Domů     Medicína
Z kolika buněk se skládá lidské tělo?
Zdroj: Pixabay

Odpověď na tuto otázku se rozhodl najít Ian Hatton a jeho kolegové z německého Institutu Maxe Plancka. Zanalyzovali proto více než 1500 publikovaných vědeckých prací, které se zaměřovaly na to, kolik typů buněk se v lidském těle nachází, kolik jich je v jednotlivých tkáních a kolik váží..

Na základě toho odvodili, že v šedesáti různých typech tkání lidského těla se nachází více než 400 známých typů buněk. Následně na základě údajů Mezinárodní komise pro radiologickou ochranu týkajících se toho, jakou hmotnost má každá z tkání u 70 kilogramů vážícího muže, jakou u dospělé 60 kilogramů vážící ženy a u 32 kilogramů vážícího dítěte, spolu s vědomím, jaké buňky je tvoří a kolik váží, byli pak vědci schopni odhadnout, kolik buněk tvoří tělo průměrného muže, ženy a dítěte.

36 bilionů buněk v těle muže

Eric Galbraith z kanadské McGillovy univerzity, který se na výzkumu podílel, k tomu říká: „Klíčem k úspěchu bylo hledání prací, které popisovaly počet buněk v různých tkáních.“ A pokračuje: „Pak jsme věděli, že tyto druhy tkání jsou tvořeny určitými buňkami, a znali jsme rozsah velikostí těchto buněk.“ Na základě těchto svých analýz vědci odhadli, že tělo dospělého muže se skládá z 36 bilionů buněk, tělo dospělé ženy tvoří 28 bilionů buněk a tělo dítěte ze 17 bilionů buněk.

Zdroj: Pixabay

Vědci závěry své studie publikovali v odborném časopise PNAS a věří, že by mohly být přínosem pro mnoho oblastí biologie a medicíny. Je ovšem nutné podotknout, že údaje pro ženu a dítě jsou převážně odvozeny od údajů pro muže.

Eric Galbraith to vysvětluje: „Bohužel stále existuje více informací pro muže než pro ženy nebo děti.“ Vedle počtu buněk v lidském těle se vědcům podařilo zjistit ještě jednu zajímavost. A to, že hmotnost všech velikostí buněk v těle je přibližně stejná.

Stejná hmotnost souborů různě velkých buněk

„Člověk by si tipnul, že existuje průměrná velikost buněk a že budeme většinou tvořeni touto průměrnou velikostí buněk,“ uvádí k tomu Eric Galbraith. „Ve skutečnosti to ale není pravda,“ dodává. V našem těle se co do hmotnosti nachází zhruba stejné množství velmi malých i velmi velkých buněk, stejně jako všech buněk mezi nimi.

To je podle vědců překvapující, vezmeme-li v úvahu fakt, že všichni začínáme z jediné buňky. Proto si kladou otázku, proč se vývoj buněk tak rozprostře, aby obsadil celou škálu velikostí buněk.

Údaje o počtu buněk v lidském těle nicméně nemusejí být zcela přesné, jak vědci uvádějí v závěru své studie. Mnoho měření buněk se totiž opírá o 2D mikroskopii a aproximace tvaru buněk než o přímá měření jejich hmotnosti.

U některých typů buněk zase existuje jen omezený počet dostupných zdrojů týkajících se jejich velikosti, přičemž odhadované průměrné velikosti se mezi jednotlivými zdroji mohou lišit až čtyřnásobně. Je třeba také uvést, že se jedná o tělu vlastní buňky, protože lidské tělo je rovněž hostitelem minimálně stejného, spíše však většího počtu mikrobiálních buněk.

Štítky:
reklama
Související články
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Trendem dnešní doby je, že přibývá infarktů myokardu i mezi mladými lidmi. Podle lékařů za tím stojí zejména nezdravý životní styl a přemíra stresu. Vítají tak fakt, že by jim do budoucna mohla s odhadem rizika vzniku této náhlé srdeční příhody pomoci umělá inteligence. Infarktem myokardu se rozumí náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Nejčastěji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz