Domů     Medicína
Záhadné struktury hrají nenahraditelnou roli v sexuálním životě
Martin Janda 5.11.2023

Že lidský organismus máme zcela prostudovaný? Ani náhodou. Před pěti lety vědci objevili dosud neznámý orgán v podobě propojené sítě okolo žil, svalů a některých ústrojí. A teprve nyní věda přichází na kloub tajemným strukturám, které jsou umístěny v ženských i mužských pohlavních orgánech..

Jednou z hypotéz bylo, že vnímají pokles teploty, ale zvláštní nervové kapsle objevené v 50. letech 19. století v lidských pohlavních orgánech mohou hrát ve fyziologii savců mnohem zajímavější roli. Zdá se, že bez nich by byl náš sexuální život o mnohé ochuzen.

Vědci z amerického Howard Hughes Medical Institute prováděli pokusy na myších, aby zjistili roli struktur, které se nacházejí v jemnějších tělesných tkáních a jsou známé jako Krauseho tělíska. Ačkoli výsledky výzkumu ještě nebyly recenzovány, naznačují, že záhadné uspořádání nervů nemá nic společného s reakcí na chlad, ale ve skutečnosti se specializuje na přenos mechanických vibrací a „lehkých doteků“ do centrálního nervového systému.

Tyto struktury poprvé popsal v 19. století německý anatom Wilhelm Krause, když zkoumal různé tkáně v lidském těle. Nejenže je našel roztroušené po penisu a klitorisu, ale všiml si, že se skrývají i v dalších tkáních tvořených kůží a sliznicí, jako jsou rty, jazyk nebo oční spojivka.

Pozorný Krause si všiml, že nervová tělíska, která pozoroval, byla dvojího typu: jeden připomínal struktury ve tvaru pohárku a stonku v ledvinách, které obsahovaly nervy se stočenými axony (výběžek nervové buňky sloužící jako informační výstup při přenosu informace mezi neurony nebo mezi neuronem a jinými buňkami), a druhý bylo válcovitý, s jednodušším uspořádáním axonů.

Ačkoliv nebyl problém je důkladně popsat, Krause ani nikdo jiný od té doby nedokázal přijít na to, k čemu tělíska přesně slouží. Některé medicínské učebnice tvrdí, že reagují na chlad, ačkoli důkazy pro to nebyly nijak přesvědčivé.

Více článků z oblasti medicíny a zdraví naleznete v Panoramě 21, která je právě v prodeji.

Obarvením řezů genitální tkáně myších samců a samic vědci, kteří stojí za tímto nejnovějším výzkumem, zjistili, že v penisu a klitorisu se nachází podobný počet Krauseho tělísek jako u lidí.

Pomocí genetických analýz pak badatelé mohli určit, na co nervy uložené uvnitř těchto struktur reagují. Ukázalo se, že tělíska vnímají jemné dotyky a vibrace. O jejich přítomnosti pak okamžitě informují mozek.

Jinými slovy, právě tato tělíska způsobují, že při sexu má člověk příjemné pocity. Pokud jde o spekulativní roli tělíska při detekci chladu v okolním prostředí, studie nezjistila žádné známky aktivity v reakci na dramatické změny teploty.

Už jen na základě těchto výsledků se dá tvrdit, že Krausova tělíska hrají významnou roli v sexuálním uspokojování savců. Stimulace těchto struktur u spoutaných myších samců je vzrušovala. Zatímco myši geneticky upravené tak, aby jim tyto nervové svazky chyběly, nevykazovaly žádné známky vzrušení.

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz