Domů     Historie
Spondylochirurgie: „Páteř, ta těžký život má…“
Zdroj: Freepik

Bolesti zad sužují člověka od počátku věků, efektivní léčebné postupy proto medicína zdokonaluje již tisíce let. Výsledkem jsou „dokonalé“ implantáty či miniinvazivní řezy.

1865

Zatímco ve starověku vnímali skoliózu jako deformaci, k jejíž nápravě byly využívány mnohdy drastické způsoby – například přivazování k tyčím či bolestivé natahování, v 19. století se francouzský lékař Jules Rene Guerin (1801–1886) poprvé rozhodl využít sílu chirurgie.

Ve snaze zmírnit viditelnou posturální odchylku připomínající písmeno „S“, přerušil některým pacientům svaly a šlachy, což však namísto úlevy vedlo k nesnesitelným bolestem a děsivým následkům. I přesto se Guerin svým postupem zapsal do dějin, a to jako hlavní aktér v nejslavnějším ortopedickém soudním sporu.

Teprve vynález rentgenu v roce 1895 lékařům umožnil lidskou oporu spatřit v celé její kráse a zároveň přesně vyhodnotit jak moc je skoliózou vlastně ovlivněna.

1950

V polovině minulého století byly operace páteře již poměrně běžným zákrokem, k indikaci ale docházelo pouze v případě, že jejich bolest nemohla být zmírněna jinými prostředky. Zákroky byly prováděny předním vstupem, pomocí velkého řezu v oblasti břicha.

V rámci této metody bylo nutné porušit mnoho svalů, ale také část střev, aby lékaři získali co největší operační prostor. Tento způsob nejenže nahrával vzniku komplikací, ale značně prodlužoval i dobu zotavení.

Nejznámějším pacientem dané epochy se stal budoucí prezident USA, John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), kterému byla operace doporučena po bolestivém fotbalovém zranění. Nepříjemné pocity ho však sužovaly nadále, navíc byl nucen nosit zádovou ortézu či se v soukromí opírat o berle.

Zdroj: Wikimedia Commons

2002

Počátek nového milénia se stal zlomovým pro Karvinskou hornickou nemocnici, kde 9. července provedl zakladatel české spondylochirurgie prof. MUDr. Otto Vlach, DrSc. (1932–2018) historicky první operaci skoliózy páteře.

Jednalo se o zákrok též vedený předním vstupem, při kterém bylo 63leté pacientce sešroubováno pět obratlů. Ještě v tomtéž roce zde lékaři provedli 57 operací páteře, o rok později šlo již o 254 zákroků.

„V současné době už přední výkony neděláme. Operace s přístupem k páteři přes břišní nebo hrudní dutinu byly náročnými výkony jak časově, tak technicky, protože vyžadovaly přítomnost břišního, případně hrudního chirurga,“ uvedl o 20 let později MUDr. David Buzek, primář Centra nemocí páteře a pohybového aparátu.

Buzek je také jediným lékařem na Moravě, který se může pochlubit atestací z oboru spondylochirurgie.

2020

V pátek 11. prosince provedli lékaři z Fakultní nemocnice v Brně vůbec první operaci dětské skoliózy pomocí nového systému Ennovate. Pacientce ve věku 15 let byl v rekordním čase 4,5 hodiny voperován systém implantátů, za jehož vývojem stojí německá společností B. Braun.

V rámci zákroku lékaři nejprve odhalili jednotlivé zadní části obratlů, postupně do nich po obou stranách zavedli šrouby, přičemž následovalo připevnění tyčí, s jejichž pomocí zakřivení páteře narovnali.

Finále představovalo obložení operovaných úseků kostěnými štěpy, které lékaři získali z uvolněných částí operovaných obratlů. Tento proces způsobí, že daný úsek páteře sroste a nebude v budoucnosti pohyblivý.

„Pacient tuto nepohyblivost při běžném pohybu nepozná. Právě díky Ennovate bylo možné operovat pouze minimální úsek páteře. Operace je s ním pro operatéry pohodlnější a pro pacienta je bezpečnější,“ uvedl zástupce společnosti B. Braun, Alan Munteanu.

Zdroj: Freepik

2022

K jednomu z nejpřevratnějších objevů v oboru spondylochirurgie došlo pod švýcarskou vlajkou, konkrétně ve městě Lausanne. Právě zde se v únoru loňského roku podařilo vůbec poprvé postavit na nohy pacienty s plně přerušenou míchou.

Stalo se tak za pomoci speciálních implantátů, které díky vysílaným signálům propojují přerušené spojení mezi ochrnutými končetinami a mozkem. „Dříve se tyto elektrody používaly k léčbě bolesti. Teď jsme ale vyvinuli implantáty, které jsou delší a širší.

To nám umožňuje dosáhnout na všechny motorické nervy v nohách a pánevních svalech,“ popsal novinku francouzský neurolog Grégoire Courtine (*1975) ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne.

Přirozené pohyby jsou řízeny na dálku pomocí umělé inteligence, samotný software si uživatelé mohou stáhnout do svého chytrého telefonu.

Související články
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz