Domů     Historie
Vědci odhalili vůni balzámu používaného v Egyptě k mumifikaci
Zdroj: Pixabay

Egypťané věřili v posmrtný život. Uchylovali se proto k mumifikaci, která měla lidská těla uchovat v co nejlepší kondici pro život po životě, ta byla v Egyptě praktikována téměř 4000 let. Nyní se vědcům podařilo rozluštit, z čeho sestával balzám, použitý k mumifikaci Senetnay, kojné faraona Amenhotepa II..

Senetnay byla chůvou faraona Amenhotepa II., který byl egyptským faraonem 18. dynastie a vládl přibližně v letech 1425–1400 př. n.l., a zároveň manželkou Sennefera, starosty Théb. Jako takové se jí dostalo pocty, že byla pohřbena v Údolí králů, když roku 1450 př.

n. l. zemřela. Do její hrobky KV42 vstoupil roku 1900 britský archeolog Howard Carter (1874–1939), který se později proslavil objevem hrobky faraona Tutanchamona. Jelikož hrobka Senetnay neobsahovala žádné významné poklady, nijak Cartera nezaujala.

Tajemství balzamovačů odhaleno

Byly v ní však objeveny dvě kanopy, což jsou nádoby používané při mumifikaci k ukládání orgánů vyjmutých z těla. Nádoby s víčky ve tvaru lidských hlav, které sloužily k uchování plic a jater kojné faraona, byly součástí různých muzejních sbírek, až skončily v egyptské sbírce Muzea Augusta Kestnera v německém Hannoveru.

Nyní se vědci z katedry archeologie Institutu Maxe Plancka pro geoantropologii rozhodli pro analýzu jejich obsahu. Závěry studie zveřejnili v odborném žurnálu Scientific Reports koncem letošního srpna.

Barbara Huberová, vedoucí studie, vysvětluje, jaké metody byly k analýze vzorků využity: „Použili jsme tři varianty chromatografických a hmotnostně spektrometrických technik, které fungují tak, že rozkládají vzorky na jednotlivé molekuly.

Konkrétní látky mají různé sestavy molekul. Na základě těchto charakteristických sloučenin a jejich porovnání se známými referenčními materiály jsme identifikovali jednotlivé složky.“ Složení balzámů použitých ke konzervaci Senetnayiných orgánů se mírně lišilo, oba ale obsahovaly směs včelího vosku, rostlinného oleje, tuků, živice, kumarinu, který voní sladce jako čerstvě posečená louka, a dalších látek.

Cizokrajné ingredience

V nádobě, ve které byly uchovávány plíce kojné, byla navíc objevena sloučenina larixol, která připomíná modřínovou pryskyřici, a ještě další aromatická pryskyřice. Jednalo se buď o dammar, získávaný ze stromů rostoucích v Indii nebo Jihovýchodní Asii, případně o pryskyřici z keře označovaného jako řečík terebintový, který je hojně rozšířen ve Středomoří.

Každopádně ani jedna z těchto rostlin nebyla původním egyptským druhem. Aby je Egypťané získali, museli ve věnovat dálkovému obchodu.

Zdroj: WikiCommons by Djehouty

O tom, že byl dammar v Egyptě používán, se ví díky analýze balzámů z lokality Sakkára. Jejich stáří je datováno do prvního tisíciletí př. n. l. Pokud se přítomnost dammaru potvrdí i v případě kanop ze Senetnayiny hrobky, bude to znamenat, že starověcí Egypťané měli k této asijské pryskyřici přístup o téměř tisíciletí dříve, než se dosud předpokládalo.

Spolu s tím, že byla pohřbena v Údolí králů, vyhrazeném pro pohřby vladařů, svědčí využití drahých přísad při jejím balzamování o tom, jak významnou byla Senetnaya pro rodinu faraona Amenhotepa II.

Oživená vůně starověkého balzámu

Rozdílnost ve složení balzámů může být důkazem toho, že byly orgánově specifické. Avšak vzhledem ke skutečnosti, že vzorky jsou staré téměř 3500 let a během jejich skladovaní došlo pravděpodobně k četným degradačním procesům, nelze vyloučit ani možnost, že původně bylo jejich složení stejně, ale v čase došlo k jejich odlišným rozkladným procesům.

Ovlivnit to mohla i skutečnost, že balzámy nebyly důkladně promíchány či rovnoměrně rozloženy v nádobách.

A jakou měl balzám z kanopy uchovávající plíce vůni? Podle expertek na vůně, designérky parfémů Carole Calvezové a smyslové muzeoložky Sofie Collette Ehrichové, které se na jeho rekonstrukci podílely, voněl po borovici, vanilce (kyselina vanilová se totiž ve vysokých koncentracích nachází v mnoha rostlinách používaných tradiční medicínou) a dalších exotických rostlinách.

Přičichnout si k němu bude možné od října v dánském Moesgaardském muzeu, kde tvoří součást nové expozice: Egypt – posedlý životem.

Štítky:
reklama
Související články
Při výkopových pracích objevili pracovníci plynárenské společnosti v hlavním městě Peru Limě hned osm mumií, které pocházejí z doby před vznikem Incké říše, jež je pokládána za největší indiánskou říši amerického kontinentu. Patrně patřily ke kultuře zvané Ichma. Mezi mumiemi byli dva dospělí a šest dětí, podle archeologů se zřejmě v místě nálezu dříve rozprostíral […]
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz