]
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od začátku. Podle odborníků patří Býčí skála, ležící v Moravském krasu, k nejvýznamnějším speleoarcheologickým lokalitám ve střední Evropě. Nejenže se zde uskutečnil první paleolitický výzkum […]
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělohy odhalit, se opomíjí. Jiný než klasický tvar dělohy mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen. „Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz