Domů     Příroda
Nezkrocená velká jezera, největší sladkovodní soustavy na světě přímo fascinují
Martin Macourek 4.7.2023

Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července.

Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky tvoří fascinující soustavu, jež formuje život nejen ve chladných vodách, ale v i jejich okolí.

Vznik tohoto jedinečného povodí na americko-kanadské hranici je spjat s působením ledovce, který před dvěma miliony lety ustupoval na sever. Masa zmrzlé vody za sebou zanechala v podstatě pět sladkovodních vnitrozemských moří, jež vytvářejí samostatný ekosystém nezávislý na okolním podnebí, který je však z globálního hlediska životně důležitý.

Vydejte se prozkoumat Velká jezera, poznejte jejich význam, historii, faunu a floru v unikátní dokumentární sérii.

Dvě století pro jednu kapku vody

Série začíná epizodou s podtitulem Zdroj moře. Zjistíte v ní, že jedné kapce vody může trvat i 200 let, než se dostane od břehů Hořejšího jezera skrze celou soustavu až do Atlantského oceánu. Na této čtyři tisíce kilometrů dlouhé pouti míjí miliony živočichů a rostlin.

Uvidíte zvláštní symbiózu bobrů a vlků, kteří sdílí společnou niku. Budete sledovat vědce, kteří se snaží potlačit expanzi invazivních druhů ryb. Dojde však i na lidské výtvory v podobě nesčetných vraků. Třešničkou na dortu první epizody bude i průzkum unikátních podvodních jeskyní.

Arktická zima

Zima na jezerech přichází rychle a drsně. O tom se přesvědčíte ve druhé epizodě. Z letních teplot, které dosahují i čtyřiceti stupňů Celsia, se na přelomu podzimu a zimy klima mění a připomíná dobu ledovou, která kdysi zasáhla tuto oblast.

Kruté lednové a únorové teploty dosahují opačných extrémů a výjimkou nejsou ani čtyřicetistupňové mrazy. Takové podmínky donutily místní obyvatele adaptovat se na zdejší výkyvy. A nemyslíme jimi jen lidi ale i zvěř.

Uvidíte tak létající veverky svítící ve tmě, vychytralé havrany, kteří dokáží přelstít při honbě za potravou i vlky a také černé medvědy baribaly dokonale kontrastující s bílou sněhovou pokrývkou.

Zázraky i záhady

V závěrečném díle se z hibernace začnou probouzet úchvatní savci. Je jaro a příroda u jezer se divoce proměňuje.

Teplotní výkyvy, ale i nepředvídatelné meteorologické jevy, si u „vnitrozemských moří“ s přírodou a živočichy pohrávají jako kočka s myší. Jenže křehký ekosystém nečelí jen důsledkům globálního oteplování, ale i nemilosrdným invazivním druhům v čele s člověkem.

Dozvíte se, proč a jak je třeba chránit tento region a jeho divokou přírodu. Na jeho zachování nezávisí jen osud místních druhů, ale i dalších miliónů obyvatel, kteří žijí ve velkoměstech na březích jezer.

Dokumentární série Nezkrocená Velká jezera je unikátním a vůbec prvním projektem, který se zaměřuje výlučně na tuto oblast. Neopomíjí žádný detail a byla by škoda jej nesledovat. První část uvidíte na Viasat Nature už 5. července 2023 od 20 hodin.

reklama
Související články
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Klimatická proměna však má i jiné, skrytější důsledky. Zahřívání planety totiž může poškodit i budovy, mosty, dopravní systémy a další infrastrukturu. Neohřívá se totiž jen atmosféra […]
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Tato unikátní zkamenělina, trojrozměrně zachovaná v tzv. rokycanské kuličce, byla nalezena před více než sto lety. Svá tajemství vydala ale až nyní, díky použití nejmodernější zobrazovací metody za pomoci synchrotronu. […]
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie, neurologické onemocnění mozku. Vědci však dlouhou dobu marně pátrali po tom, co ji způsobilo. Když viníka našli, ukázalo se, že by mohl být přínosem pro lidský boj s […]
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz