Domů     Historie
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Zdroj: South Tyrolean Museum of Archaeology

Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“ poněkud scvrkl, a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům.

Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách, 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným horalem, nýbrž 5000 let starým exemplářem, jehož osud a původ fascinuje vědce z celého světa.

Ačkoli se zdálo, že o něm po genetické stránce máme obrázek již skoro kompletní, ukázalo se, že jeho původ může být jiný.

Pravěký dlouhán

Hon za pravdou přitom odstartoval nedlouho po jeho objevu, kdy si badatelé utvořili poměrně jasný základní obrázek. Ačkoli mumie měřila 154 cm, za života mohl Ötzi dosahovat výšky až 160 cm – což odpovídalo průměrnému dospělému muži.

Jeho stáří bylo stanoveno na zhruba 45 let. Zatímco hmotnost ostatků činila 13 kg, ve skutečnosti by „ledovému muži“ ručička na váze ukázala 50 kg. Dále se podařilo objevit důkazy o jeho slušné tělesné kondici.

Podle expertů měl Ötzi velice svalnaté tělo s minimem podkožního tuku, za což vděčil nejspíše dlouhým horským pochodům. Došli také k závěru, že měl trošku zapadlejší oči a tmavou hřívu na ramena. Samotná kštice přitom obsahovala stopy mědi a arzénu, což naznačuje, že se pohyboval v místech, kde se tavila měď.

Zkušení kočovníci

Až dosud se předpokládalo, že Ötziho kořeny sahaly na území severní Itálie. Nejnovější výzkum ale ukázal, že 91 % jeho genomu pochází od pravěkých zemědělců, kteří do Evropy přicestovali z asijské části dnešního Turecka před devíti tisíci lety.

Kromě odlišného způsobu života, Evropanům ukázali také první základy dosud neznámého obdělávání půdy. Právě díky svému know-how postupovali světem poměrně rychle, čímž své znalosti přenášeli také do dalších kultur a míst.

Divoký zemědělec

Zbylých 9 % genomu vědci spojili s divokými evropskými lovci. Po celkové analýze proto dospěli k závěru, že „ledový muž“ pocházel z poměrně izolované alpské skupiny, která měla téměř nulový kontakt s ostatními evropskými obyvateli.

„Geneticky to vypadá, že jeho předci přišli přímo z Anatolie, tedy neevropské části dnešního Turecka“ popsal závěry německý biochemik a spoluředitel lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii, Johannes Krause (*1980).

Genetika? Mocná čarodějka

Genetická analýza dále ukázala, že Ötziho kůže „zářila“ výrazně tmavou barvou, dokonce tmavší než je u dnešních Jihoevropanů běžné. Takto zbarvená pokožka, jakou mumie po svém nálezu disponovala, by podle vědců nemohla být způsobena tisíci lety konzervace v ledu.

A podobné by to mělo být také s vlasy. Mužovo tělo totiž bylo nalezeno s většinovou pleší. K tomuto nepříjemnému problému však přispěla nejspíše genetika, jelikož měl mít sklony k vypadávání vlasů.

Více se dočtete v čísle 11/2023, které vychází 18.října!

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz