Domů     Příroda
Nezkrocená velká jezera, největší sladkovodní soustavy na světě přímo fascinují
Martin Macourek 4.7.2023

Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července.

Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky tvoří fascinující soustavu, jež formuje život nejen ve chladných vodách, ale v i jejich okolí.

Vznik tohoto jedinečného povodí na americko-kanadské hranici je spjat s působením ledovce, který před dvěma miliony lety ustupoval na sever. Masa zmrzlé vody za sebou zanechala v podstatě pět sladkovodních vnitrozemských moří, jež vytvářejí samostatný ekosystém nezávislý na okolním podnebí, který je však z globálního hlediska životně důležitý.

Vydejte se prozkoumat Velká jezera, poznejte jejich význam, historii, faunu a floru v unikátní dokumentární sérii.

Dvě století pro jednu kapku vody

Série začíná epizodou s podtitulem Zdroj moře. Zjistíte v ní, že jedné kapce vody může trvat i 200 let, než se dostane od břehů Hořejšího jezera skrze celou soustavu až do Atlantského oceánu. Na této čtyři tisíce kilometrů dlouhé pouti míjí miliony živočichů a rostlin.

Uvidíte zvláštní symbiózu bobrů a vlků, kteří sdílí společnou niku. Budete sledovat vědce, kteří se snaží potlačit expanzi invazivních druhů ryb. Dojde však i na lidské výtvory v podobě nesčetných vraků. Třešničkou na dortu první epizody bude i průzkum unikátních podvodních jeskyní.

Arktická zima

Zima na jezerech přichází rychle a drsně. O tom se přesvědčíte ve druhé epizodě. Z letních teplot, které dosahují i čtyřiceti stupňů Celsia, se na přelomu podzimu a zimy klima mění a připomíná dobu ledovou, která kdysi zasáhla tuto oblast.

Kruté lednové a únorové teploty dosahují opačných extrémů a výjimkou nejsou ani čtyřicetistupňové mrazy. Takové podmínky donutily místní obyvatele adaptovat se na zdejší výkyvy. A nemyslíme jimi jen lidi ale i zvěř.

Uvidíte tak létající veverky svítící ve tmě, vychytralé havrany, kteří dokáží přelstít při honbě za potravou i vlky a také černé medvědy baribaly dokonale kontrastující s bílou sněhovou pokrývkou.

Zázraky i záhady

V závěrečném díle se z hibernace začnou probouzet úchvatní savci. Je jaro a příroda u jezer se divoce proměňuje.

Teplotní výkyvy, ale i nepředvídatelné meteorologické jevy, si u „vnitrozemských moří“ s přírodou a živočichy pohrávají jako kočka s myší. Jenže křehký ekosystém nečelí jen důsledkům globálního oteplování, ale i nemilosrdným invazivním druhům v čele s člověkem.

Dozvíte se, proč a jak je třeba chránit tento region a jeho divokou přírodu. Na jeho zachování nezávisí jen osud místních druhů, ale i dalších miliónů obyvatel, kteří žijí ve velkoměstech na březích jezer.

Dokumentární série Nezkrocená Velká jezera je unikátním a vůbec prvním projektem, který se zaměřuje výlučně na tuto oblast. Neopomíjí žádný detail a byla by škoda jej nesledovat. První část uvidíte na Viasat Nature už 5. července 2023 od 20 hodin.

Související články
Zima a mráz představují pro většinu volně žijících zvířat výzvu. K přečkání této drsné části roku volí každé z nich zpravidla jednu ze tří základních strategii přežití, případně jejich kombinaci, která mu pomůže se s nástrahami plynoucími z chladu vypořádat. Změna klimatu nutí zvířata k příklonu ke té strategii, která je vzhledem ke změněným podmínkách, […]
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christensena, byl poprvé zaznamenán již před dvěma desetiletími v okolí města Newcastle. Atrax christenseni, známý také pod přezdívkou „Big Boy“ (Velký chlapec), dosahuje délky těla až 9 centimetrů, […]
Objevy Příroda 16.1.2025
Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při podrobnější laboratorní analýze vědkyně odhalila, že se nejedná o mech, ale o dosud neznámou, mnohobuněčnou zelenou řasu. Pojmenovala ji Draparnaldia erecta a záhy rozpoznala její potenciál stát se mimořádně zajímavým výzkumným objektem pro […]
Málokterého tvora obdařila příroda tolika zvláštnostmi. Je to savec, ale jeho mláďata se klubou z vajec. Pod vodou se řídí elektrickým smyslem jako některé ryby a ve tmě světélkuje. A to zdaleka není vše. Co je vlastně ten ptakopysk zač, zajímalo obyvatele Austrálie stejně jako Evropy, kam začali mořeplavci na konci 18. století přivážet první exempláře. […]
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují odolnost. A tak si vědci do boje s nimi přizvali silnější zbraň, genetické inženýrství. Svoji pozornost vědci zaměřili na komára tropického, jemuž se pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz