Domů     Medicína
Sociální sítě nás okrádají o spánek
Zdroj: Pixabay

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou lidského spánku a fenoménem sociálních sítí. Vypadá to, že se jim ji konečně podařilo najít!

Už starší studie jasně ukázaly, že používání chytrých telefonů, televize, počítačů, notebooků či tabletů před spaním může způsobovat problémy s usínáním. Příčinou je modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, jež narušuje produkci „hormonu spánku“ melatoninu epifýzou neboli nadvěskem mozkovým.

Jeho hladina silně závisí na střídání světla a tmy, nejvíce je ho vylučováno během noci, maxima dosahuje jeho produkce mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Modré světlo tomu brání.

Nyní se psychiatři z Dukeovy a Yaleovy univerzity ve Spojených státech amerických zaměřili na vliv používání sociálních médií před spánkem na kratší dobu jeho trvání. Odborníci do svého výzkumu zahrnuli data za 15 let, která obsahovala na 120 milionů komentářů na sociálních sítích a dalších 44 tisíc od uživatelů Redditu.

Analýza těchto dat prokázala, že pokud daný jedinec přispěje na sociální sítě hodinu předtím, než kdy obvykle chodí spát, zvýší se u něj pravděpodobnost, že zůstane vzhůru déle než normálně.

Za co může jediný příspěvek na sítích

U jednoho příspěvku došlo ke zpoždění příchodu spánku o tři minutu, ovšem čím více příspěvků bylo, tím více se u daného jedince spánek oddaloval. Autoři studie dospěli k závěru, že hlavním viníkem odkládání spánku je jeden z nejdůležitějších neuropřenašečů v lidském mozku, dopamin.

V mozku přirozeně vzniká z molekuly zvané L-DOPA, která se tvoří z aminokyselin L-tyrosinu a L-fenylalaninu, přijímaných ve stravě.

Přirozeně se vyskytují v bílkovinách.

Zdroj: Pixabay

Dopamin je silně spojený s motivací a se systémem odměn. Bez uvolňování dopaminu by bylo mnohem složitější projevit úsilí k určité činnosti a dlouhodobě na sobě pracovat a zlepšovat se. Dopamin sám o sobě nezpůsobuje pocity štěstí či euforie, za to jsou zodpovědné spíše hormony serotonin, oxytocin či endorfiny, nicméně spouští tak zvané dopaminové cykly, které propojují úsilí, odměnu a následnou touhu po opětovné odměně.

Zrádné dopaminové cykly

Dopaminové cykly velmi úzce souvisí se závislostmi. Pokud člověka činí nějaká činnost šťastným, snaží se ji pravidelně opakovat, aby se opět dostavil pocit štěstí. Nevzniká tak závislost na dopaminu samotném, ale na činnosti či látce, které uvolnění dopaminu způsobují.

Konzumace alkoholu či příjem nikotinu při kouření podstatně zvyšují hladinu dopaminu. Některé drogy, například kokain, dokonce zabraňují odstraňování dopaminu z nervových spojů, čímž dochází k jeho hromadění v mozku a zesilování jeho účinků.

Sociální média mají stejný účinek jako drogy, také vyvolávají touhu po příjemných pocitech navozených dopaminem. Očekávání pozitivních reakcí na příspěvek, těšení se na lajky, sdílení a komentáře zvyšují hladinu dopaminu v těle, což je podle autorů studie hlavní příčinou zpomaleného nástupu spánku.

Zvýšená hladina dopaminu totiž povzbuzuje duševní aktivitu a bdělost, které zklidňování těla a navozování pocitu spánku rozhodně neprospívají.

Štítky:
Související články
Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy. Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s […]
Německým biologům se podařilo nafilmovat dosud nemožné. S pomocí vylepšené technologie zachytili okamžik, kdy se vajíčko uvolní z folikulu, specializovaného útvaru ve vaječníku. Nyní doufají, že jejich zobrazovací technika poslouží v řadě dalších oblastí. Fascinující proces, na jehož konci je nový člověk, začíná ve vaječníku. V orgánu, jehož velikost je přirovnávána ke švestce, dochází každý […]
Nová studie prokazuje, že stres na pracovišti, zejména způsobený vysokými pracovními nároky a nízkou odměnou, výrazně zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní, tedy závažného srdečního onemocnění. Stres z práce je stále větším problémem moderní společnosti, kde pracovníci často čelí vysokým nárokům a nedostatku kontroly nad svým pracovním prostředím. Nedávný výzkum vedený Xavierem Trudelem z Laval University […]
Proces vzniku nového tvora je fascinující a stále obestřený řadou neobjasněných tajemství. Průlomu nyní dosáhli vědci z německého Institutu Maxe Plancka, kterým se pomocí vylepšené technologie podařilo zachytit okamžik, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku myši a začíná jeho cesta, která po oplodnění vede až k vzniku nového života. Ovulační cyklus u žen byl objeven […]
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz