Domů     Historie
V pravěké Evropě zřejmě bujel kanibalismus
Zdroj: Wiki Commons by Gwen and James Anderson

Kanibalismus byl pravděpodobně běžnou pohřební praxí v Evropě ještě asi před 15 000 lety. Tvrdí to alespoň nová studie zveřejněná v odborném časopise Quaternary Science Reviews, podle které lidé jedli své mrtvé nikoliv z nutnosti, ale spíše v rámci svých kulturních zvyklostí..

Když byly na počátku 20. století objeveny v Goughově jeskyni, nacházející se v jihovýchodní Anglii, 15 tisíc let staré lidské lebky, které jevily známky okousání jinými lidmi, považovali to archeologové za náhodný jev.

Nejnovější studie, ve které zkoumali odborníci z londýnského Přírodopisného muzea pohřebiště z dob pozdního mladého paleolitu, tedy období před 11 až 17 tisíci lety, ukazuje, že se zřejmě nejednalo o ojedinělý jev.

Kanibalové ze severozápadní Evropy

Jejich výzkum se zaměřil na tak zvaný magdalénien, období pozdního paleolitu, v němž žila poslední velká civilizace paleolitu. Své jméno získala tato epocha podle lokality la Madeleine ve francouzském Dordogne.

Odborníci z londýnského muzea identifikovali 59 magdalénienských nalezišť, na kterých byly objeveny lidské ostatky. Většina z nich se nacházela ve Francii, další i v Německu, Španělsku, Rusku, Velké Británii, Belgii, Polsku, České republice a Portugalsku.

Zdroj: National History Museum

Asi na 15 nalezištích byly objeveny lidské ostatky, které vykazovaly známky kanibalismu, to znamená, že na nich byly nalezeny známky žvýkání, řezání či lámání, za účelem získání morku. Někde byly lidské kosti pohromadě se zvířecími.

V čele studie stála Silvia Bellová, paleoantropoložka Přírodopisného muzea, která k závěrům studie říká: „Četnosti tohoto chování, které přesahuje jeho výskyt u dřívějších i pozdějších skupin homininů, svědčí o tom, že kanibalismus byl během magdelénienu běžnou praktikou, jejímž prostřednictvím se lidé ‚zbavovali‘ svých předků.“.

Nešlo o vynucený kanibalismus, ale o rituál

Podle všeho se však nejednalo o vynucený kanibalismus, ale o rituální praxi. Existuje totiž mnoho důkazů, že tito lidé lovili a jedli spoustu dalších zvířat, například koně či jeleny. Pečlivé opracování lidských kostí také prokazuje, že šlo o časově náročnou činnost vyžadující zručnost a předchozí zkušenosti.

Z kostí odstraňovali maso, které pojídali, a využívali je jako materiál pro tvorbu řady předmětů, například poháru z lebky či rytinami pokryté kosti.

Výzkumníkům se rovněž podařilo prokázat, že zatímco na severozápadě Evropy se vykytovala magdalénská kultura, která se na svých mrtvých dopouštěla kanibalismu, na jihu Evropy byla jiná kultura, epigravettianská, která své mrtvé pohřbívala.

William Marsh, doktorandský výzkumník, působící v Přírodopisném muzeu, k tomu podotýká: „Věříme, že došlo ke změně pohřebních rituálů v severozápadní Evropě poté, co epigravettianská kultura přišla na toto území, podmanila si ho a přinesla s sebou i změnu v nakládání s mrtvými.“.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz