Domů     Příroda
Už je tady: První výskyt sršně asijské hlásí z Plzně
Jan Zelenka 6.10.2023

Bylo jen otázkou času, kdy se v Česku objeví další invazivní druh, který decimuje tradiční domácí živočichy. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) oznámila, že se ve čtvrtek v Plzni objevily první sršně asijské. Ty se specializují na lov včel.

Na obrázku je 6,3krát zvětšené žihadlo s kapkou jedu sršně asijské (Vespa velutina). Vyfotil to před pěti lety Pierre Anquete ve Francii. V té době byl invazivní druh sršně ve většině zemí jižní a západní Evropy.

Objevila se už i v Rakousku, Německu, Maďarsku i Slovensku. Čekalo se, kdy dorazí do Česka. A už dorazila.

„Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně. Zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh,“ sdělil Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOP).

Sršeň se objevila ve čtvrti Skvrňany. „Máme chycených pár exemplářů, a teď se snažíme z těch dalších vypozorovat, kam lítají a kde mají hnízdo,“ řekl Görner. To se musí co nejdříve najít a zlikvidovat.

Asijská sršeň, foto: Wikipedia common

Sršeň asijská se v posledních letech stala synonymem pro invazní druhy, třebaže do Evropy se dostala už v roce 2004. Je podstatně menší než „naše“ sršeň obecná (Vespa crabro), přesto nemá v přírodě přirozeného nepřítele.

Dělnice mají délku zhruba 2 centimetry, samci 1,8 až 2 centimetry, královna až 3 centimetry. Jde o značně agresivní druh, a tak není neobvyklé, že často útočí i na člověka. Čím jsou ale opravdu nebezpečné, to je, že s oblibou likvidují včelstva a jsou v tom skutečně efektivní. Vědci uvádějí, že jediná dravá sršeň může za den zlikvidovat až 50 včel.

Domovinou tohoto hmyzu je jihovýchodní a východní Asie a jeho síla tkví v početnosti. Jedno jediné hnízdo o průměru cca 80 centimetrů je schopno vyprodukovat stovky královen, které následně přezimují ukryté v zemi a na jaře založí nové kolonie.

V nich se může postupně vylíhnout 5000–6000 řadových bojovnic, a tak to jde pořád dokola. Přestože se nejedná o největšího zástupce dané čeledi, tím je sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), vyznačuje se poměrně dlouhým, až 10mm žihadlem.

reklama
Související články
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva vědci z Čech. Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) byla zřízena Evropskou komisí v únoru 2007 s cílem finančně podpořit vědecký výzkum […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Válečný konflikt s sebou zpravidla nepřináší nic pozitivního, jen zmar a spoustu promarněných lidských životů. Často ho provází stres, který má, stejně jako nedostatek potravy, neblahé důsledky na lidskou plodnost. Vědcům se ale podařilo najít zvíře, jehož mláďatům naopak násilné střety mezi konkurenčními skupinami prospívají. Jak je to možné? Lidská historie je plná nejrůznějších násilných […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz