Domů     Medicína
7 tipů, jak si udržet zdravé ledviny
Jan Zelenka 16.10.2023
Foto: mohamed_hassan / pixabay.com

Každý den jimi projde až 1 500 litrů krve a přefiltrují až 170 litrů moči. Řeč je o ledvinách, které jsou v lidském těle naprosto klíčovým orgánem. Až 10 % dospělé populace v Česku má přitom ledviny, často kvůli diabetu 2. typu, poškozené, a ty pak nefungují, jak by měly.

Zdroj: Shutterstock

Jak si udržet ledviny v kondici, a vyhnout se tak zdravotním komplikacím v budoucnu, radí MUDr. Jiří Orság, Ph.D., nefrolog z III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc.

Dostatek vody je základ

Aby ledviny mohly účinně filtrovat odpadní látky z těla, nezbytně potřebují vodu. „Není třeba množství přehánět, obecně se uvádí 35 ml vody na kg tělesné váhy za den. Samozřejmě ale také záleží na tělesné aktivitě nebo místě, kde se člověk pohybuje.

Pokud fyzicky pracuje na slunci, vypotí za hodinu až litr vody a adekvátně tomu musí pít. To stejné však neplatí pro člověka, který sedí celý den v klimatizované kanceláři,“ říká MUDr. Jiří Orság, nefrolog z Fakultní nemocnice Olomouc.

Při nedostatku vody se ledviny musí více namáhat, aby odpadní látky z těla vyloučily. Zároveň je moč silně koncentrovaná, což nahrává vzniku krystalů a močových kamenů.

Nepřehánějte to se solí a minerálkami

Než by pili vodu z kohoutku, sáhne řada lidí raději po balené vodě. Lékaři však odrazují od nahrazování obyčejné vody minerálkami. „Slabě mineralizované vody, jako je například ‚mattonka‘, jsou v pořádku, u středně mineralizovaných už více než půl litru denně není vhodné.

Vysoce mineralizované vody by pak zdravý člověk neměl pít prakticky vůbec, ty jsou určeny pouze pro léčebné účely. Často obsahují sodík a další ionty, které zatěžují nejen ledviny, ale i kardiovaskulární systém,“ vysvětluje MUDr. Orság.

Podobně také varuje před nadbytečným solením – sůl a další minerály totiž ledviny musí opět vyloučit z těla a představuje to pro ně zbytečnou zátěž.

Foto: Pixabay

Zdravá strava a pohyb ochrání před cukrovkou

Zaměřte se na vyváženou stravu s dostatečným množstvím ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a bílkovin. „Zdravý jídelníček v kombinaci s pravidelným pohybem pomůže předcházet chorobám, které poškozují ledviny nejčastěji, tedy diabetu 2. typu, vysokému krevnímu tlaku a ateroskleróze neboli kornatění tepen.

Pozor také na zbytečně velké množství bílkovin ve stravě, i to může při dlouhodobé konzumaci vést k poškození ledvin,“ říká MUDr. Orság. Pravidelný pohyb alespoň 3× týdně pak podle něj udržuje v kondici nejen svaly, ale i kardiovaskulární systém a pomáhá udržovat správnou hmotnost. To je opět velmi důležité jako prevence diabetu 2. typu.

Omezte konzumaci alkoholu

Přestože alkohol jako takový samotné ledviny podle lékařů nepoškozuje, jeho konzumace je pro tento důležitý orgán náročná. „Při odbourávání alkoholu vznikají v těle různé odpadní látky, které musí organismus vyloučit, což se děje částečně i přes ledviny.

Ledviny významně zatěžuje například pití piva, kterého do sebe člověk dostane hodně v krátkém čase. Pivo také obsahuje různé minerály, které přes ledviny musí projít,“ říká MUDr. Orság. Připomíná, že alkohol působí také diureticky, tedy zvyšuje vylučování tekutin. Konzumace většího množství piva tak paradoxně může způsobit dehydrataci.

Držte cukrovku pod kontrolou

Pokud máte diabetické onemocnění, důsledně sledujte hladinu cukru v krvi a svůj stav pravidelně konzultujte s lékařem. Diabetes 2. typu je totiž jednou z nejčastějších příčin poškození ledvin a včasná léčba může jeho postup zpomalit hned v počátku.

„Dnešní medicína nabízí celou řadu způsobů a prostředků moderní léčby, které diabetickým pacientům chrání ledviny už v počáteční fázi onemocnění. Je velká škoda, když k nám přijdou ve stavu, kdy už jejich ledvinám nemůžeme pomoci,“ popisuje MUDr. Orság.

Jedněmi z moderních léků jsou tzv. glifloziny, které kromě léčby cukrovky chrání pacientům i ledviny. Podobnou pozornost jako cukrovce však lékaři doporučují věnovat i vysokému krevnímu tlaku nebo srdečnímu selhání, které se často s cukrovkou pojí a zdraví ledvin výrazně škodí.

Vyhněte se kouření

Kouření dlouhodobě poškozuje cévy, včetně těch, které vyživují ledviny. To po čase vede k poškozování samotného orgánu. Krev kuřáků navíc do ledvin přenáší méně kyslíku, což jim vůbec neprospívá. „Pokud u pacienta zjistíme, že má sníženou funkci ledvin, kouření je první věc, se kterou mu radíme přestat.

Doporučení je to jednoduché, pro pacienty je však často složité se jím řídit, proto není od věci vyhledat odbornou pomoc,“ nabádá MUDr. Orság.

Nezatěžujte svůj organismus léky

Některé volně prodejné přípravky mohou při nadužívání představovat pro ledviny riziko. Odborníci upozorňují hlavně na léky proti bolesti. „U protizánětlivých léků typu ibuprofen může při dlouhodobém užívání docházet k horšímu prokrvování ledvin, a tím pádem i k jejich poškození.

Je proto vhodné takové užívání konzultovat s lékařem,“ popisuje MUDr. Orság a dodává: „Jedna až dvě tabletky za měsíc na bolest hlavy však riziko nepředstavují.“ Léky na bázi paracetamolu podle něj ledvinám neškodí, reálně však u nich hrozí předávkování a poškození jater. U léků na předpis je dobré řídit se doporučením lékaře.

Související články
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz