Domů     Medicína
Máme regeneraci našeho softwaru na dosah?
Zdroj: Freepik

Opravit poškozený mozek představuje největší medicínskou výzvu posledních dekád. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu však nedávno učinili první krůček k velké revoluci…

Skupina neurologů vedená Markem Tuszynskim totiž během svého výzkumu dospěla k závěru, že jakmile se mozkové buňky poškodí, vrací se zpět do embryonálního stavu.

Díky tomu však získávají schopnost znovu rozvíjet nová spojení, která ovšem za správných podmínek mohou přispět k rozvoji ztracených mozkových funkcí. „Ještě před 20 lety jsme považovali dospělý mozek za statický, plně rozvinutý a vlastně neměnný,“ reagoval na zjištění americký odborník.

Novým směrem…

„Pomocí neuvěřitelných nástrojů moderní neurovědy, molekulární genetiky, virologie a masivní výpočetní síly jsme poprvé dokázali identifikovat, jak se celá sada genů v mozkové buňce dospělých obnovuje, aby tak mozek regenerovala.

To nám dává základní vhled do toho, jak se dokáže mozek uzdravovat,“ dodal neurolog.

Byla to zejména práce profesora Freda Cage ze Salkova ústavu pro biologická studia v Kalifornii, která odbornému týmu vytyčila směr. Ukázala totiž, že nové mozkové buňky neustále vznikají v hipokampu i v tzv. subventrikulární zóně – a to po celý život.

…vstříc poznání

Tuszynskiho tým ale profesorův koncept posléze radikalizoval. Schopnost mozku opravit se anebo obnovovat totiž podle něj není omezená pouze na výše zmíněné oblasti. Jakmile se poškodí mozková buňka v dospělé mozkové kůře, vrátí se do méně zralého stavu. Ačkoli to na první dobrou nezní příliš přívětivě, je tomu přesně naopak.

I v tomto stadiu je totiž schopna znovu pěstovat axony, neboli výběžky nervových buněk s jejichž pomocí si neurony předávají informace. „Podle mého názoru je to nejdůležitější výsledek studie a pro mě je přímo šokující,“ popsal Tuszynski.

Pátrání pokračuje

Aby se však mohl mozek tímto způsobem uzdravit, je třeba mu zajistit vhodné prostředí. A právě to má být předmětem dalšího výzkumu. Vědci proto začali prostřednictvím myší a potkanů zkoumat, jak při poranění míchy takových podmínek v těle dosáhnout.

Pokud by se je totiž podařilo pochopit a následně popsat, s největší pravděpodobností by došlo k otevření dveří vedoucích k regeneraci nervových buněk i u lidí – a to nejen při onemocněních mozku ale i při léčbě poškozené míchy.

Související články
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz