Domů     Objevy
Small talk z říše rostlin: „Haló, hlásím stres!“
Zdroj: Freepik

Neřeknou si víc než pár „slov“. I přesto dokážou komunikovat mnohdy efektivněji než člověk. A to zejména ve chvílích, kdy pociťují stres, jsou zraněné anebo se snaží přilákat opylovače..

Vědeckou optikou platí, že ve chvíli, kdy jste si vychutnávali vůni čerstvě posečené trávy, nevědomky jste komunikovali s rostlinou. Jak je to možné? Ačkoli člověk okolní flóru přirozeně neslyší, dokáže velice dobře vycítit její poselství.

Když je tedy tráva čerstvě posečená, uvolňuje plynné chemické látky – což je v jejím „slovníku“ vnímáno jako voňavý nouzový signál. Podobně silné aroma, ale uvolňuje i v okamžiku, kdy je požírána housenkami.

A ostatní brouci, kteří jako by reagovali na její SOS volání, posléze tyto malé škůdce loví. Jednoduché a efektivní, že?

Špička ledovce

Nejnovější studie z března letošního roku se na tuto problematiku rozhodla podívat blíže. Dospěla k závěru, že mnoho různých druhů rostlin vydává ultrazvukové vlny, kterými si sdělují stres. Podle expertů se jedná o důkaz toho, jak rostliny „komunikují“ se všemi ve svém okolí – od člověka, přes predátory po opylovače.

Pochopení toho, jak spolu okolní flóra komunikuje, by mohlo lidstvu pomoci nejen zvýšit rozlohu orné půdy, ale také usnadnit přizpůsobení se změnám klimatu. „Myslím, že vidíme, že složitost komunikace je u rostlin stejně velká jako u zvířat.

V tomto oboru se navíc můžeme ještě mnoho naučit, jelikož nyní se dotýkáme pouze špičky ledovce,“ popsala mikrobioložka a programová ředitelka Národní vědecké nadace (NSF) Mamta Rawatová.

Účelová komunikace

A jak že zkoumaný systém vlastně funguje? Aby rostlina mohla interagovat s okolím, je zapotřebí, aby komunikovala nejen s kořeny, ale zároveň i se stonky, listy, květy a plody. Profesor botaniky na Wisconsinské univerzitě v Madisonu, Simon Gilroy, popisuje celý proces následovně… Namísto toho, aby se jednotlivé signály pohybovaly nervovým systémem, jako je tomu u člověka, u rostlin tento proces připomíná potrubní rozvody.

Listy detekují predátory nebo změny světla a okolní zvuky, úkolem kořenů je monitorovat situaci pod zemí – například problémy s živinami, nedostatkem vláhy anebo s predátory, kteří se vyskytují pod vrstvou zeminy.

Kořeny mohou dále detekovat sucho a následně „vzkázat“ listům, aby omezily transpiraci a šetřily vodou.

Sdílení pocitů

Výměnu informací pozorovali vědci s pomocí elektrod, které byly umístěny na dvě odlišná místa na rostlině. Ve chvíli, kdy byla jakkoli poraněna, vysílala podle Gilroye elektrické signály. Zároveň byla schopna „bolest“ prostřednictvím vzruchů přenášet na okolní jedince, a to za předpokladu, že se dotýkaly.

Toto chování bylo vypozorováno u mucholapky podivné (Dionaea muscipula) a citlivky stydlivé (Mimosa pudica), které elektrické signály přenášejí při dotyku – s cílem jakési obrany sebe sama. Zatímco první jmenovaná zavře ústa, aby polapila nezvaného návštěvníka, druhá se začne pohybovat do chvíle, dokud se jí obtěžující hmyz nepodaří definitivně setřást.

Návod i obrana

Rostliny v sobě ukrývají i pestrý koktejl chemických látek, včetně hormonů. Jeden z nich, který jim koluje v „žilách“, je například auxin. K jeho tvorbě dochází na vrcholu byliny, přičemž posléze jeho cesta míří směrem dolů.

Říká totiž výhonu, který se snaží prorazit na povrch, kudy a jak přesně na to. Při vážném ohrožení se začíná hlásit o slovo kyselina jasmonová, jejímž úkolem je v rostlině zmobilizovat toxin sloužící k záchraně.

Některé z bylin dokonce umí rozpoznat, že jsou jiné druhy v nebezpečí. Myš to může „slyšet“ a hmyz „cítit“. Podle odborníků je to stejné, jako když člověk slyší ve své blízkosti zaznít slovo „au“. Prozatím však vědecké kapacity nemají jasno v tom, zda-li se tyto signály jen tak stávají, anebo jsou určeny ostatním v okolí.

Více se dočtete v novém čísle, které vychází již zítra!

Související články
Objevy Ostatní 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Buňky jsou synonymem něčeho tak malého, že nestačí ani lupa, abychom si je mohli prohlédnout. Bez mikroskopu pro náš zrak neexistují. Jenže to není tak úplně pravda. Některé buňky jsou tak velké, že je lze pohodlně pozorovat pouhým okem. A to není jejich jediná zvláštnost. O setkání s jednobuněčnými obry věděla své jistá paní Marie Harrisová […]
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz