Domů     Architektura
Příměstský park Soutok přejde do další fáze: Vznikne studie
Jan Zelenka 29.6.2023

Mezinárodní tým složený ze zástupců architektonických ateliérů NORMA (Česko), EMF (Katalánsko/Španělsko) a PARETO (Francie), který zvítězil v urbanisticko-krajinářské soutěži na přeměnu území u soutoku Berounky s Vltavou, se teď pustí do přípravy studie celého území s rozlohou přesahující 1200 hektarů..

Mezinárodní tým tří architektonických studií spolupracoval na vítězném návrhu příměstského parku Soutok půl roku, vytvořilo jej více než 20 lidí. Vedle architektů se do práce zapojili také ekolog, hydrologové, právníci nebo grafická designérka a umělkyně.

„Na mezinárodní spojení jsme vsadili z toho důvodu, že podobný park v Česku ani celé střední Evropě nenajdete. Do týmu jsme zapojili odborníky na krajinářství a urbanismus z Katalánska a Francie, kde už podobné parky fungují,“ říká Ing. arch.

Jana Moravcová, lídryně celého mezinárodního týmu a zároveň vedoucí pražského ateliéru NORMA architekti. Soutěž vyhlásilo hlavní město prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR).

Během května ateliér NORMA Architekti prezentoval vítězný návrh v městských částech Radotín, Zbraslav a Lipence, kterých se záměr přeměny území dotýká největší měrou. Participační setkání probíhala nejdříve s majiteli pozemků, zástupci radnic a dalšími zainteresovanými stakeholdery.

Následovaly prezentace pro veřejnost. „Všechny akce byly hodně interaktivní. Než se pustíme do práce na studii území na soutoku, chtěli jsme znát názory a požadavky všech dotčených lidí a institucí. V navazující studii se je budeme snažit co nejlépe zohlednit,“ vysvětlují autoři.

Podrobná studie území naváže na formu navrženou pro mezinárodní soutěž příměstského parku Soutok. Bude obsahovat také rámcový plán – tak zvaný „guideplán“ – který bude návodem, jak celé území dále rozvíjet v příštích letech.

Součástí práce bude i stanovení ekologických standardů pro další rozvoj území na veřejných i soukromých pozemcích.

Rozhlehlé příměstské parky zřizuje kvůli probíhající klimatické změně stále více evropských velkoměst a jsou zastřešeny organizací Europark, ke které se pražský park Soutok rovněž chce připojit. Pražský metropolitní park se nachází v záplavové oblasti, hlavní město Praha jí chce vrátit původní přírodní ráz.

Stěžejní roli v celé lokalitě hraje řeka Berounka se svým jedinečným, člověkem nepříliš narušeným, charakterem. Park má také Praze umožnit lépe čelit první povodňové vlně.

Příměstský park Soutok by měl občanům hlavního města zajistit nejen lepší životní podmínky, ale také jim nabídnout atraktivní prostor pro trávení volného času. Kromě vycházkových tras pro pěší má území protknout síť cyklostezek, vzniknou zde místa vhodná ke koupání, zázemí pro komunitní akce i školní vzdělávání.

Každá z dotčených městských částí a obcí získá svůj vstupní bod, který se stane vlastním jedinečným parkem pro každodenní rekreaci.

Související články
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy architektova ruka navrhla. Stavba opery v Sydney je vskutku netradiční. Může připomínat gigantickou mušli, lasturu, škebli, milující se želvy nebo třeba kotvící plachetnici. Záleží […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
Petra není jen dívčí jméno, které nosí mnohé půvabné ženy. Když archeolog slyší pojem Petra, okamžitě si vybaví skalní město nacházející se v Jordánsku. Mistrné dílo, před kterým se tají dech, a na které může být hrdá celá lidská civilizace, před 2000 lety vytesali do růžového pískovce kočovní Nabatejci. Jordánské království je jen o málo […]
Ven z měst! Za levnějšími pozemky a klidem přírody, do vlastních domků… V tomto duchu se nese trend bydlení v posledních desetiletích. Ale tento styl života nemusí být nutně ideální pro psychickou pohodu ani pro životní prostředí. V čem je háček a proč může být někdy lepší bydlet ve městě? Lidé v městském prostředí podle […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz