Domů     Medicína
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Jan Zelenka 30.11.2023
3D render of a medical background showing virus cells in male figures lungs

Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic. .

Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových snímcích a byl následně aplikován na 17 407 pacientech s průměrným věkem 63 let.

Z těchto pacientů bylo 28 % označeno modelem jako vysoce rizikoví a u 2,9 % z nich byla během následujících šesti let diagnostikována rakovina plic. To je více než dvojnásobek ve srovnání s pacienty ve skupině s nízkým rizikem. .

Jakým způsobem mohl AI nástroj mohl identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vývoje rakoviny plic v následujících šesti letech? „Prohlížel“ existující rentgenové snímky hrudníku, které byly získány z běžných důvodů, jako je kašel nebo horečka.

Hlavním cílem tohoto přístupu je získat více informací z existujících rentgenových snímků hrudníku a umožnit pacientům učinit více personalizovaná rozhodnutí o svém zdraví. .

foto: Pixabay

Studie může přinést nové možnosti detekce pro nekuřáky, kteří se často nedostanou do běžného screeningu na rakovinu plic. Onemocnění je sice u nekuřáků stále častější, ale v současnosti existuje jen málo nástrojů, které by pomohly určit, kdo je ohrožen rakovinou plic a kdo by mohl mít prospěch z dalších testů, jako jsou CT snímky hrudníku. .

Hlavním omezením studie bylo, že šlo o retrospektivní studii, což znamená, že výzkumníci zkoumali lidi, kteří měli v minulosti rentgen hrudníku. Toto bylo nezbytné, aby bylo možné zjistit, kdo byl později diagnostikován s rakovinou plic v šesti letech po rentgenovém snímku.

Výzkumníci uvedli, že je nutné přínos technologie potvrdit v rámci klinické studie. .

„Jediným vstupem do tohoto AI modelu je rentgen hrudníku,“ dodává Lu a vysvětluje, že tým ukázal AI nástroji desítky tisíc rentgenových snímků pacientů, spolu s tím, co se s danou osobou stalo v následujících 6-12 letech.

„Tímto způsobem můžete tyto nástroje naučit předpovídat, jaká je pravděpodobnost, že člověk dostane rakovinu plic.“.

foto: Pixabay

V ČR se v současnosti mohou na riziko rakoviny plic nechat zdarma preventivně vyšetřit kuřáci (současní i bývalí) ve věku 55 – 74 let, kteří již vykouřili takzvaných 20 balíčkoroků (balíček cigaret denně po dobu 20 let, nebo půl balíčku po dobu 40 let a obdobně).

Jedná se o národní program časného záchytu rakoviny plic (více na www.prevenceproplice.cz). V rámci programu je pacient pravidelně vyšetřován, aby bylo možné pomocí nízkodávkového CT odhalit případný nádor v časném stádiu. .

Platí totiž, že pouze pacienty s nádory do určité velikosti a bez metastáz je v současnosti možné úspěšně operovat. V současnosti také do léčby operovatelných případů vstupuje neoadjuvantní léčba imunoterapií (v určitých případech kombinovaná s chemoterapií).

Je podávána před operací s velmi dobrými výsledky co se týče zmenšení nádoru a tím snížení nutného rozsahu operace a zlepšení celkové prognózy.  .

Související články
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu.   Na otázku, jaký je její recept […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz