Bylo jen otázkou času, kdy se v Česku objeví další invazivní druh, který decimuje tradiční domácí živočichy. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) oznámila, že se ve čtvrtek v Plzni objevily první sršně asijské. Ty se specializují na lov včel.
Na obrázku je 6,3krát zvětšené žihadlo s kapkou jedu sršně asijské (Vespa velutina). Vyfotil to před pěti lety Pierre Anquete ve Francii. V té době byl invazivní druh sršně ve většině zemí jižní a západní Evropy.
Objevila se už i v Rakousku, Německu, Maďarsku i Slovensku. Čekalo se, kdy dorazí do Česka. A už dorazila.
„Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně. Zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh,“ sdělil Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOP).
Sršeň se objevila ve čtvrti Skvrňany. „Máme chycených pár exemplářů, a teď se snažíme z těch dalších vypozorovat, kam lítají a kde mají hnízdo,“ řekl Görner. To se musí co nejdříve najít a zlikvidovat.
Sršeň asijská se v posledních letech stala synonymem pro invazní druhy, třebaže do Evropy se dostala už v roce 2004. Je podstatně menší než „naše“ sršeň obecná (Vespa crabro), přesto nemá v přírodě přirozeného nepřítele.
Dělnice mají délku zhruba 2 centimetry, samci 1,8 až 2 centimetry, královna až 3 centimetry. Jde o značně agresivní druh, a tak není neobvyklé, že často útočí i na člověka. Čím jsou ale opravdu nebezpečné, to je, že s oblibou likvidují včelstva a jsou v tom skutečně efektivní. Vědci uvádějí, že jediná dravá sršeň může za den zlikvidovat až 50 včel.
Domovinou tohoto hmyzu je jihovýchodní a východní Asie a jeho síla tkví v početnosti. Jedno jediné hnízdo o průměru cca 80 centimetrů je schopno vyprodukovat stovky královen, které následně přezimují ukryté v zemi a na jaře založí nové kolonie.
V nich se může postupně vylíhnout 5000–6000 řadových bojovnic, a tak to jde pořád dokola. Přestože se nejedná o největšího zástupce dané čeledi, tím je sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), vyznačuje se poměrně dlouhým, až 10mm žihadlem.