Domů     Historie
Rtuť: Z tekutého stříbra tekutým pískem
Obraz Williama Hogartha zachycuje hlavní postavu umírající na syfilidu.

I na prvního čínského císaře jménem Čchin Š’-chuang-ti (259–210 př. n. l.) působil tekutý stříbřitý kov neodolatelně vábivě. Zhypnotizoval ho do té míry, že se nechal pohřbít do monstrózní hrobky (hory), kde řekami a vodopády protékala právě rtuť. .

Milé gesto vzhledem k tomu, že na otravu rtutí předčasně zemřel, jelikož ji považoval za elixír nesmrtelnosti. Alespoň ho v hrobce chránilo na 8000 hliněných panáků terakotové armády. Celý obří komplex byl prostoupený neobyčejně vysokou koncentrací rtuti.

Rtuť se v různých formách polykala, inhalovala a vtírala do kůže celá staletí. Po 2. světové válce postupně zmizela z lékařských předpisů, v některých zemích však stále přežívá – mimochodem většina z nás ji nosí ve stoličce ve formě zubní výplně.

Tvrdé vystřízlivění

Když se syfilis začal koncem 15. století roztahovat po Evropě, bylo třeba do boje povolat těžký kalibr. Pokud totiž zaklepal na dveře, byla samotná smrt vysvobozením – předcházelo jí znetvoření a šílenství.

„Noc s Venuší, zbytek života se rtutí,“ neříkalo se pro nic za nic. Z prvku se stal nejpoužívanější lék na chorobu nevěstinců. Jedovatého léku nebyl ušetřen téměř nikdo. Minerál kalomel s vysokým obsahem rtuti ještě na začátku 20. století rodiče vtíraly do bolavých dásní svých dětí, kterým rostly první zuby.

„Posílí dítě a uleví od střevních potíží dítěte každého věku,“ propagovala dobová reklama a přidala v té době lákavou vizi: „Udělá dítě tlusté jako prase.“.

Lincolnovo otrávené dvojče

Kalomel, bílý pudr bez zápachu, si ordinoval Napoleon Bonaparte (1769–1821) i Edgar Allan Poe (1809–1849). Rtutí se léčil také Abraham Lincoln (1809–1865).

Jeho pomocník si v 50. letech poznamenal: „Jako dycky měl bolehlav – užil Modré pilulky.“ Ještě než usedl do Bílého domu, bral Lincoln rtuťové tablety na bolesti hlavy a zácpu. Ohledně zácpy se mu jistě ulevilo – funguje totiž jako silné projímadlo.

Vedlejší účinky medikamentu z Lincolna ale učinily rozdvojenou osobnost. Začal trpět depresemi a návaly hněvu. Nespal, třásl se, měl problémy s chůzí. Měl přesně ty příznaky, které odpovídají otravě rtutí.

„Jsem teď nejzoufalejší člověk na světě,“ napsal Lincoln, „jak se mi zdá, musím buď zemřít, nebo se uzdravit. Zůstat tak, jak jsem, je nemožné.“.

reklama
Související články
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na základě vzorků nalezených v anglickém hrabství Devon. Tito prehistoričtí býložraví plazi se živili tvrdými a houževnatými rostlinami a stromy, jako jsou například kapradiny, jejichž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz