Domů     Medicína
Střevní nepřítel jménem Crohnova choroba
Zdroj: Freepik

Onemocnění nesoucí jméno po americkém gastroenterologovi Burrillovi B. Crohnovi (1884–1983), bylo poprvé popsáno v roce 1932. O více než 90 let později získalo „nálepku“ jedné z nejčastějších zánětlivých střevních komplikací zahrnující průjem, úbytek hmotnosti a silné křeče v břišní krajině..

Z medicínského hlediska jsou však pro Crohnovu chorobu typické segmentální zánětlivé změny v tenkém nebo tlustém střevě, které jsou oddělené zdravými úseky. Pacienti s touto diagnózou žijí v jistém chronickém „vakuu“ ve kterém se střídají období exacerbace (nové vzplanutí choroby) a remise (stav, při kterém jsou projevy nemoci potlačeny).

Samotný zánětlivý proces přitom začíná ve sliznici, aby postupně zasáhl všechny vrstvy gastrointestinální stěny. To vede nejen k její destrukci a fibróze, ale také k tvorbě nepříjemných píštělí a striktur (abnormálních zúžení).

Nejčastěji se zánětlivé léze vyskytují v terminálním ileu a také v tlustém střevě. Proč se tak děje ale vědci stále nedokázali rozluštit. Většina z nich se přiklání k názoru, že jde o reakci na okolní prostředí či dlouhodobé užívání jistých léků. V případě žen bývá skloňován vliv hormonální antikoncepce.

Myšky výzkumnice

Výzkumný zápal však stále nepohasíná. Přijít závažnému chronickému onemocnění na kloub se rozhodli například vědci působící na Newyorské univerzitě, jejichž primárním cílem bylo prozkoumat vzájemné působení jednotlivých rizikových faktorů.

V hlavní roli? Pokusné myši vyšlechtěné tak, aby měly mutaci spojenou s Crohnovou chorobou. Důkladnému zkoumání ale byly podrobeny také kultivované lidské střevní buňky pacientů. V další fázi byli hlodavci vystaveni noroviru, který může u člověka vyvolat epidemickou akutní virovou gastroenteritidu, neboli zánět trávicí soustavy.

Buňky pod lupou

Výsledek? Cílené infikování laboratorních myšek vedlo k většímu riziku poškození „druhého mozku“ a zároveň ke ztrátě určitých buněk tenkého střeva.

Konkrétně se jednalo o Panethovy buňky, které nám v první linii pomáhají zajistit účinnou obranu proti infekci. To jen podpořilo domněnku, že jejich ztráta nebo dysfunkce může při vzniku choroby sehrávat důležitou roli.

Proteinová záhada?

V rámci studie došlo také k identifikaci proteinu API5 za jehož produkcí stojí některé T-lymfocyty. Právě on by mohl poskytovat ochranu před Crohnovou chorobou. Aby si vědci tuto hypotézu ověřili, vpravili protein do těla myší, které trpěly podobným onemocněním.

A po prozkoumání výsledků došli k závěru, že všichni léčení hlodavci experimentální léčbu přežili, zatímco z těch, kteří podobné štěstí neměli přežila pouze polovina. Zároveň se podařilo objevit důkaz, že jedinci trpící chronickým střevním onemocněním mívají nižší hladinu T-lymfocytů produkujících API5. K potvrzení získaných závěrů však bude podle nezávislých odborníků zapotřebí ještě dalších výzkumů.

Zázrak z kostní dřeně

Nová naděje na léčbu svitla také pracovníkům univerzity v Nottinghamu. Ti totiž přišli s terapií sestávající z transplantace krvetvorných kmenových buněk získaných z kostní dřeně nemocného. Ačkoli se „novinka“ momentálně nachází ve fázi experimentální, prvotní výsledky se ukázaly jako skutečně příznivé.

Při tomto druhu léčby pacient nejprve podstoupí chemoterapii, která zničí leukocyty bojující se střevními bakteriemi. Poté přichází na řadu transplantace kmenových buněk, ze kterých se následně vytvoří nové bílé krvinky.

„Nově vzniklé leukocyty mají jiné vlastnosti, než měly leukocyty původní. Rozdíl je zejména v produkci cytokinů, tedy proteinů, jež se na vzniku střevních zánětů podílejí. Aby nedošlo ke kontaktu pacienta s potlačenou imunitou s patogeny, tak celý léčebný proces probíhá ve sterilních podmínkách tak,“ popsal průběh léčby přednosta kliniky a primář gastroenterologie Klinického centra ISCARE, Milan Lukáš.

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz