Domů     Medicína
Český vědec vytvořil snadný test k odhalení rakoviny slinivky
Zdroj: Pixabay

Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem karcinomu. Její zákeřnost spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období. Kvůli pozdnímu odhalení této rakovině podlehne až 87 % postižených. Nyní však přišel český vědec s testem, který umožní nemoc odhalit z krve ještě v jejím raném stádiu..

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza v dutině břišní, nachází se mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, střeva a další orgány. Leží v blízkosti hlavních tepen a žil v břiše. Měří asi 15 centimetrů, má tvar listu, který tvoří tři postupně se zužující části – hlava, tělo a ocas.

Slinivka hraje důležitou roli v procesu trávení a metabolické přeměny. Produkuje pankreatické šťávy a enzymy pro rozkládání potravy ve střevech, a také důležité hormony, které pomáhají tělu využít energii získanou z potravy.

Rychlá rakovina

Rakovina slinivky patří mezi nejzhoubnější nádory zažívacího ústrojí, po nádoru tlustého střeva je druhým nejčastějším nádorem. Mívá rychlý průběh, častěji se vykytuje u mužů. Průměrný věk diagnózy je 71 let u mužů a 75 let u žen, u mladých lidí je vzácnější.

Přes veškeré pokroky moderní medicíny je prognóza rakoviny slinivky velmi špatná, průměrná doba přežití od stanovení diagnózy je jen 8 měsíců. Až 90 % nádorů je totiž odhaleno až v pokročilém stádiu, tedy s velmi omezenými možnostmi léčby.

Je to z toho důvodu, že karcinom pankreatu nemá v raných stádiích takřka žádné či velmi nespecifické příznaky. Mnohdy je navíc nádor skryt za okolními orgány, takže není pro lékaře snadno viditelný. Tvorba drobných metastáz, přitom následuje rychle po vytvoření primárního nádoru, proto lékaři často nemoc odhalí pozdě, až když je doprovázena příznaky, mezi které patří zejména ztráta hmotnosti, bolesti žaludku a zad, zvracení, nechutenství, slabost, mastné průjmovité stolice a tmavá moč, zvýšená hladina cukru v krvi (může se až vyvinout diabetes), zežloutnutí kůže a spojivek, svědění těla či záněty žil.

Zdroj: Wiki Commons

Naděje na včasnou diagnózu

Jen loni přitom bylo u nás diagnostikováno 2 400 nových případů, z nichž 2 100 přišlo o život, což je 87 % z celkového počtu. Nyní by ale mohlo dojít k pozitivní změně. Vědecký tým profesora Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice přišel s revoluční screeningovou metodou, která by měla rakovinu slinivky břišní odhalit včas.

Lipidomický test LDPC je založen na patentově chráněné metodice LIPIDICA, vyvinuté Univerzitou Pardubice, která odhaluje rozdíl v koncentraci až 150 lipidů (tuků) u osob zdravých a osob nemocných.

Po odebrání vzorku žilní krve je změřena koncentrace jednotlivých lipidů v krevním séru. Ty dohromady vytvářejí tak zvaný lipidový profil. Lipidové profily jsou následně srovnávány pomocí vícerozměrné statistické analýzy s hodnotami u zdravé populace, z čehož vzejde výsledek testu.

Profesor Holčapek vysvětluje: „Lipidomický test je neinvazivní a mohl by pomoci k zavedení screeningového programu. Ten by diagnostiku karcinomu slinivky břišní posunul směrem k včasnějšímu stadiu, kdy je větší šance úspěšné léčby a prodloužení života pacientů.“.

Co prozradí lipidy?

Vzhledem k tomu, že změny koncentrací sledovaných molekul lipidů v krvi mají podobný profil i pro další typu nádorů, plánují čeští vědci rozšíření metody LIPIDICA, aby bylo možné ji uplatnit i u dalších druhů rakoviny.

Profesor Holčapek k tomu říká: „To by mohlo v budoucnu znamenat, že lékaři využijí jeden testovací postup pro zjištění několika druhů rakoviny.“ Jejich úspěch by tak mohl snížit počty zemřelých nejen na rakovinu slinivky, ale i na jiné druhy rakoviny.

Více se dočtete v časopise Svět na dlani číslo 5, který vyšel 14.8.2023

Štítky:
Související články
Medicína Zajímavosti 11.12.2024
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz