Domů     Medicína
Nákaz masožravými bakteriemi v USA přibývá, co za tím stojí?
Zdroj: Pixabay

Za „masozřavé“ bývají označovány bakterie, které infikují otevřené rány a způsobí odumírání masa v jejich okolí. Když nedojde k co nejrychlejšímu potlačení infekce, může být nákaza těmito bakteriemi smrtelná. V poslední době však ve Spojených státech těchto nákaz přibývá..

Stav, který způsobují „masožravé“ bakterie, se nazývá nekrotizující fasciitida. Jde o závažnou infekci, při které odumírá tkáň v okolí rány, dochází k tvorbě vředů, puchýřů, změně barvy kůže a vytékání hnisu.

Bakterie však nepoškozují jen kůži, ale uvolňují rovněž toxiny, které ničí tkáň pod kůží, a to včetně svalů, nervů a cév. Když se dostanou do krevního oběhu, mohou snadno pronikat do dalších tkání i orgánů.

Pokud není nekrotizující fasciitida léčena, může být smrtelná, a to někdy i během pouhých 48 hodin.

Rizikové teplé pobřežní vody

Nejčastějším původcem fasciitidy je streptokok skupiny A, ovšem v září 2023 vydalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornění týkající se zvýšeného výskytu jiného původce, kterým je bakterie Vibrio vulnificus.

Jedná se o pohyblivou, tyčinkovitou bakterii, která se vyskytuje v ústích řek, pobřežních i braktických vodách. Poslední jmenované vznikají v oblastech, kde dochází k mísení oceánu se sladkou vodou.

Zdroj: Wiki Commons

Ve Spojených státech se ročně objeví jen asi 150 až 200 případů nákaz bakterií Vibrio vulnificus, ovšem každý pátý člověk této nákaze podlehne. Bakterie žijí především v teplé mořské vodě, k většině infekcí tak dochází v teplejších měsících, mezi květnem a říjnem.

Nakazit se lidé mohou přes otevřenou ránu nebo vřed, pokud plavou, rybaří nebo se brodí ve vodě, ve které se tyto bakterie vyskytují. Objevily se však i případy nákazy po konzumaci syrových či nedostatečně tepelně upravených mořských plodů ulovených v těchto vodách, zejména měkkýšů, jako jsou ústřice.

Klimatické změny zhoršují situaci

Vibrio vulnificus se vyskytuje v teplých pobřežních vodách po celém světě, ve Spojených státech zejména při jižním pobřeží Mexického zálivu. Ovšem rostoucí teplota oceánů v důsledku globálního oteplování vytváří nová vhodná působiště pro tuto bakterii.

Nedávno byl její výskyt zaznamenán i na východním pobřeží až po New York a Connecticut. Klimatické změny vedou také k častějším a silnějším hurikánům, které způsobují šíření této bakterie. Mezi roky 1988 až 2018 se počet infekcí ran bakterií Vibrio vulnificus v USA zvýšil osminásobně.

Celosvětově rovněž roste počet lidí, kteří jsou zranitelnější vůči nákaze „masožravou“ bakterií, jedná se například o jedince, kteří musí užívat léky potlačující imunitu, případně ty, kteří mají již existující onemocnění jater, HIV, cukrovku či rakovinu.

Léčba nákazy „masožravou“ bakterií je závodem s časem. K zastavení jejího postupu podávají lékaři antibiotika přímo do krevního oběhu. V mnoha případech je pak třeba odstranit postiženou tkáň, aby se infekce nemohla dále šířit.

To vede k amputacím končetin. Problémem je však rezistence této bakterie vůči některým antibiotikům. Proto je lepší se vodám, v nichž by se Vibrio vulnificus mohla vyskytovat, vyhnout.

Štítky:
Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz