Domů     Historie
Rtuť: Z tekutého stříbra tekutým pískem
Obraz Williama Hogartha zachycuje hlavní postavu umírající na syfilidu.

I na prvního čínského císaře jménem Čchin Š’-chuang-ti (259–210 př. n. l.) působil tekutý stříbřitý kov neodolatelně vábivě. Zhypnotizoval ho do té míry, že se nechal pohřbít do monstrózní hrobky (hory), kde řekami a vodopády protékala právě rtuť. .

Milé gesto vzhledem k tomu, že na otravu rtutí předčasně zemřel, jelikož ji považoval za elixír nesmrtelnosti. Alespoň ho v hrobce chránilo na 8000 hliněných panáků terakotové armády. Celý obří komplex byl prostoupený neobyčejně vysokou koncentrací rtuti.

Rtuť se v různých formách polykala, inhalovala a vtírala do kůže celá staletí. Po 2. světové válce postupně zmizela z lékařských předpisů, v některých zemích však stále přežívá – mimochodem většina z nás ji nosí ve stoličce ve formě zubní výplně.

Tvrdé vystřízlivění

Když se syfilis začal koncem 15. století roztahovat po Evropě, bylo třeba do boje povolat těžký kalibr. Pokud totiž zaklepal na dveře, byla samotná smrt vysvobozením – předcházelo jí znetvoření a šílenství.

„Noc s Venuší, zbytek života se rtutí,“ neříkalo se pro nic za nic. Z prvku se stal nejpoužívanější lék na chorobu nevěstinců. Jedovatého léku nebyl ušetřen téměř nikdo. Minerál kalomel s vysokým obsahem rtuti ještě na začátku 20. století rodiče vtíraly do bolavých dásní svých dětí, kterým rostly první zuby.

„Posílí dítě a uleví od střevních potíží dítěte každého věku,“ propagovala dobová reklama a přidala v té době lákavou vizi: „Udělá dítě tlusté jako prase.“.

Lincolnovo otrávené dvojče

Kalomel, bílý pudr bez zápachu, si ordinoval Napoleon Bonaparte (1769–1821) i Edgar Allan Poe (1809–1849). Rtutí se léčil také Abraham Lincoln (1809–1865).

Jeho pomocník si v 50. letech poznamenal: „Jako dycky měl bolehlav – užil Modré pilulky.“ Ještě než usedl do Bílého domu, bral Lincoln rtuťové tablety na bolesti hlavy a zácpu. Ohledně zácpy se mu jistě ulevilo – funguje totiž jako silné projímadlo.

Vedlejší účinky medikamentu z Lincolna ale učinily rozdvojenou osobnost. Začal trpět depresemi a návaly hněvu. Nespal, třásl se, měl problémy s chůzí. Měl přesně ty příznaky, které odpovídají otravě rtutí.

„Jsem teď nejzoufalejší člověk na světě,“ napsal Lincoln, „jak se mi zdá, musím buď zemřít, nebo se uzdravit. Zůstat tak, jak jsem, je nemožné.“.

Související články
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz