Domů     Medicína
Máme regeneraci našeho softwaru na dosah?
Zdroj: Freepik

Opravit poškozený mozek představuje největší medicínskou výzvu posledních dekád. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu však nedávno učinili první krůček k velké revoluci…

Skupina neurologů vedená Markem Tuszynskim totiž během svého výzkumu dospěla k závěru, že jakmile se mozkové buňky poškodí, vrací se zpět do embryonálního stavu.

Díky tomu však získávají schopnost znovu rozvíjet nová spojení, která ovšem za správných podmínek mohou přispět k rozvoji ztracených mozkových funkcí. „Ještě před 20 lety jsme považovali dospělý mozek za statický, plně rozvinutý a vlastně neměnný,“ reagoval na zjištění americký odborník.

Novým směrem…

„Pomocí neuvěřitelných nástrojů moderní neurovědy, molekulární genetiky, virologie a masivní výpočetní síly jsme poprvé dokázali identifikovat, jak se celá sada genů v mozkové buňce dospělých obnovuje, aby tak mozek regenerovala.

To nám dává základní vhled do toho, jak se dokáže mozek uzdravovat,“ dodal neurolog.

Byla to zejména práce profesora Freda Cage ze Salkova ústavu pro biologická studia v Kalifornii, která odbornému týmu vytyčila směr. Ukázala totiž, že nové mozkové buňky neustále vznikají v hipokampu i v tzv. subventrikulární zóně – a to po celý život.

…vstříc poznání

Tuszynskiho tým ale profesorův koncept posléze radikalizoval. Schopnost mozku opravit se anebo obnovovat totiž podle něj není omezená pouze na výše zmíněné oblasti. Jakmile se poškodí mozková buňka v dospělé mozkové kůře, vrátí se do méně zralého stavu. Ačkoli to na první dobrou nezní příliš přívětivě, je tomu přesně naopak.

I v tomto stadiu je totiž schopna znovu pěstovat axony, neboli výběžky nervových buněk s jejichž pomocí si neurony předávají informace. „Podle mého názoru je to nejdůležitější výsledek studie a pro mě je přímo šokující,“ popsal Tuszynski.

Pátrání pokračuje

Aby se však mohl mozek tímto způsobem uzdravit, je třeba mu zajistit vhodné prostředí. A právě to má být předmětem dalšího výzkumu. Vědci proto začali prostřednictvím myší a potkanů zkoumat, jak při poranění míchy takových podmínek v těle dosáhnout.

Pokud by se je totiž podařilo pochopit a následně popsat, s největší pravděpodobností by došlo k otevření dveří vedoucích k regeneraci nervových buněk i u lidí – a to nejen při onemocněních mozku ale i při léčbě poškozené míchy.

Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz