Domů     Medicína
Český vědec vytvořil snadný test k odhalení rakoviny slinivky
Zdroj: Pixabay

Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem karcinomu. Její zákeřnost spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období. Kvůli pozdnímu odhalení této rakovině podlehne až 87 % postižených. Nyní však přišel český vědec s testem, který umožní nemoc odhalit z krve ještě v jejím raném stádiu..

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza v dutině břišní, nachází se mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, střeva a další orgány. Leží v blízkosti hlavních tepen a žil v břiše. Měří asi 15 centimetrů, má tvar listu, který tvoří tři postupně se zužující části – hlava, tělo a ocas.

Slinivka hraje důležitou roli v procesu trávení a metabolické přeměny. Produkuje pankreatické šťávy a enzymy pro rozkládání potravy ve střevech, a také důležité hormony, které pomáhají tělu využít energii získanou z potravy.

Rychlá rakovina

Rakovina slinivky patří mezi nejzhoubnější nádory zažívacího ústrojí, po nádoru tlustého střeva je druhým nejčastějším nádorem. Mívá rychlý průběh, častěji se vykytuje u mužů. Průměrný věk diagnózy je 71 let u mužů a 75 let u žen, u mladých lidí je vzácnější.

Přes veškeré pokroky moderní medicíny je prognóza rakoviny slinivky velmi špatná, průměrná doba přežití od stanovení diagnózy je jen 8 měsíců. Až 90 % nádorů je totiž odhaleno až v pokročilém stádiu, tedy s velmi omezenými možnostmi léčby.

Je to z toho důvodu, že karcinom pankreatu nemá v raných stádiích takřka žádné či velmi nespecifické příznaky. Mnohdy je navíc nádor skryt za okolními orgány, takže není pro lékaře snadno viditelný. Tvorba drobných metastáz, přitom následuje rychle po vytvoření primárního nádoru, proto lékaři často nemoc odhalí pozdě, až když je doprovázena příznaky, mezi které patří zejména ztráta hmotnosti, bolesti žaludku a zad, zvracení, nechutenství, slabost, mastné průjmovité stolice a tmavá moč, zvýšená hladina cukru v krvi (může se až vyvinout diabetes), zežloutnutí kůže a spojivek, svědění těla či záněty žil.

Zdroj: Wiki Commons

Naděje na včasnou diagnózu

Jen loni přitom bylo u nás diagnostikováno 2 400 nových případů, z nichž 2 100 přišlo o život, což je 87 % z celkového počtu. Nyní by ale mohlo dojít k pozitivní změně. Vědecký tým profesora Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice přišel s revoluční screeningovou metodou, která by měla rakovinu slinivky břišní odhalit včas.

Lipidomický test LDPC je založen na patentově chráněné metodice LIPIDICA, vyvinuté Univerzitou Pardubice, která odhaluje rozdíl v koncentraci až 150 lipidů (tuků) u osob zdravých a osob nemocných.

Po odebrání vzorku žilní krve je změřena koncentrace jednotlivých lipidů v krevním séru. Ty dohromady vytvářejí tak zvaný lipidový profil. Lipidové profily jsou následně srovnávány pomocí vícerozměrné statistické analýzy s hodnotami u zdravé populace, z čehož vzejde výsledek testu.

Profesor Holčapek vysvětluje: „Lipidomický test je neinvazivní a mohl by pomoci k zavedení screeningového programu. Ten by diagnostiku karcinomu slinivky břišní posunul směrem k včasnějšímu stadiu, kdy je větší šance úspěšné léčby a prodloužení života pacientů.“.

Co prozradí lipidy?

Vzhledem k tomu, že změny koncentrací sledovaných molekul lipidů v krvi mají podobný profil i pro další typu nádorů, plánují čeští vědci rozšíření metody LIPIDICA, aby bylo možné ji uplatnit i u dalších druhů rakoviny.

Profesor Holčapek k tomu říká: „To by mohlo v budoucnu znamenat, že lékaři využijí jeden testovací postup pro zjištění několika druhů rakoviny.“ Jejich úspěch by tak mohl snížit počty zemřelých nejen na rakovinu slinivky, ale i na jiné druhy rakoviny.

Více se dočtete v časopise Svět na dlani číslo 5, který vyšel 14.8.2023

Štítky:
Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz