Domů     Medicína
Potvrzeno! Alkohol škodí ženám mnohem více…
Zdroj: Freepik

Zatímco v minulosti byla nadměrná konzumace alkoholu výsadou mužů, 21. století tuto zažitou pravdu rozdrtilo na prach. Ženy totiž své protějšky s přehledem dohánějí. Tím však značně hazardují s vlastním zdravím, jelikož jejich tělo není na sílu alkoholu stavěno..

V loňském roce zpochybnila globální nezisková organizace World Heart Federation široce rozšířený názor, že sklenka červeného vína denně je prospěšná. Jakékoli množství alkoholu totiž podle ní zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody nebo aneuryzmat.

Zároveň uvedla, že při konzumaci stejného množství alkoholu jsou k jeho negativním účinkům náchylnější ženy.

Ženy ve vedení

Zatímco podle nejnovějšího výzkumu na následky dlouhodobé konzumace alkoholu umírají stále častěji muži, rozdíl se postupně zmenšuje. Nárůst počtu úmrtí je aktuálně důsledkem nešťastné rovnosti pohlaví.

Ženy totiž zvedají sklenku k ústům téměř stejně často jako muži. Zejména něžné pohlaví ve věku 30–40 let konzumuje alkohol s větší chutí než jeho protějšky. A důvod se zdá být prostý. Na rozdíl od tvrdých drog je alkohol obecně považován za méně nebezpečný způsob, jak se zbavit stresu a snížit zábrany.

„Je legální, snadno dostupný a jeho konzumace není ve společnosti tabu. Ženy tedy nemají důvod se při jeho vychutnávání nijak ostýchat,“ uvedla specialistka na psychiatrii závislostí na University of Miami Miller School of Medicine, Dhruti Patelová.

Nedostatečná „výbava“

Přitom je medicína k ženám „nekompromisní“ také v případě negativních účinků na organismus. Při konzumaci stejného množství alkoholu jako muži, jsou totiž zkrátka k přidruženým „problémům“ náchylnější.

V této souvislosti odborníci poukazují především na složení těla žen, které má více tukové tkáně a méně vody než muži podobné hmotnosti. Právě to ve výsledku vede k vyšší i trvalejší koncentraci alkoholu v krvi.

Něžné pohlaví má zároveň i méně enzymů, které vypité drinky metabolizují. Lze tedy předpokládat, že u žen, které alkohol pravidelně konzumují je riziko zdravotních problémů vyšší, a to i při nižších hladinách popíjení jejich oblíbeného drinku.

Nárůst o 15 %

Ačkoli dlouho ve společnosti převládal názor, že na nadměrnou konzumaci alkoholu umírá více mužů než žen, nedávná studie publikovaná v JAMA Network Open uvedla, že i tento rozdíl se stále zmenšuje. Roční úmrtí v důsledku alkoholu byla ve Spojených státech do roku 2007 poměrně stabilní pro obě pohlaví, poté se však u každého zvýšila hned o několik procentních bodů.

A roku 2018 dosáhla svého pomyslného vrcholu. Úmrtnost žen totiž začala každoročně stoupat o 15 % oproti 12,5% nárůstu u mužů.

Podle odborného asistenta populačního zdraví na newyorské Hofstra University Ibraheema Karayeho, však toto zjištění není zas tak velkým překvapením. Část prudkého nárůstu připisuje epidemii opioidů, jelikož lidé mají tendenci užívat více látek současně.

Mít se na pozoru

Alkohol je jakousi berličkou lidstva prakticky odnepaměti. I přesto odborníci varují, že fatální následky jeho konzumace mohou být velice rychlé – především v důsledku náhlého selhání srdce nebo jater v důsledku akutní otravy.

Většina úmrtí je však podle Karaye daní za dlouhodobou konzumaci, včetně jejího případného dopadu na játra, slinivku nebo srdce. Nadměrné holdování alkoholu ale může vést rovněž k rakovině prsu, poruchám imunitního systému či brzkému nástupu menopauzy.

reklama
Související články
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Trendem dnešní doby je, že přibývá infarktů myokardu i mezi mladými lidmi. Podle lékařů za tím stojí zejména nezdravý životní styl a přemíra stresu. Vítají tak fakt, že by jim do budoucna mohla s odhadem rizika vzniku této náhlé srdeční příhody pomoci umělá inteligence. Infarktem myokardu se rozumí náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Nejčastěji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz