Domů     Příroda
Už je tady: První výskyt sršně asijské hlásí z Plzně
Jan Zelenka 6.10.2023

Bylo jen otázkou času, kdy se v Česku objeví další invazivní druh, který decimuje tradiční domácí živočichy. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) oznámila, že se ve čtvrtek v Plzni objevily první sršně asijské. Ty se specializují na lov včel.

Na obrázku je 6,3krát zvětšené žihadlo s kapkou jedu sršně asijské (Vespa velutina). Vyfotil to před pěti lety Pierre Anquete ve Francii. V té době byl invazivní druh sršně ve většině zemí jižní a západní Evropy.

Objevila se už i v Rakousku, Německu, Maďarsku i Slovensku. Čekalo se, kdy dorazí do Česka. A už dorazila.

„Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně. Zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh,“ sdělil Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOP).

Sršeň se objevila ve čtvrti Skvrňany. „Máme chycených pár exemplářů, a teď se snažíme z těch dalších vypozorovat, kam lítají a kde mají hnízdo,“ řekl Görner. To se musí co nejdříve najít a zlikvidovat.

Asijská sršeň, foto: Wikipedia common

Sršeň asijská se v posledních letech stala synonymem pro invazní druhy, třebaže do Evropy se dostala už v roce 2004. Je podstatně menší než „naše“ sršeň obecná (Vespa crabro), přesto nemá v přírodě přirozeného nepřítele.

Dělnice mají délku zhruba 2 centimetry, samci 1,8 až 2 centimetry, královna až 3 centimetry. Jde o značně agresivní druh, a tak není neobvyklé, že často útočí i na člověka. Čím jsou ale opravdu nebezpečné, to je, že s oblibou likvidují včelstva a jsou v tom skutečně efektivní. Vědci uvádějí, že jediná dravá sršeň může za den zlikvidovat až 50 včel.

Domovinou tohoto hmyzu je jihovýchodní a východní Asie a jeho síla tkví v početnosti. Jedno jediné hnízdo o průměru cca 80 centimetrů je schopno vyprodukovat stovky královen, které následně přezimují ukryté v zemi a na jaře založí nové kolonie.

V nich se může postupně vylíhnout 5000–6000 řadových bojovnic, a tak to jde pořád dokola. Přestože se nejedná o největšího zástupce dané čeledi, tím je sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), vyznačuje se poměrně dlouhým, až 10mm žihadlem.

Související články
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilateralis přeměňuje mravence v zombie. Jsou ale i jiné a výstřednější druhy. Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) je druh houby, která napadá mouchy. Postup je jednoduchý. Nejprve oběť nakazí, pak […]
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Žížaly patří mezi kroužkovce, konkrétně náleží do podkmene opaskovců. Chaotické přeuspořádání chromozomů pomohlo kdysi těmto tvorům přesídlit z mořského prostředí do sladkovodního, a některým dokonce i na souš. Mezi opaskovce se řadí maloštětinatci a pijavice. Známým zástupcem maloštětinatců je žížala obecná, která žije na souši, patří sem však i tak zvaní krvaví červi (Glycera), kteří […]
Jako generace „plastic people“ žijeme v barevném, naleštěném a nerozbitném světě. Z kdysi zázračného produktu se nakonec stal veřejný nepřítel číslo jedna, ale dnes ho bereme na milost. Není totiž tak snadné ho nahradit, v medicíně, potravinářství, automobilovém průmyslu nebo kosmonautice se bez jeho trvanlivosti, lehkosti, snadné výroby a údržby neobešli. „Špatnou pověst plastům dělají […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz