Domů     Medicína
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Jan Zelenka 30.11.2023
3D render of a medical background showing virus cells in male figures lungs

Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic. .

Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových snímcích a byl následně aplikován na 17 407 pacientech s průměrným věkem 63 let.

Z těchto pacientů bylo 28 % označeno modelem jako vysoce rizikoví a u 2,9 % z nich byla během následujících šesti let diagnostikována rakovina plic. To je více než dvojnásobek ve srovnání s pacienty ve skupině s nízkým rizikem. .

Jakým způsobem mohl AI nástroj mohl identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vývoje rakoviny plic v následujících šesti letech? „Prohlížel“ existující rentgenové snímky hrudníku, které byly získány z běžných důvodů, jako je kašel nebo horečka.

Hlavním cílem tohoto přístupu je získat více informací z existujících rentgenových snímků hrudníku a umožnit pacientům učinit více personalizovaná rozhodnutí o svém zdraví. .

foto: Pixabay

Studie může přinést nové možnosti detekce pro nekuřáky, kteří se často nedostanou do běžného screeningu na rakovinu plic. Onemocnění je sice u nekuřáků stále častější, ale v současnosti existuje jen málo nástrojů, které by pomohly určit, kdo je ohrožen rakovinou plic a kdo by mohl mít prospěch z dalších testů, jako jsou CT snímky hrudníku. .

Hlavním omezením studie bylo, že šlo o retrospektivní studii, což znamená, že výzkumníci zkoumali lidi, kteří měli v minulosti rentgen hrudníku. Toto bylo nezbytné, aby bylo možné zjistit, kdo byl později diagnostikován s rakovinou plic v šesti letech po rentgenovém snímku.

Výzkumníci uvedli, že je nutné přínos technologie potvrdit v rámci klinické studie. .

„Jediným vstupem do tohoto AI modelu je rentgen hrudníku,“ dodává Lu a vysvětluje, že tým ukázal AI nástroji desítky tisíc rentgenových snímků pacientů, spolu s tím, co se s danou osobou stalo v následujících 6-12 letech.

„Tímto způsobem můžete tyto nástroje naučit předpovídat, jaká je pravděpodobnost, že člověk dostane rakovinu plic.“.

foto: Pixabay

V ČR se v současnosti mohou na riziko rakoviny plic nechat zdarma preventivně vyšetřit kuřáci (současní i bývalí) ve věku 55 – 74 let, kteří již vykouřili takzvaných 20 balíčkoroků (balíček cigaret denně po dobu 20 let, nebo půl balíčku po dobu 40 let a obdobně).

Jedná se o národní program časného záchytu rakoviny plic (více na www.prevenceproplice.cz). V rámci programu je pacient pravidelně vyšetřován, aby bylo možné pomocí nízkodávkového CT odhalit případný nádor v časném stádiu. .

Platí totiž, že pouze pacienty s nádory do určité velikosti a bez metastáz je v současnosti možné úspěšně operovat. V současnosti také do léčby operovatelných případů vstupuje neoadjuvantní léčba imunoterapií (v určitých případech kombinovaná s chemoterapií).

Je podávána před operací s velmi dobrými výsledky co se týče zmenšení nádoru a tím snížení nutného rozsahu operace a zlepšení celkové prognózy.  .

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz