Domů     Medicína
Nákaz masožravými bakteriemi v USA přibývá, co za tím stojí?
Zdroj: Pixabay

Za „masozřavé“ bývají označovány bakterie, které infikují otevřené rány a způsobí odumírání masa v jejich okolí. Když nedojde k co nejrychlejšímu potlačení infekce, může být nákaza těmito bakteriemi smrtelná. V poslední době však ve Spojených státech těchto nákaz přibývá..

Stav, který způsobují „masožravé“ bakterie, se nazývá nekrotizující fasciitida. Jde o závažnou infekci, při které odumírá tkáň v okolí rány, dochází k tvorbě vředů, puchýřů, změně barvy kůže a vytékání hnisu.

Bakterie však nepoškozují jen kůži, ale uvolňují rovněž toxiny, které ničí tkáň pod kůží, a to včetně svalů, nervů a cév. Když se dostanou do krevního oběhu, mohou snadno pronikat do dalších tkání i orgánů.

Pokud není nekrotizující fasciitida léčena, může být smrtelná, a to někdy i během pouhých 48 hodin.

Rizikové teplé pobřežní vody

Nejčastějším původcem fasciitidy je streptokok skupiny A, ovšem v září 2023 vydalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornění týkající se zvýšeného výskytu jiného původce, kterým je bakterie Vibrio vulnificus.

Jedná se o pohyblivou, tyčinkovitou bakterii, která se vyskytuje v ústích řek, pobřežních i braktických vodách. Poslední jmenované vznikají v oblastech, kde dochází k mísení oceánu se sladkou vodou.

Zdroj: Wiki Commons

Ve Spojených státech se ročně objeví jen asi 150 až 200 případů nákaz bakterií Vibrio vulnificus, ovšem každý pátý člověk této nákaze podlehne. Bakterie žijí především v teplé mořské vodě, k většině infekcí tak dochází v teplejších měsících, mezi květnem a říjnem.

Nakazit se lidé mohou přes otevřenou ránu nebo vřed, pokud plavou, rybaří nebo se brodí ve vodě, ve které se tyto bakterie vyskytují. Objevily se však i případy nákazy po konzumaci syrových či nedostatečně tepelně upravených mořských plodů ulovených v těchto vodách, zejména měkkýšů, jako jsou ústřice.

Klimatické změny zhoršují situaci

Vibrio vulnificus se vyskytuje v teplých pobřežních vodách po celém světě, ve Spojených státech zejména při jižním pobřeží Mexického zálivu. Ovšem rostoucí teplota oceánů v důsledku globálního oteplování vytváří nová vhodná působiště pro tuto bakterii.

Nedávno byl její výskyt zaznamenán i na východním pobřeží až po New York a Connecticut. Klimatické změny vedou také k častějším a silnějším hurikánům, které způsobují šíření této bakterie. Mezi roky 1988 až 2018 se počet infekcí ran bakterií Vibrio vulnificus v USA zvýšil osminásobně.

Celosvětově rovněž roste počet lidí, kteří jsou zranitelnější vůči nákaze „masožravou“ bakterií, jedná se například o jedince, kteří musí užívat léky potlačující imunitu, případně ty, kteří mají již existující onemocnění jater, HIV, cukrovku či rakovinu.

Léčba nákazy „masožravou“ bakterií je závodem s časem. K zastavení jejího postupu podávají lékaři antibiotika přímo do krevního oběhu. V mnoha případech je pak třeba odstranit postiženou tkáň, aby se infekce nemohla dále šířit.

To vede k amputacím končetin. Problémem je však rezistence této bakterie vůči některým antibiotikům. Proto je lepší se vodám, v nichž by se Vibrio vulnificus mohla vyskytovat, vyhnout.

Štítky:
Související články
Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit. Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku. Rakovina tlustého střeva a […]
Moderní anestetika, vakcíny, penicilin, inzulín, skenovací techniky včetně CT a MRI, to vše při svém vývoji spoléhalo na výzkum na zvířatech. Držíme je v klecích, studujeme jejich chování a v mnoha případech analyzujeme jejich tkáně poté, co jsou utraceni. Proto zůstává otázka výzkumu na zvířatech ožehavým tématem. V roce 1901 získal vůbec první Nobelovu cenu za […]
O tom, že jsou polyfenoly, obsažené v rostlinách, prospěšné lidskému zdraví, se ví mezi odborníky již delší dobu, pozvolna tato informace proniká i mezi laiky. Ukazuje se, že nejen zlepšují zdraví srdce a metabolismus, ale snižují i rizika rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Kde polyfenoly hledat? Polyfenoly jsou chemické sloučeniny charakterizované přítomností více […]
Medicína 2.1.2025
Po vánočních hodech zpět do reality. V Česku významně přibývá pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Podle odborníků se počet nemocných s tzv. idiopatickými střevními záněty (IBD), mezi které obě nemoci patří, vyšplhá přibližně do pěti let až na 100 000. IBD choroby nejčastěji propukají kolem 20. až 30. roku věku. Léčit se musí […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz