Domů     Historie
70 let od zdolání vrcholu Mount Everestu
Zdroj: Pixabay

Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary..

Zdroj: Wikimedia Commons (Photo from the collection of John Henderson)

„Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o místo, kde podle pověsti odpočívají bohové a démoni, zatímco lidem by měl být její vrchol navždy zapovězen.

První pokusy o zdolání gigantického masivu jménem Mount Everest, ležícího na rozhraní Nepálu, Číny a Tibetu se proto datují teprve do období 20. let minulého století.

Britské prvenství

Získat povolení k výstupu z „nepálské strany“ bylo v minulosti prakticky nemožné, jedinou možnost představovala severní, tibetská strana. Byli to Britové, kterým se jako prvním podařilo získat povolení k průzkumu a případnému výstupu.

A ti začali kout železo, dokud bylo žhavé. Roku 1921 vstříc Everestu vyrazila výprava v čele s horolezcem Georgem Mallorym (1886–1924). Jejím cílem však nebylo zdolat nejvyšší bod, nýbrž vytvořit podrobnější mapu dané oblasti.

Akce se zúčastnili také členové britského Alpine Clubu, kvůli zdravotním komplikacím způsobených vysokou nadmořskou výškou, ale musel Mallory společně s Guyem Bullockem (1887–1956) učinit mnoho výzkumů sám. I přesto skupina dosáhla nadmořské výšky 7060 metrů.

Promlčený úspěch?

Od té chvíle byl Mallory Everestem „posedlý“. O rok později se totiž do Himalájí vrátil znovu, tentokrát pod vedením Charlese Granvilla Bruce (1866–1939). A právě Mallory, který zavrhl použití kyslíkových bomb z důvodu nespolehlivosti, přesto skupinu dovedl až pod vrchol Severovýchodního sedla do nadmořské výšky 8225 metrů.

Poté ale byli nepříznivými okolnostmi přinuceni k návratu. V roce 1924 se Mallory zúčastnil další expedice, stejně tak Andrew Irvine (1902–1924). Ačkoli se oba horolezci z výpravy již nevrátili, jejich pokus o výstup se tučným písmem zapsal do historie himálajského lezení.

Dodnes se totiž spekuluje o tom, zda to nebyli oni, kdo jako první na světě dosáhli vrcholu Mount Everestu. Důkazy však chybí….

Uvolnění situace

Ve prospěch horolezců se situace obrátila až roku 1950, kdy Nepál konečně povolil cizincům vstup na své území. A jako první nové situace využili Švýcaři roku 1952. Ačkoli netoužili gigantický masiv pokořit, i přesto horolezec Raymond Lambert (1914–1997) a šerpa Tenzing Norgay (1914–1986) stanovili nový výškový rekord, a to 8595 m n.m. Velké finále už bylo pomalu na dosah…

Je 11:30!

Stalo se tak o rok později, kdy se další – tentokrát britská výprava, znovu vydala směrem k Mount Everestu. Jejím vedením byl pověřen plukovník John Hunt (1910–1998). Tři dny po neúspěšném pokusu první dvojice vyrazil obtěžkán potřebným vybavením do cílové „rovinky“ tandem Norgay a Edmund Hillary (1919–2008).

Společně překonali ledopád Khumbu i 12 metrů vysoký ledový sloup, který se nacházel necelých 100 metrů před koncem. Na vrcholu stanuli 29. května v 11:30 místního času, kde Hillary pořídil legendární fotografii svého šerpy s nepálskou a britskou vlajkou.

Zdroj: Wikimedia Commons (foto: Edmund Hillary)

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz