Domů     Medicína
Zdravý životní styl pomáhá předcházet depresi
Zdroj: Pixabay

Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese..

Jako deprese je označována závažná, dlouhotrvající poruchy psychiky, projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. Jedná se o duševní poruchu, která se léčí antidepresivy, jinak se může proměnit v život ohrožující stav.

Podle Světové zdravotnické organizace trpí depresí přibližně jeden z dvaceti dospělých, což představuje významnou zátěž pro veřejné zdravotnictví prakticky ve všech zemích světa.

Co ovlivňuje rozvoj deprese?

Za vznikem deprese stojí kombinace biologických faktorů a faktorů životního stylu. Ve své studii, zveřejněné v časopise Nature Mental Health, se mezinárodní tým výzkumníků, mimo jiné z University od Cambridge a Fudan University, zaměřil právě na výzkum vlivu faktorů životního stylu, genetiky, struktury mozku a také imunitního a metabolického systému na rozvoj deprese.

Aby vědci lépe porozuměli vztahu mezi těmito faktory a depresí, obrátili se na britskou Biobanku, biomedicínskou databázi a výzkumný zdroj, obsahující anonymizované genetické, životní a zdravotní informace o mnoha jedincích.

Výzkumníci se zabývali zkoumáním údajů od téměř 290 000 lidí, z nichž 13 000 trpělo depresí, sledovaných po dobu devíti let. Na základě toho je jim podařilo identifikovat 7 faktorů zdravého životního stylu spojených s nižším rizikem vzniku deprese.

Byly to: mírná konzumace alkoholu, zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, zdravý a dostatečně dlouhý spánek, žádné kouření, častá sociální interakce s jinými a zaměstnání, které je sedavé jen zčásti nebo vůbec.

Dobrým spánkem a sociálními kontakty proti depresi

Z výše zmíněných měl na sníženi rizika deprese největší vliv dobrý noční spánek v rozsahu sedmi až devíti hodin, zmírnil ho až o 22 %. Udržování a rozvíjení sociálních vztahu snížilo riziko o 18 %, mírná konzumace alkoholu o 11 %, zdravá strava o 6 %, pravidelná fyzická aktivita o 14 %, nekouření o 20 % a absence sedavého zaměstnání o 13 %.

Na základě toho, kolik faktorů zdravého životního stylu jedinec dodržoval, pak byl odborníky přiřazen do jedné ze tří skupin: nepříznivý, středně příznivý a příznivý životní styl.

Jedinci ve střední skupině měli asi o 41 % nižší pravděpodobnost, že se u nich rozvine deprese než ti, kteří byli ve skupině s nepříznivým životním stylem. U jedinců s příznivým životním stylem bylo riziko rozvoje deprese nižší dokonce o 57 %.

Tým poté zkoumal i DNA účastníků a každému přiřadil skóre genetického rizika. To bylo založena na počtu genetických variant, které daný jedinec nesl, o nichž se ví, že mají známou souvislost s rizikem deprese.

Zdroj: Pixabay

Zdravý životní styl snižuje riziko deprese více než genetické vlivy

Lidé s nejnižším skóre genetického rizika měli o 25 % nižší pravděpodobnost rozvoje deprese ve srovnání s těmi s nejvyšším skóre. Vliv genetiky na vznik deprese je tedy mnohem nižší než dopad životního stylu.

Ten je tak pro prevenci deprese klíčový bez ohledu na genetické riziko. Profesorka Barbara Sahakian z katedry psychiatrie na University od Cambridge k tomu říká: „Většinu zmiňovaných faktorů zdravého životního stylu máme pod kontrolou.

Je dobré vědět, že snaha o jejich zlepšení může mít pozitivní vliv i na duševní zdraví člověka.“.

Vědci šli ve své studii ještě dále, zkoumali snímky z magnetické rezonance (MRI) téměř 33 000 účastníků a našli řadu oblastí v mozku, jako je plášť (pallium), který pokrývá koncový mozek, thalamus, amygdala a hipokampus, u nichž došlo k nárůstu jejich objemu ve spojitosti se zdravým životním stylem.

Dále hledali markery v krvi, které by indikovaly problémy s imunitním systémem či metabolismem. Patří mezi ně například C-reaktivní protein, který je v těle produkován v reakci na stres, a triglyceridy, primární forma tuku, kterou tělo používá k ukládání energie na pozdější dobu.

Zdravý životní styl je důležitý pro fyzické i psychické zdraví

Z předchozích studií vyplývá například vazba mezi zvýšeným stresem a horší regulací hladiny cukru v krvi, což může vést ke zhoršení imunity a urychlit poškozování buněk v těle. Nedostatečná fyzická aktivita a nedostatek spánku zase mohou snížit schopnost těla reagovat účinně na stres.

Osamělost a nedostatek sociálních vazeb zvyšují riziko infekce, a tím i markery imunitní nedostatečnosti. Podle zjištění mezinárodního týmu vědci je jasná korelace mezi zdravým životním stylem a dobře fungující imunitou a metabolismem.

Naopak špatný životní styl zhoršuje naše imunitní reakce i fungování metabolismu, což zvyšuje riziko rozvoje deprese. Dr Christelle Langley, rovněž z katedry psychiatrie na University of Cambridge, podotýká:

„Zvykli jsme si myslet na zdravý životní styl jako na důležitý pro naše fyzické zdraví, ale ukazuje se, že je stejně důležitý i pro naše duševní zdraví, a to nejen pro správné fungování našeho mozku a kognici, ale také nepřímo podporou zdravějšího imunitního systému a lepšího metabolismu.“.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz