Domů     Medicína
Potvrzeno! Alkohol škodí ženám mnohem více…
Zdroj: Freepik

Zatímco v minulosti byla nadměrná konzumace alkoholu výsadou mužů, 21. století tuto zažitou pravdu rozdrtilo na prach. Ženy totiž své protějšky s přehledem dohánějí. Tím však značně hazardují s vlastním zdravím, jelikož jejich tělo není na sílu alkoholu stavěno..

V loňském roce zpochybnila globální nezisková organizace World Heart Federation široce rozšířený názor, že sklenka červeného vína denně je prospěšná. Jakékoli množství alkoholu totiž podle ní zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody nebo aneuryzmat.

Zároveň uvedla, že při konzumaci stejného množství alkoholu jsou k jeho negativním účinkům náchylnější ženy.

Ženy ve vedení

Zatímco podle nejnovějšího výzkumu na následky dlouhodobé konzumace alkoholu umírají stále častěji muži, rozdíl se postupně zmenšuje. Nárůst počtu úmrtí je aktuálně důsledkem nešťastné rovnosti pohlaví.

Ženy totiž zvedají sklenku k ústům téměř stejně často jako muži. Zejména něžné pohlaví ve věku 30–40 let konzumuje alkohol s větší chutí než jeho protějšky. A důvod se zdá být prostý. Na rozdíl od tvrdých drog je alkohol obecně považován za méně nebezpečný způsob, jak se zbavit stresu a snížit zábrany.

„Je legální, snadno dostupný a jeho konzumace není ve společnosti tabu. Ženy tedy nemají důvod se při jeho vychutnávání nijak ostýchat,“ uvedla specialistka na psychiatrii závislostí na University of Miami Miller School of Medicine, Dhruti Patelová.

Nedostatečná „výbava“

Přitom je medicína k ženám „nekompromisní“ také v případě negativních účinků na organismus. Při konzumaci stejného množství alkoholu jako muži, jsou totiž zkrátka k přidruženým „problémům“ náchylnější.

V této souvislosti odborníci poukazují především na složení těla žen, které má více tukové tkáně a méně vody než muži podobné hmotnosti. Právě to ve výsledku vede k vyšší i trvalejší koncentraci alkoholu v krvi.

Něžné pohlaví má zároveň i méně enzymů, které vypité drinky metabolizují. Lze tedy předpokládat, že u žen, které alkohol pravidelně konzumují je riziko zdravotních problémů vyšší, a to i při nižších hladinách popíjení jejich oblíbeného drinku.

Nárůst o 15 %

Ačkoli dlouho ve společnosti převládal názor, že na nadměrnou konzumaci alkoholu umírá více mužů než žen, nedávná studie publikovaná v JAMA Network Open uvedla, že i tento rozdíl se stále zmenšuje. Roční úmrtí v důsledku alkoholu byla ve Spojených státech do roku 2007 poměrně stabilní pro obě pohlaví, poté se však u každého zvýšila hned o několik procentních bodů.

A roku 2018 dosáhla svého pomyslného vrcholu. Úmrtnost žen totiž začala každoročně stoupat o 15 % oproti 12,5% nárůstu u mužů.

Podle odborného asistenta populačního zdraví na newyorské Hofstra University Ibraheema Karayeho, však toto zjištění není zas tak velkým překvapením. Část prudkého nárůstu připisuje epidemii opioidů, jelikož lidé mají tendenci užívat více látek současně.

Mít se na pozoru

Alkohol je jakousi berličkou lidstva prakticky odnepaměti. I přesto odborníci varují, že fatální následky jeho konzumace mohou být velice rychlé – především v důsledku náhlého selhání srdce nebo jater v důsledku akutní otravy.

Většina úmrtí je však podle Karaye daní za dlouhodobou konzumaci, včetně jejího případného dopadu na játra, slinivku nebo srdce. Nadměrné holdování alkoholu ale může vést rovněž k rakovině prsu, poruchám imunitního systému či brzkému nástupu menopauzy.

Související články
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo kolem 40 milionů lidí. Randomizovaná kontrolovaná studie s názvem Purpose 1 byla provedena v Ugandě a Jihoafrické republice. Badatelé testovali, zda injekční aplikace léku zvaného lenacapavir každých […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby. Zhoubný nádor plic či […]
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz