Domů     Příroda
Nezkrocená velká jezera, největší sladkovodní soustavy na světě přímo fascinují
Martin Macourek 4.7.2023

Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července.

Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky tvoří fascinující soustavu, jež formuje život nejen ve chladných vodách, ale v i jejich okolí.

Vznik tohoto jedinečného povodí na americko-kanadské hranici je spjat s působením ledovce, který před dvěma miliony lety ustupoval na sever. Masa zmrzlé vody za sebou zanechala v podstatě pět sladkovodních vnitrozemských moří, jež vytvářejí samostatný ekosystém nezávislý na okolním podnebí, který je však z globálního hlediska životně důležitý.

Vydejte se prozkoumat Velká jezera, poznejte jejich význam, historii, faunu a floru v unikátní dokumentární sérii.

Dvě století pro jednu kapku vody

Série začíná epizodou s podtitulem Zdroj moře. Zjistíte v ní, že jedné kapce vody může trvat i 200 let, než se dostane od břehů Hořejšího jezera skrze celou soustavu až do Atlantského oceánu. Na této čtyři tisíce kilometrů dlouhé pouti míjí miliony živočichů a rostlin.

Uvidíte zvláštní symbiózu bobrů a vlků, kteří sdílí společnou niku. Budete sledovat vědce, kteří se snaží potlačit expanzi invazivních druhů ryb. Dojde však i na lidské výtvory v podobě nesčetných vraků. Třešničkou na dortu první epizody bude i průzkum unikátních podvodních jeskyní.

Arktická zima

Zima na jezerech přichází rychle a drsně. O tom se přesvědčíte ve druhé epizodě. Z letních teplot, které dosahují i čtyřiceti stupňů Celsia, se na přelomu podzimu a zimy klima mění a připomíná dobu ledovou, která kdysi zasáhla tuto oblast.

Kruté lednové a únorové teploty dosahují opačných extrémů a výjimkou nejsou ani čtyřicetistupňové mrazy. Takové podmínky donutily místní obyvatele adaptovat se na zdejší výkyvy. A nemyslíme jimi jen lidi ale i zvěř.

Uvidíte tak létající veverky svítící ve tmě, vychytralé havrany, kteří dokáží přelstít při honbě za potravou i vlky a také černé medvědy baribaly dokonale kontrastující s bílou sněhovou pokrývkou.

Zázraky i záhady

V závěrečném díle se z hibernace začnou probouzet úchvatní savci. Je jaro a příroda u jezer se divoce proměňuje.

Teplotní výkyvy, ale i nepředvídatelné meteorologické jevy, si u „vnitrozemských moří“ s přírodou a živočichy pohrávají jako kočka s myší. Jenže křehký ekosystém nečelí jen důsledkům globálního oteplování, ale i nemilosrdným invazivním druhům v čele s člověkem.

Dozvíte se, proč a jak je třeba chránit tento region a jeho divokou přírodu. Na jeho zachování nezávisí jen osud místních druhů, ale i dalších miliónů obyvatel, kteří žijí ve velkoměstech na březích jezer.

Dokumentární série Nezkrocená Velká jezera je unikátním a vůbec prvním projektem, který se zaměřuje výlučně na tuto oblast. Neopomíjí žádný detail a byla by škoda jej nesledovat. První část uvidíte na Viasat Nature už 5. července 2023 od 20 hodin.

Související články
Při pozorování orangutana sumaterského dospěli vědci k překvapivému odhalení. Šikovný primát si totiž sám dokázal vyléčit velké zranění na tváři s pomocí rostlinné pasty. Je to nejspíš vůbec poprvé, kdy se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o své zranění s pomocí rostliny. „Jsou to naši nejbližší příbuzní a to opět ukazuje podobnosti, které […]
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz