Domů     Historie
V pravěké Evropě zřejmě bujel kanibalismus
Zdroj: Wiki Commons by Gwen and James Anderson

Kanibalismus byl pravděpodobně běžnou pohřební praxí v Evropě ještě asi před 15 000 lety. Tvrdí to alespoň nová studie zveřejněná v odborném časopise Quaternary Science Reviews, podle které lidé jedli své mrtvé nikoliv z nutnosti, ale spíše v rámci svých kulturních zvyklostí..

Když byly na počátku 20. století objeveny v Goughově jeskyni, nacházející se v jihovýchodní Anglii, 15 tisíc let staré lidské lebky, které jevily známky okousání jinými lidmi, považovali to archeologové za náhodný jev.

Nejnovější studie, ve které zkoumali odborníci z londýnského Přírodopisného muzea pohřebiště z dob pozdního mladého paleolitu, tedy období před 11 až 17 tisíci lety, ukazuje, že se zřejmě nejednalo o ojedinělý jev.

Kanibalové ze severozápadní Evropy

Jejich výzkum se zaměřil na tak zvaný magdalénien, období pozdního paleolitu, v němž žila poslední velká civilizace paleolitu. Své jméno získala tato epocha podle lokality la Madeleine ve francouzském Dordogne.

Odborníci z londýnského muzea identifikovali 59 magdalénienských nalezišť, na kterých byly objeveny lidské ostatky. Většina z nich se nacházela ve Francii, další i v Německu, Španělsku, Rusku, Velké Británii, Belgii, Polsku, České republice a Portugalsku.

Zdroj: National History Museum

Asi na 15 nalezištích byly objeveny lidské ostatky, které vykazovaly známky kanibalismu, to znamená, že na nich byly nalezeny známky žvýkání, řezání či lámání, za účelem získání morku. Někde byly lidské kosti pohromadě se zvířecími.

V čele studie stála Silvia Bellová, paleoantropoložka Přírodopisného muzea, která k závěrům studie říká: „Četnosti tohoto chování, které přesahuje jeho výskyt u dřívějších i pozdějších skupin homininů, svědčí o tom, že kanibalismus byl během magdelénienu běžnou praktikou, jejímž prostřednictvím se lidé ‚zbavovali‘ svých předků.“.

Nešlo o vynucený kanibalismus, ale o rituál

Podle všeho se však nejednalo o vynucený kanibalismus, ale o rituální praxi. Existuje totiž mnoho důkazů, že tito lidé lovili a jedli spoustu dalších zvířat, například koně či jeleny. Pečlivé opracování lidských kostí také prokazuje, že šlo o časově náročnou činnost vyžadující zručnost a předchozí zkušenosti.

Z kostí odstraňovali maso, které pojídali, a využívali je jako materiál pro tvorbu řady předmětů, například poháru z lebky či rytinami pokryté kosti.

Výzkumníkům se rovněž podařilo prokázat, že zatímco na severozápadě Evropy se vykytovala magdalénská kultura, která se na svých mrtvých dopouštěla kanibalismu, na jihu Evropy byla jiná kultura, epigravettianská, která své mrtvé pohřbívala.

William Marsh, doktorandský výzkumník, působící v Přírodopisném muzeu, k tomu podotýká: „Věříme, že došlo ke změně pohřebních rituálů v severozápadní Evropě poté, co epigravettianská kultura přišla na toto území, podmanila si ho a přinesla s sebou i změnu v nakládání s mrtvými.“.

Štítky:
Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz