Domů     Medicína
Nákaz masožravými bakteriemi v USA přibývá, co za tím stojí?
Zdroj: Pixabay

Za „masozřavé“ bývají označovány bakterie, které infikují otevřené rány a způsobí odumírání masa v jejich okolí. Když nedojde k co nejrychlejšímu potlačení infekce, může být nákaza těmito bakteriemi smrtelná. V poslední době však ve Spojených státech těchto nákaz přibývá..

Stav, který způsobují „masožravé“ bakterie, se nazývá nekrotizující fasciitida. Jde o závažnou infekci, při které odumírá tkáň v okolí rány, dochází k tvorbě vředů, puchýřů, změně barvy kůže a vytékání hnisu.

Bakterie však nepoškozují jen kůži, ale uvolňují rovněž toxiny, které ničí tkáň pod kůží, a to včetně svalů, nervů a cév. Když se dostanou do krevního oběhu, mohou snadno pronikat do dalších tkání i orgánů.

Pokud není nekrotizující fasciitida léčena, může být smrtelná, a to někdy i během pouhých 48 hodin.

Rizikové teplé pobřežní vody

Nejčastějším původcem fasciitidy je streptokok skupiny A, ovšem v září 2023 vydalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornění týkající se zvýšeného výskytu jiného původce, kterým je bakterie Vibrio vulnificus.

Jedná se o pohyblivou, tyčinkovitou bakterii, která se vyskytuje v ústích řek, pobřežních i braktických vodách. Poslední jmenované vznikají v oblastech, kde dochází k mísení oceánu se sladkou vodou.

Zdroj: Wiki Commons

Ve Spojených státech se ročně objeví jen asi 150 až 200 případů nákaz bakterií Vibrio vulnificus, ovšem každý pátý člověk této nákaze podlehne. Bakterie žijí především v teplé mořské vodě, k většině infekcí tak dochází v teplejších měsících, mezi květnem a říjnem.

Nakazit se lidé mohou přes otevřenou ránu nebo vřed, pokud plavou, rybaří nebo se brodí ve vodě, ve které se tyto bakterie vyskytují. Objevily se však i případy nákazy po konzumaci syrových či nedostatečně tepelně upravených mořských plodů ulovených v těchto vodách, zejména měkkýšů, jako jsou ústřice.

Klimatické změny zhoršují situaci

Vibrio vulnificus se vyskytuje v teplých pobřežních vodách po celém světě, ve Spojených státech zejména při jižním pobřeží Mexického zálivu. Ovšem rostoucí teplota oceánů v důsledku globálního oteplování vytváří nová vhodná působiště pro tuto bakterii.

Nedávno byl její výskyt zaznamenán i na východním pobřeží až po New York a Connecticut. Klimatické změny vedou také k častějším a silnějším hurikánům, které způsobují šíření této bakterie. Mezi roky 1988 až 2018 se počet infekcí ran bakterií Vibrio vulnificus v USA zvýšil osminásobně.

Celosvětově rovněž roste počet lidí, kteří jsou zranitelnější vůči nákaze „masožravou“ bakterií, jedná se například o jedince, kteří musí užívat léky potlačující imunitu, případně ty, kteří mají již existující onemocnění jater, HIV, cukrovku či rakovinu.

Léčba nákazy „masožravou“ bakterií je závodem s časem. K zastavení jejího postupu podávají lékaři antibiotika přímo do krevního oběhu. V mnoha případech je pak třeba odstranit postiženou tkáň, aby se infekce nemohla dále šířit.

To vede k amputacím končetin. Problémem je však rezistence této bakterie vůči některým antibiotikům. Proto je lepší se vodám, v nichž by se Vibrio vulnificus mohla vyskytovat, vyhnout.

Štítky:
reklama
Související články
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Trendem dnešní doby je, že přibývá infarktů myokardu i mezi mladými lidmi. Podle lékařů za tím stojí zejména nezdravý životní styl a přemíra stresu. Vítají tak fakt, že by jim do budoucna mohla s odhadem rizika vzniku této náhlé srdeční příhody pomoci umělá inteligence. Infarktem myokardu se rozumí náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Nejčastěji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz