Domů     Historie
Rtuť: Z tekutého stříbra tekutým pískem
Obraz Williama Hogartha zachycuje hlavní postavu umírající na syfilidu.

I na prvního čínského císaře jménem Čchin Š’-chuang-ti (259–210 př. n. l.) působil tekutý stříbřitý kov neodolatelně vábivě. Zhypnotizoval ho do té míry, že se nechal pohřbít do monstrózní hrobky (hory), kde řekami a vodopády protékala právě rtuť. .

Milé gesto vzhledem k tomu, že na otravu rtutí předčasně zemřel, jelikož ji považoval za elixír nesmrtelnosti. Alespoň ho v hrobce chránilo na 8000 hliněných panáků terakotové armády. Celý obří komplex byl prostoupený neobyčejně vysokou koncentrací rtuti.

Rtuť se v různých formách polykala, inhalovala a vtírala do kůže celá staletí. Po 2. světové válce postupně zmizela z lékařských předpisů, v některých zemích však stále přežívá – mimochodem většina z nás ji nosí ve stoličce ve formě zubní výplně.

Tvrdé vystřízlivění

Když se syfilis začal koncem 15. století roztahovat po Evropě, bylo třeba do boje povolat těžký kalibr. Pokud totiž zaklepal na dveře, byla samotná smrt vysvobozením – předcházelo jí znetvoření a šílenství.

„Noc s Venuší, zbytek života se rtutí,“ neříkalo se pro nic za nic. Z prvku se stal nejpoužívanější lék na chorobu nevěstinců. Jedovatého léku nebyl ušetřen téměř nikdo. Minerál kalomel s vysokým obsahem rtuti ještě na začátku 20. století rodiče vtíraly do bolavých dásní svých dětí, kterým rostly první zuby.

„Posílí dítě a uleví od střevních potíží dítěte každého věku,“ propagovala dobová reklama a přidala v té době lákavou vizi: „Udělá dítě tlusté jako prase.“.

Lincolnovo otrávené dvojče

Kalomel, bílý pudr bez zápachu, si ordinoval Napoleon Bonaparte (1769–1821) i Edgar Allan Poe (1809–1849). Rtutí se léčil také Abraham Lincoln (1809–1865).

Jeho pomocník si v 50. letech poznamenal: „Jako dycky měl bolehlav – užil Modré pilulky.“ Ještě než usedl do Bílého domu, bral Lincoln rtuťové tablety na bolesti hlavy a zácpu. Ohledně zácpy se mu jistě ulevilo – funguje totiž jako silné projímadlo.

Vedlejší účinky medikamentu z Lincolna ale učinily rozdvojenou osobnost. Začal trpět depresemi a návaly hněvu. Nespal, třásl se, měl problémy s chůzí. Měl přesně ty příznaky, které odpovídají otravě rtutí.

„Jsem teď nejzoufalejší člověk na světě,“ napsal Lincoln, „jak se mi zdá, musím buď zemřít, nebo se uzdravit. Zůstat tak, jak jsem, je nemožné.“.

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz