Domů     Historie
Rtuť: Z tekutého stříbra tekutým pískem
Obraz Williama Hogartha zachycuje hlavní postavu umírající na syfilidu.

I na prvního čínského císaře jménem Čchin Š’-chuang-ti (259–210 př. n. l.) působil tekutý stříbřitý kov neodolatelně vábivě. Zhypnotizoval ho do té míry, že se nechal pohřbít do monstrózní hrobky (hory), kde řekami a vodopády protékala právě rtuť. .

Milé gesto vzhledem k tomu, že na otravu rtutí předčasně zemřel, jelikož ji považoval za elixír nesmrtelnosti. Alespoň ho v hrobce chránilo na 8000 hliněných panáků terakotové armády. Celý obří komplex byl prostoupený neobyčejně vysokou koncentrací rtuti.

Rtuť se v různých formách polykala, inhalovala a vtírala do kůže celá staletí. Po 2. světové válce postupně zmizela z lékařských předpisů, v některých zemích však stále přežívá – mimochodem většina z nás ji nosí ve stoličce ve formě zubní výplně.

Tvrdé vystřízlivění

Když se syfilis začal koncem 15. století roztahovat po Evropě, bylo třeba do boje povolat těžký kalibr. Pokud totiž zaklepal na dveře, byla samotná smrt vysvobozením – předcházelo jí znetvoření a šílenství.

„Noc s Venuší, zbytek života se rtutí,“ neříkalo se pro nic za nic. Z prvku se stal nejpoužívanější lék na chorobu nevěstinců. Jedovatého léku nebyl ušetřen téměř nikdo. Minerál kalomel s vysokým obsahem rtuti ještě na začátku 20. století rodiče vtíraly do bolavých dásní svých dětí, kterým rostly první zuby.

„Posílí dítě a uleví od střevních potíží dítěte každého věku,“ propagovala dobová reklama a přidala v té době lákavou vizi: „Udělá dítě tlusté jako prase.“.

Lincolnovo otrávené dvojče

Kalomel, bílý pudr bez zápachu, si ordinoval Napoleon Bonaparte (1769–1821) i Edgar Allan Poe (1809–1849). Rtutí se léčil také Abraham Lincoln (1809–1865).

Jeho pomocník si v 50. letech poznamenal: „Jako dycky měl bolehlav – užil Modré pilulky.“ Ještě než usedl do Bílého domu, bral Lincoln rtuťové tablety na bolesti hlavy a zácpu. Ohledně zácpy se mu jistě ulevilo – funguje totiž jako silné projímadlo.

Vedlejší účinky medikamentu z Lincolna ale učinily rozdvojenou osobnost. Začal trpět depresemi a návaly hněvu. Nespal, třásl se, měl problémy s chůzí. Měl přesně ty příznaky, které odpovídají otravě rtutí.

„Jsem teď nejzoufalejší člověk na světě,“ napsal Lincoln, „jak se mi zdá, musím buď zemřít, nebo se uzdravit. Zůstat tak, jak jsem, je nemožné.“.

Související články
Každé dávné společenství mělo svoji mytologii, soubor příběhů, jež vysvětlovaly jevy, které nebyly tyto kultury schopny pochopit, a tak je připisovaly nadpřirozenu. Většinou se týkaly původu a smyslu života a vesmíru, případně meteorologických jevů. Zpravidla souvisely s vírou a morálkou a vystupovaly v nich bohové, hrdinové či postavy s nadlidskými schopnostmi. Ačkoliv je vnímáme spíše […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Z Afriky vyšlo hned několik migračních vln Homo sapiens, aby osídlily další kontinenty. Do Evropy se tito vydali před 50 000 lety. Narazili zde na neandertálce, se kterými se před 45 000 až 49 000 lety zkřížili. Ovšem z této vlny se vydělila malá skupina, která se později s neandertálci už nekřížila. Někteří z těchto […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
Historie Zajímavosti 27.12.2024
V 70. letech 20. století byly ve 20 metrů hluboké přírodní vápencové šachtě v hrabství Somerset v jihozápadní Anglii objeveny pozůstatky 37 lidí. Po jejich prozkoumání dospěli nyní vědci k jedinému závěru, a to, že doba bronzová, ze které fosilie pocházely, byla mnohem temnějším obdobím, než jsme se domnívali. Lidé se při páchání násilí příliš […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz